Zákaz spolupráce s Huawei způsobuje ztráty i ostatním výrobcům
Když v dubnu Americká vláda uvalila zákaz obchodování a spolupráce s Čínským Huawei, bylo více než jasné, že právě americké firmy budou krizí rovněž zasaženy. V současnosti je totiž Huawei po Samsungu druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Pochopitelně ve svých přístrojích používá mnoho komponent a patentů založených právě na technologiích z US.
Huawei byl v prvním čtvrtletí druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě
Zasažených je proto více, z listu lze vyjmenovat Qualcomm a Broadcom, který pro Huawei poskytuje procesory a modemy, což jsou klíčové prvky pro fungování telefonu. I když by se Huawei rozhodl stavět na zcela vlastní architektuře a vyhnul se použití amerických patentů ve svých síťových prvkcích, stále by byl velmi limitován, jelikož architektura ARM rovněž podléhá zákazu, a tak efektivně by musel stavět na zcela nové architektuře postavené od základů. Dalším takovým zasaženým výrobcem je Western Digital, jenž s firmou spolupracuje na výrobě paměťových modulů a úložišť používaných nejen v chytrých telefonech.
Aby Western Digital nepřišel o potencionálního obrovského zákazníka, snaží se vyjednat vyjímku umožnující nadále obchodovat s Huawei. Je velmi nepravděpodobné, že by vyjímka šla aplikovat, protože zákaz je natolik plošný, že zcela znemožňuje nějaké úlevy. Současná obchodní válka tak postihuje mnohem více aspektů, než jen prodej a vývoj chytrých telefonů.
Obchodní válka nakonec vyústila ve velký problém především pro Spojené státy. Menší odbyt komponent, který by jinak nakoupila Čína, aby mohla vyrábět dál znamená celkové menší zisky na straně Spojených států a tím i pokles ekonomiky.
Pokud se brzy nevyřeší současné problémy mezi Spojenými státy a Čínou, můžeme se ve výsledku dočkat zvýšení cen elektroniky a to globálně.