AMD Hawaii - Radeon R9 290X, kompletní rozbor architektury
Kapitoly článků
Nové generace a klíčové grafické čipy jsou vždy věcí dlouhodobého plánování. Interní roadmapy vznikají na 4 a více let dopředu, přičemž v praxi téměř vždy dojde k nějaké události, která výrobce přinutí nastavený směr změnit. Krásným dokladem je tato stará roadmapa z roku 2009:
V souladu s ní na trh šly pouze čipy 40nm generace Evergreen - dále už zasáhla vyšší moc. Jako první odpadly 32nm produkty - čistě z toho důvodu, že TSMC kvůli problémům s rozjezdem 40nm výroby získala takový skluz, že se raději na 32 nanometrů vyvíteco. AMD (resp. tehdy ATi) na situaci reagovala použitím připravené VLIW-4 architektury na neplánovaný čip Cayman (který byl výkonnostně mezi původně plánovanými Cozumel a Ibiza); zbytek portfolia doplnily čipy postavené na inovované architektuře VLIW-5.
Více méně v souladu se starou roadmapou vyšly Radeony HD 7000 (Southern Islands), ovšem ani ty roadmapě nevyhověly do puntíku. Tentokrát byla na vině GlobalFoundries, která měla vyrábět mainstreamový Cape Verde (HD 7700) a low-endový Bali. Skluz GlobalFoundries s 28nm procesem způsobil, že se o Cape Verde nakonec musela postarat TSMC a low-endový Bali byl zrušen (to nakonec nebyl nepřekonatelný problém, v low-endu mohla AMD nabídnout grafiky integrované v procesorech APU).
Můžeme si všimnout, že zrušení 32nm a skluz 40- a 28nm procesu měly mimo jiné za následek, že plány chystané na přelom let 2011/2012 jsou ve skutečnosti realizované teprve v průběhu roku 2013. Navíc na 28nm procesu, zatímco v době malování roadmapy se předpokládalo, že by už v roce 2012 mohl být na světě i 22nm (v případě Intelu tomu sice tak je, ale to je výrobcům grafi tradičně na dvě věci). Mimochodem, i 22nm proces byl mezi tím zrušený a TSMC a GlobalFoundries přejdou rovnou na 20nm.
AMD Bonaire vydaný nejprve jako Radeon HD 7790 měl původně patřit až k další generaci grafických karet
V tomto bodě stojí za upozornění dvě věci: Krom již zmíněného časového skluzu můžeme pozorovat i určitý skluz v TDP - roadmapa je rozdělena na konkrétní hladiny spotřeby (ty se samozřejmě týkají jen čipu, nikoli karty jako celku), přesto se každá další generace dostala oproti roadmapě výš. Důvod je prostý: Leakage nových výrobních procesů neklesala tak, jak si AMD v roce 2009 představovala. Druhou věcí je velikost čipů: Bonaire i Oland jsou nakonec o trochu větší, než předpovídala roadmapa (kdyby byly vyráběbné na 22nm procesu, byly by zřejmě o něco menší, než signalizují puntíky, které zjevně autor obrázku nakreslil někde „uprostřed“ obou možností).
Pro nás je ale nejzajímavější high-endový chlíveček vyplněný GPU Tiran. Především proto, že se dnes nebavíme o žádném Tiranu, ale o Hawaii. Proč se nebavíme o Tiranu, napovídá poznámka „stacked die“. Technologie „štosování“ je zatím v plenkách, a tak musel být futuristický koncept nahrazen konzervativnějším. Použití termínu „konzervativní“ ve vztahu ke grafickému čipu s 512bit sběrnicí a 64 ROP jednotkami může znít trochu bizarně, ale skutečně tomu tak je, Hawaii je z hlediska roadmapy „plán Bé“.
Závěrem je třeba dodat, co AMD potvrdila už před řadou měsíců: Kódová označení jako Volcanic Islands nebo Sea Islands v důsledku těchto zvratů neodrážejí konkrétní architekturu, ale označují rodiny konkrétních produktů postavených na čipech mírně odlišných architektur.
AMD