Administrační rozhraní
Kapitoly článků
Jakmile nastavíte připojení, nebo to necháte na DHCP serveru a přidělenou adresu si přečtete na displeji, můžete se přes webový prohlížeč přihlásit do webového rozhraní, kterým celý přístroj ovládáte. Grafika rozhraní je poměrně strohá, na druhou stranu přehledná a veškerá nastavení jsou většinou hned jasná. Tentokrát tu nenajdete žádné multimediální funkce jako u dříve testovaného Thecusu, žádne DLNA, fotogalerie nebo iTunes. Dokonce i FTP, Sambu či NFS byste hledali marně. Vše je tu přizpůsobeno jednomu jedinému účelu - připojení přes iSCSI.
Základem je samozřejmě vytvoření RAIDu, na který se budete z klientů připojovat. Vytvoření diskového pole probíhá velmi rychle, nevytváří se žádný filesystem a tak v případě, že není potřeba inicializace jako například u RAID0, je pole připraveno okamžitě. RAID5 z pěti disků bylo plně připraveno zhruba během půl hodiny. Nevyužité disky můžete označit jako spare a využít je až v případě poruchy některého z aktivních disků. Spare disk lze přiřadit buďto globálně (zastoupí funkci poškozeného disku v kterémkoliv diskovém poli), anebo ho specificky přiřadit pouze jednomu konkrétnímu poli.
Jakmile máte vytvořeno pole, můžete na něm vytvořit virtuální disk, na němž pak připravujete jednotlivé logické jednotky, na které se budou klienti přes iSCSI protokol připojovat. Celým tímto nastavením vás může provést průvodce, který vám jednotlivé kroky postupně předkládá k nastavení. A nebo si vše nastavíte sami pod jednotlivými položkami v menu, což je samo o sobě také velice přehledné.
V jednotlivých krocích máte možnost měnit poměrně hodně nastavení. Zapínat nejrůznější cache, volit velikosti bloků či upravovat přihlašovací informace pro jednotlivé logické jednotky.
Pokud by vám náhodou nevyhovovalo webové rozhraní, nebo jste se ke QSANu potřebovali připojit ze serveru, na němž je pouze příkazová řádka, můžete se připojit i přes SSH klienta, kde se vám zobrazí v textovém režimu menu, velmi podobné tomu ve webovém rozhraní, ale především se stejnými vlastnostmi. Nastavit datová pole a jednotlivé logické jednotka je tak celkem snadné i tímto způsobem.