Nenechte si věšet Centerton na nos, varuje Andrew Feldman ze SeaMicro
Kapitoly článků
Centerton není sice prvním 64bit Atomem, ale až doposud se Intel podporou této technologie u Atomů nechlubil - vlastně to bylo spíš v jeho neprospěch. I mnohé modely, které by byly hardwarově kompatibilní, bývaly omezeny BIOSem, případně absencí 64bit ovladače k integrovanému grafickému jádru jako řada Cedar Trail (řada D2xxx). Přestože Centerton není v tomto ohledu první, jde fakticky o první Atom, který Intel otevřeně propaguje jakožto 64bit řešení, což souvisí s jeho nasazením v mikroserverech.
Právě pondělní prezentace 64bit Centertonu dopálila Andrewa Feldmana z AMD, který má se spoluprácí s Intelem letité zkušenosti ještě z dob samostatné SeaMicro. Feldman ironicky poznamenal, že Intel konečně objevil segment mikroserverů, ale že tento Atom je na něj poněkud malý a vydaný i trochu pozdě. Narážel tím na přednášku na téma dlouholeté historie Intelu v odvětví mikroserverů, která na vydání Atomu nechyběla. Intel prý jen věší lidem bulíky na nos a snaží se vytvořit kus historie, který se nikdy nestal. „Intelova 'historie' co se týče mikroserverů je ve skutečnosti velice krátká.“
Andrew Feldman ze SeaMicro / AMD
Feldman následně zmínil několik příkladů k ilustraci celé situace - uvedl, že první mikroserver postavený na Atomech - SM10000 - fakticky pocházel od SeaMicro a Intel neměl na této platformě vůbec žádný zájem. Modrý kalifornský gigant bojoval údajně za to, aby SeaMicro platformu na Atomech nestavěla. Dále zmínil, že již před dvěma lety dodával Intel SeaMicru dvoujádrový 64bit Atom navržený právě pro SeaMicro - Intel se tím ale nijak nechlubil a neměl zájem jej propagovat.
Nakonec zmínil, že Intel po léta mikroserverům prorokoval nevalnou budoucnost a maximálně 10% zastoupení na trhu, přičemž nyní svůj postoj mění, v tichosti zařadil zpátečku a snaží se chytit rozjetý vlak.
Závěrem Andrew Feldman zkritizoval zaostalost Atomu jako takového. „Podíl v mobilech prakticky nemají, podíl v tabletech mají minimální a nyní se bojí, že ztratili i servery … My jsme nedávno ohlásili partnerství s ARM a plánujeme vydat mikroservery postavené na technologiích ARM. Chápeme, že je Intel vystrašený, ale chceme mít jistotu, že se pravdivá fakta dostanou ke každému.“
Je patrné, že bývalý CEO spíš než za AMD mluví z pozice ředitele SeaMicro - navíc v situaci, kdy již na Intelu není závislý. Nicméně si nemůžeme odpustit jednu jízlivou poznámku: SeaMicro je již fakticky součástí AMD, jejíž hardware rovněž nemá nijak valné podíly na trhu tabletů a smartphonů - nehledě na to, že Intelí Xeony v nabídce AMD setrvávají :-). Pokud ovšem Feldman kritizuje Atomy jako takové bez ohledu na nabídku jeho stávající mateřské firmy, pak jeho slovům nelze nic vytknout. Jestliže si Intel nechal vědomě proklouznout mezi prsty segment, do kterého mohl vstoupit již před dvěma lety, kdy 64bit serverovými dvoujádry disponoval, pak Centerton opravdu přichází tak trochu křížkem po funusu.
Celou citaci v originálním znění najdete na následující straně.