Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

3ware 9500S-8

Obr: Srovnávací test SerialATA RAID5 řadičů
Po dlouhých peripetiích jsme se podívali na zoubek celkem sedmi hardwarovým SerialATA RAID řadičům od šesti (no, vlastně pěti) firem: 3ware, Adaptec, HighPoint, ICP Vortex, Intel a Promise. Důkladně jsme je ozkoušeli jak při malém, tak při velkém zažížení a objevili jsme rovnou několik velice zajímavých věcí, včetně některých dosti fatálních. Hlavním partnerem tohoto testu je společnost AT Computers, která nám mimo mnohých řadičů pro testování zapůjčila i serverovou základní desku a první sadu disků. Proč první? O tom se dočtete hned na začátku tohoto srovnávacího testu.

Jelikož jsem měl doposud s řadiči 3ware pozitivní zkušenosti, na novou řadu 9000 jsem se opravdu těšil. Vzhledem k tomu, že existuje již pouze v SerialATA variantě, předpokládal jsem, že půjde o nativní SerialATA řadič, tedy bez konvertorů z UltraATA. Bohužel, jak se ukázalo, mé naděje se ukázaly býti jako liché:

3ware 9500S-8

Konfigurace řadiče je velice podobná jako u osmitisícovkové řady, všechny chipy s logem 3ware na základě čísel vypovídají o tom, že se vlastně jedná o stejné chipy, ale pouze s jinou revizí, resp. steppingem. Hlavní změna je vidět vlevo dole a ta se týká paměti. Zatímco na 3ware 8506-8 je k nalezení pouze 2MB cache, zde je to plných 128 MB. Navíc, pokud vám nebude tato kapacita stačit, není nic snazšího než přiložený paměťový modul SO-DIMM vyměnit za větší. Jedná se o klasické 128MB ECC SDRAM paměti (patrně PC133), ale bohužel jsem neobjevil, jakou maximální kapacitu tento řadič podporuje.

Mezi dalšími viditelnými vylepšeními oproti řadě 8000 patří podpora RAIDu 50, možnost připojit ke každému disku LEDku (vznikla by tak pěkná barevná hudba) a hlavně vylepšený web server 3DM2 pro správu řadiče. Ten nyní komunikuje po šifrovaném HTTPS protokolu a vypadá o něco lépe. Oproti předešlé verzi umí navíc vytvářet a rušit jednotlivé diskové jednotky za běhu počítače, s 3ware 9500 již není nutné rebootovat pro přidání nové diskové jednotky:

3ware 9500: Správa disků

V nastavení samotného řadiče toho také nabízí o trochu více:

3ware 9500: Nastavení řadiče

Nebo nabízí zcela novou možnost, podívat se na to, co hlásí SMART u disku (i když otázka je, jestli z toho dokážete něco vyluštit):

3ware 9500: Co hlásí SMART?

Prostě nebýt toho, že s tímto řadičem odešlo během recenze 12 disků, byl bych z jeho možností (ve srovnání s 3ware 8506-8) nadšen. Je možné, že problém je pouze u tohoto kusu, ale je i možná nějaká ta chyba ve firmware, případně ve firmware disků Seagate.

Za zapůjčení tohoto řadiče vděčíme firmě AT Computers a spolu se samotným řadičem jsme v krabici obdrželi instalační příručku a release notes (obojí v angličtině), CD s ovladači a 8 SerialATA datových kabelů.

Diskuse ke článku Srovnávací test SerialATA RAID5 řadičů

Neděle, 25 Září 2005 - 19:12 | Anonym | Musim bohuzel rici ze problemy s odhlasovanim...
Sobota, 1 Leden 2005 - 02:19 | Anonym | Za pouziti slova server v testu, kde se vyskytuji...
Pondělí, 22 Listopad 2004 - 14:26 | Ronype | úplne nový MAXTOR SATA 80GB 7200 RPM 8 MB CACHE...
Pátek, 15 Říjen 2004 - 14:27 | Anonym | No mozna by to chtelo tu cenu CDR serveru...
Středa, 13 Říjen 2004 - 23:16 | Anonym | K danemu tematu doporucuji prozkoumat nize...
Úterý, 5 Říjen 2004 - 13:53 | Johnny | Ja bych rek, ze i kdyby ses na hlavu stavel,...
Čtvrtek, 16 Září 2004 - 13:20 | Anonym | Please help: Skusali ste niekedy spravit RAID5...
Sobota, 4 Září 2004 - 14:36 | Johnny | Tak vse se vysvetlilo a vsichni zili stastne, az...
Čtvrtek, 2 Září 2004 - 16:18 | Petr Murmak | _David_: Hodlám během historicky krátké doby...
Čtvrtek, 2 Září 2004 - 13:59 | Anonym | RE _David_: Kdyby sis to dal do google, byl bys...

Zobrazit diskusi