Zvěsti o sloučení AMD s Intelem utnula Lisa Su v zárodku
Zpráv o akvizici Intelu se v letošním roce vyrojilo opravdu hodně. Mluvilo se o značkách jako ARM, IBM, Nvidia, Qualcomm, Samsung, ale i dalších. Všechny zprávy však nelze házet do jednoho pytle, na některých bylo více pravdy, na jiných méně. Mediálně oblíbenou značkou v tomto kontextu byl Qualcomm, který měl mít údajně zájem o celý Intel. Ačkoli byla situace prakticky obratem uvedena na pravou míru a vysvětlilo se, že Qualcomm uvažoval pouze o určitých částech Intelu (což dává smysl, není důvod, proč by kupoval ty, které by jen duplikovaly, co již má, případně ty, které dlouhodobě generují ztrátu), některá média se velmi dlouho držela původní verze. Teprve s významným odstupem času, kdy bylo zcela jasné, že Qualcomm celý Intel opravdu nekupuje, tyto zdroje publikovaly zprávu, že se Qualcomm „rozmyslel“.
Celá epizoda o akvizici Intelu Qualcommem vypadala dost bláznivě, ale oproti další, nové, jde o slabý odvar. Začalo se totiž proslýchat, že existuje zájem (vzešlý snad od Bidenovy administrativy) spojit AMD s Intelem v jeden subjekt. Těžko říct, odkud to mohlo vzejít. Snad to vzniklo špatnou interpretací zpráv, že se obě firmy rozhodly koordinovat směřování x86 architektury a platforem, aby měly lepší šanci obstát proti rostoucí konkurenci ze strany výrobců SoC na bázi ARM architektury (kde směřování zaštiťuje samotná společnost ARM).
Tyto pozoruhodné teorie (které z pochopitelných důvodů nebudeme dále rozebírat) zpochybnila CEO AMD Lisa Su. V rozhovoru magazínu Time (k příležitosti jejího ocenění jako CEO roku 2024) zmínila, že se tato tvrzení nezakládají na pravdě a Bidenova administrativa takový záměr nemá. Závěrem nezbývá než dodat, že CEO AMD vyjádřila respekt ex-CEO Intelu, Patu Gelsingerovi, a konstatovala, že jeho nástupce to vůbec nebude mít snadné.
Time via WCCFTech