Polaris 10 výkonnostně nahradí Radeony R9 390 / 390X
Zahraniční weby zřejmě postřehly zájem čtenářů o 14nm generaci Radeonů (není divu, v posledních letech AMD mnoho cenově dostupných produktů nevydala) a informují o každém detailu. Bohužel mnohé zdroje mají tendenci přehnaně zobecňovat, případně i zcela nekriticky přejímat nepravděpodobné scénáře. To se týká hlavně GPU Polaris 10, výkonnějšího z obou nových grafických čipů od AMD.
Nejprve se objevilo skóre ze 3DMarku, na jehož základě mnohé weby konstatovaly, že karta přinese výkon GeForce GTX 980 Ti. Proč je tento závěr nepravděpodobný či chybný, jsme si už vysvětlovali - tedy jen krátké připomenutí: 3DMark velmi těží z delta-komprese a GPU, která ji podporují, staví výše než odpovídá jejich pozici v reálných hrách. To byl případ Radeonu R9 380X, jehož výsledky ve 3DMarku se blížily spíše Radeonu R9 290 než Radeonu R9 280X (přičemž reálný herní výkon je samozřejmě bližší druhému jmenovanému modelu). Podobná situace patrně nastane i u Polaris 10, která disponuje dále vylepšenými kompresními algoritmy. Skóre 3DMarku v tomto případě nemusí být objektivním ukazatelem a pozice karty ve hrách bude o něco nižší, než ta, do jaké ji staví 3DMark.
Minulý týden se pro změnu objevily výsledky z dalších neherních testů, které naopak nový hardware staví níže, což opět vedlo k předčasným závěrům. Jen s tím rozdílem, že přehnaně optimistické scénáře nahradily scénáře pesimistické.
Realita samozřejmě bude někde mezi, zhruba na úrovni Radeonů R9 390 / 390X. Protože jde o odlišně vyváženou architekturu, lze předpokládat, že se najdou případy, ve kterých bude karta rychlejší (a třeba se přiblíží nebo vyrovná Radeonu Fury nebo přiblíží jmenované GeForce GTX 980 Ti), ale stejně tak se najdou scénáře, kdy nemusí dosáhnout výkonu současné třistadevadesátky. Pravděpodobně to ale nic nezmění na průměrném výsledku, který bude plus mínus na této úrovni.
Podobný názor razí i redakce webu Fudzilla. Ten sice nemá příliš valnou pověst, ve vztahu k recentně vydaným grafickým produktům se ale velmi dobře „trefoval“, často výrazně lépe než zdroje s daleko vyšší reputací. Zdá se, že v současnosti nevaří z vody, ale přejímá informace od nějakého znalého subjektu.