Zvěsti: Zen 3+ na 6 nm zvýší IPC o ~5 % IPC, Zen 4 na 5nm o ~20 %
Zen 3+
O Zen 3+ již nějaký pátek víme. Název napovídá, že by mohlo jít o obdobu Zen+, což znamená vyladění stávajícího návrhu, které dá pár jednotek procent IPC navíc (z Zen 3 to byla 3 %) a mírně zvýšené takty. V prosinci se začalo proslýchat, že Zen 3+ přinese zhruba 10% zvýšení jednojádrového výkonu, což některé weby (dle mého názoru) chybně chápaly jako 10% zvýšení IPC. Realističtější mi připadalo, že za alespoň polovinou nárůstu budou stát zvýšené takty, protože pro 10% zvýšení IPC bez zásahů do architektury není prostor.
Nově se dozvídáme, že nárůst IPC Zen 3+ oproti Zen 3 by skutečně měl být jen mírně vyšší než mezi Zen a Zen+. Lze tedy předpokládat ~5 % navíc. Podle nových informací by výroba neměla zůstat na 7nm procesu, ale přejde na 6nm linky. AMD v současnosti využívá 7nm imerzní proces (bez EUV), ovšem 6nm výroba je derivátem 7nm EUV procesu, oproti kterému asi nenabídne vyšší výkon nebo úsporu energie (nebo o tom alespoň nevíme), ale výhodnější cenu, možná v důsledku vyšší výtěžnosti nebo vyšších výrobních kapacit (alespoň to bylo možné odtušit ze způsobu, jakým byl proces zpočátku prezentován). V důsledku lepšího procesu by neměl být problém dosáhnout o 200 (možná až 300?) MHz vyšší boost. Tedy řekněme 5,1-5,2 GHz pro top model.
Na čem se jednotlivé zdroje neshodují, je platforma. Uniklá roadmapa AMD uvádí přítomnost PCIe 4.0, což by naznačovalo AM4, nicméně alespoň jeden zdroj hovoří o DDR5, což by s AM4 nešlo. AMD by se Zen 3+ mohla uvést socket AM5 a využít s první generace pouze potenciálu DDR5 (a PCIe 5.0 si nechat na Zen 4), ale těžko říct, zda by letošní dodávky DDR5 byly dostatečné na vydání na nich postavené platformy. Zde tedy ještě zůstává několik otazníků - zhruba polovina dostupných zdrojů se kloní k AM4, polovina k AM5. Podle redakce webu RedGamingTech je jisté pouze to, že Zen 3+ nebude podporovat čipsety generace 400.
Zen 4
Před vydáním Zen 3 se střetly dva tábory leakerů. Jedni, kteří měli informace o jádru Zen 3, razili názor: „Zen 3 bude ta velká změna, klíčová generace s velkým nárůstem IPC“ a ti, co se dostali k informacím o Zen 4, zase tvrdili „velká změna bude Zen 4, u něj očekávejte posun IPC“. S představením Zen 3, kdy AMD ohlásila 19% nárůst IPC, se zdálo, že měla pravdu první skupina.
Budeme-li věřit aktuálním únikům, vypadá to, že pravdu měly obě strany. Zen 3 přinesl +19 % IPC, Zen 4 má následovat s asi 20 % navíc. Samozřejmě s DDR5, možná s PCIe 5.0, každopádně s 5nm procesem.
Máme-li očekávat 20% nárůst IPC oproti Zen 3, jde o prakticky stejný rozdíl, jakým má disponovat Intel Alder Lake (jádra Golden Cove) oproti Tiger Lake (jádra Willow Cove). Protože IPC Zen 3 a Willow Cove je poměrně blízké, znamená to, že i Zen 4 a Golden Cove by mohly stát co do IPC na velmi blízké pozici. IPC nejspíš bude srovnatelné, Zen 4 však zůstane výhoda v podobě vyššího počtu velkých jader (Alder Lake 8 velkých jader doplňuje 8 Atomy s téměř polovičním IPC; v případě Zen 4 bude každé z 16 jader velké). Intelu však zůstane výhoda v podobě dřívějšího vydání Alder Lake - očekává se letos na podzim, zatímco na Zen 4 dojde až v roce 2022.