Pět let na Linuxu - bezvýznamné výročí?
Ano, mám za sebou první pětiletku, během které jsem trávil své primární vysedávání u PC nikoli ve Windows, ale v Linuxu (jiné, směšně minoritní OS ani nepočítám :-). Ne, že bych do Windows občas neodskočil, ale stává se to čím dál méně a je to čím dál bolestivější. Už jsem v minulosti vícekrát psal, že jsem zcela odvykl návykům Windowsovým a mou přirozeností jsou návyky Linuxové (bez ohledu na to, zdali sedím v tom či onom desktopovém prostředí).
Jelikož jsem Windows opouštěl z verze XP SP3, z hlediska plnohodnotného poznání mě zcela minuly Windows Vista, 7, 8, 8.1 i 10. Nemůžu říci, že by mě to mrzelo. Stejně tak mě nemrzí, že neumím v maximální míře využívat všech fines GNOME či i3. Času je omezené množství, energie jakbysmet.
Takže tu mám 5 křížků na krku, během kterých moje instalace různých linuxových distribucí dědily jedna po druhé stále ten samý /home
adresář. Zvykl jsem si, a to téměř dokonale. Tak dokonale, že není co slavit. A vlastně jsem za ty roky pochopil všechny uživatele počítačů Apple, kteří si prostě zvykli na svoji bublinu, na specifické způsoby provádění činností, které se s macOS pojí. Chápu i všechny ty uživatele Windows, kteří nemají touhu Windows opustit (ani ve prospěch macOS), ale naopak se zuby-nehty drží, ignorujíce veškerou politiku a filosofii, která kolem operačních systémů a firem/jedinců, které je tvoří, existuje.
V červnu 2014 jsem psal o dvouletém výročí (tehdy jsem do toho nepočítal pár měsíců používání Ubuntu, které ještě byly na chvíli přerušeny dočasným návratem k Windows XP SP3). Na tomhle textu vlastně nemám potřebu zpětně nic měnit. Naopak se Linux stal za poslední tři roky ještě pohodlnějším na používání. A hlavně se vylepšily ty běžné mainstreamové distribuce. Mohu hned v rychlosti sáhnout po nástroji, s jehož pomocí během pár kliknutí myší převedu jakékoli video do x265 + opus / mkv (anebo totéž spáchám v příkazové řádce). Mohu kdykoli sáhnout po ještě lepším Rawtherapee či po ještě lepším darktable.
Všechno funguje (tedy s výjimkou některých her). A s přechodem od HDD k SSD všechno funguje velice rychle. Prakticky nevidím nijak zásadní rozdíl ve svižnosti mezi KDE5 a LXDE (pokud nepočítám prvotní přihlášení). To mi dává naději, že LXQt bude príma. Ano, všechno funguje také proto, že používám tuctový mainstreamový hardware, od procesoru Intel přes zvukovku a Wi-Fi Realtek až třeba po léty prověřený skener Epson V500.
Vlastně není co říci. Je mi jasné, že řada z vás bude tento zápisek kritizovat za nízkou informační hodnotu. A budete mít v zásadě pravdu. Když je člověk spokojený, nemá potřebu vyvolávat kontroverzi, hádky, řešit spekulace. Já spokojený jsem, Linux uzrál k dobré použitelnosti na desktopech.
Je jedno, jestli běží ještě na X.Org, nebo poběží na Waylandu/Miru. Je jedno, jestli používá KDE5, GNOME3.něco, zastaralé LXDE či zbrusu nové LXQt. Je jedno, jestli startuje skrze systemd, nebo něco jiného. Je jedno, jestli je v něm grafika od Nvidie, nebo Intelu a vlastně i té AMD. Tenhle systém léty spolupráce desítek velkých firem i desítek tisíc neplacených nadšenců vyzrál. Benefitují z toho úplně všichni, včetně uživatelů Windows, Androidu i macOS.
A že nevládne světu desktopů? Who cares? Mě osobně je to naprosto ukradené a věřím, že dalším 998 z 1000 lidí také. Jde o naprosto nepodstatnou věc. Nechť si Microsoft svoje kralování na desktopech klidně podrží. Kdo chce hrát Skyrim na FreeBSD, ten má možnost na Playstation 4. A kdo chce vést neustálé hádky na téma Windows × Linux, AMD × Intel, Radeon × GeForce, nechť si poslouží.