ICP GDT8546RZ
Kapitoly článků
Než jsem se pustil do recenze, vůbec jsem netušil, že nějaká německá firma ICP Vortex existuje. Přijal jsem tedy jejího zástupce trochu s obavami, aby to nedopadlo tragicky. Když jsem však samotný řadič rozbalil, dočkal jsem se opravdového překvapení:
Stačí si odmyslet tu modrou plošku (která je přilepena na procesoru Intel 80303) a samotnou kartu v zeleném a máme z toho identický řadič s Intel SRCS14L. Po delším zkoumání jsem zjistil, že pro Intel firma ICP Vortex minimálně tento řadič vyvinula a to včetně ovladačů a zcela jistě má nemalý podíl i na ovládacím softwaru. Byl jsem samozřejmě zvědav, jak daleko sahá tato shoda a nakonec jsem zjistil, že až na odlišné názvy v ovladačích a v ovládacím softwaru je všechno identické.
Nemá tedy smysl znovu rozebírat možnosti software a hardware, protože bych doslova musel zopakovat to, co na předešlé straně. I zde je ta samá nelogičnost při návrhu umístění SerialATA konektorů, i u tohoto řadiče trvá vytváření diskových polí ukrutně dlouho, i v software k této kartě můžete dělat „vylomeniny“ typu částečný RAID 15 atd.
Protože však je tato karta už třetí, která používá RISCový procesor Intel 80303, nabídnu vám alespoň detailní pohled na něj, určitě si to zaslouží:
Protože výsledky karet Intelu a ICP byly s prakticky shodnými ovladači identické, rozhodl jsem se nakonec tento řadič testovat se standardními ovladači, které jsou obsaženy ve Windows Serveru 2003. Alespoň uvidíme, jaký vliv na výkon takového hardwarového RAID řadiče mohou ovladače mít. Pro finální zhodnocení však mějte na paměti, že výkon karet ICP a Intel je identický.
A ještě než se podíváme na poslední řadič v testu, tak se nemohu nezmínit o faktu, že firmu ICP Vortex odkoupila firma Adaptec, takže de-jure jde vlastně o druhý řadič Adaptecu. Ve skutečnosti však lidé od Adaptecu s tímto řadičem nemají nic společného. Bude ale zajímavé sledovat, jak bude nadále probíhat spolupráce mezi bývalou firmou ICP Vortex a Intelem.
I tento řadič nám zapůjčila firma AT Computers. U ICP Vortexu rozhodně nešetřili a tak mimo řadiče do krabice přidali 4 redukce z UltraATA na SerialATA (včetně napájecích rozdvojek pro ně), čtyři datové SerialATA kabely, CD s ovladači a čtyři anglické manuály (Quick Start, Hardware manual, Software manual a manuál k redukcím), které mají téměř 300 stran! K dokonalosti chybí už pouze SerialATA napájecí redukce.