AMD Stream Computing
Kapitoly článků
Na GPGPU schopnostech sých karet pracuje AMD, z pohledu běžného člověka možná tak trochu v ústranní nVidia CUDA, ale s o to větší vervou a úspěchy. Již dávno na jejich grafikách běhá třeba Folding@home, uvedli první GPGPU kartu s double-precision IEEE 754 a jejich nový FireStream 9250 v této přesnosti poráží konkukrenci více než dvojnásobně.
Veškerá dílčí vylepšení architektury RV770 oproti RV670 pak vyúsťují v tento nárůst výpočetních schopností GPU. Zejména u výkonu rychlé Fourrierovy transformace je to hodně znát.
Z praktických nasazení zmiňme například Le Centre de physique des particules de Marseille (Centrum částicové fyziky), kde se zabývají mimo jiné tomografickou rekonstrukcí z X-Ray CT scannerů. Oproti dosavadnímu CPU řešení s C++ kódem dosahují a AMD Brook+ zrychlení výpočtů 42 až 60×, kdy modelový výpočet trvající na Core 2 Duo E6550 (2,33 GHz) 7 minut zvládnou s výpočetní kartou AMD za 10 vteřin.
Poměrně nedávno jsme pak hovořili kupříkladu o dvou firmách, RapidMind a RogueWave, které taktéž nasazují ATI FireStream řešení, zde má tedy AMD velmi dobře našlápnuto a nové karty díky modifikacím architektury GPU podávají znatelně lepší výkon ve srovnání s předchozí generací.
Dále AMD hovoří kupříkladu o partnerství s firmami jako Adobe (GPU akcelerace Photoshopu a zpracování videa), Cyberlink (zpracování videa) a Havok (nedávno ohlášená podpora jejich fyzikálního engine v produktech AMD).
Do budoucna můžeme počítat i s OpenCL alias Open Computing Language, z Céčka vycházejícím programovacím jazykem pro GPGPU navrženým firmou Apple jako standardního nástroje pro GPGPU aplikace. Apple tento systém předložilo doslova před pár dny (16. června) Khronos Group (ta stojí za OpenGL), kde byla zformována Compute Working Group, která se bude standardizací OpenCL zabývat. OpenCL se má objevit i v chystaném Mac OS X 10.6.