Atom X uveden: CPU od Intelu, GPU od ARM, navrženo RockChipem, vyrobeno v TSMC
Atom x3, x5 a x7 - to budou základní řady nových ultramobilních procesorů Intelu. Že značení jako x3 a x5 nesouvisí s počtem jader, jsme si vysvětlili s předstihem - jde o segmentaci podle výkonu a určení. Všechny řady a modely lze rozdělit do dvou skupin. Tu první tvoří čipy, které od A do Z navrhl a vyrobil Intel. Mají procesorová jádra Intel, grafické jádro Intel a vznikly na 14nm procesu Intelu. Tyto ponesou označení x5 a x7. Druhá skupina - x3 - vznikla z projektu SoFIA. Připomeňme si jejich křivolakou cestu od vzniku až na trh.
Atom x3 alias SoFIA
Začátkem roku 2011 pohltil Intel mobilní divizi společnosti Infineon, čímž získal návrh ARM SoC pro mobilní zařízení. V rámci tohoto návrhu Intel odstranil procesorová jádra ARM a nahradil je vlastními x86 jádry Atom. Tím vznikl Atom SoFIA. Aby vývoj této platformy mohl dále pokračovat, odkoupil Intel část společnosti RockChip a vývoj těchto „hybridních“ Atomů jí přenechal. Jak je logické, zůstalo těmto čipům grafické jádro od ARM - Mali. Protože byl čip jako celek navržený pro 28nm proces TSMC, zůstalo u něj, pouze procesorová jádra - původně určená 14nm procesu Intelu - byla „zvětšena“ pro 28nm proces.
Pokud si to shrneme, stojí Atomy x3 SoFiA na práci Intelu, Infineonu, ARM, Falanx Microsystems (ze kterého vznikla grafická divize ARM), RockChipu a TSMC. Tedy alespoň pokud jde o firmy, které měly na podobu SoC výraznější vliv. Atom x3 se dále dělí na tři modelové řady:
- Atom x3 - SoFIA 3G (C3130)
- Atom x3 - SoFIA 3GR (C3230RK)
- Atom x3 - SoFIA LTE (C3440)
Ty se neliší pouze technologií pro bezdrátovou komunikaci, ale také výkonem procesorové části a výkonem i technologickou výbavou grafické části, nakonec i paměťovým řadičem.
Je to dáno i tím, že první ze jmenovaných je vývojově starší - začněme u něj: Atom x3-C3130 se dvěma CPU jádry běží na taktu do 1 GHz, obsahuje vcelku vousaté GPU Mali 400 MP2 (2008, kompatibilní s OpenGL ES 2.0 a integrující dvě pixel-shader procesory a jeden vertex-shader procesor), disponuje jednokanálovým LPDDR2 řadičem. Z komunikačních technologií umí GSM/GPRS/EDGE/HSPA+/DSDS/DvP, WiFi, Bluetooth a GNSS.
Druhý model, Atom x3 - C3230RK se čtyřmi procesorovými jádry běží na až 1,2 GHz, nabízí aktuálnější (2012) grafické jádro Mali 450 MP4 a podporuje jednokanálově paměti LPDDR2/3 nebo až dvoukanálově DDR3/DDR3L. Umí komunikační technologie GSM/GPRS/EDGE/HSPA+/DSDS/DvP, WiFi, Bluetooth a GNSS.
Třetí - Atom x3 C3440 - je také čtyřjádrový, tiká na až 1,2 GHz, o grafiku se stará poměrně aktuální mainstreamové ultramobilní jádro Mali T720 MP2 (konec r. 2013). Lze použít paměti LPDDR2 nebo LPDDR3 v jednokanálové konfiguraci. Z dalších technologií nechybí podpora pro GSM/GPRS/EDGE/HSPA+/TD-SCDMA, FDD/TDD LTE Cat 4 až Cat 6, WiFi, Bluetooth a GNSS. Čtyřjádrové modely podle slajdů Intelu nabízejí procesorový výkon lepší než konkrétní ARM SoC, proti kterým Intel tyto Atomy staví.
Atom x5 a x7
S vyššími (14nm) modely to není zdaleka tak divoké. Jde o klasické nástupce dosavadních Atomů, které vznikly plně v režii Intelu. Procesorová část vychází z 8. generace jader (Airmont), podpora x64 už je samozřejmostí. K dispozici je integrované GPU s 12-16 bloky výpočetních jednotek. Podporováno je LTE.
Tyto Atomy jsou určené systémům s OS Windows i Android, zvládají RealSense, True Key a Wi-Di. Cílí na tablety v cenových relacích od $199 do $499 (pro dražší je určeno Core M).
Nejrychlejší Atom x7-8700 disponuje čtyřmi procesorovými jádry na 2,4 GHz, počítá s osazením 4 GB paměti LPDDR3-1600 a v této referenční konfiguraci je v grafických testech (3DMark Ice Storm Unlimited a GFXbench 2.7 T-Rex HD) o 50-100 % rychlejší než aktuální Atom Z3795 (BayTrail T). Řada x5 i x7 je kompatibilní s DirectX12 a OpenGL.