Bidenova administrativa má dárek pro AMD, Nvidii i Qualcomm: dotace i pro ně
Donald Trump za svého prezidentování inicioval aktivity, které měly podpořit posílení USA v branži celosvětového polovodičového průmyslu. Jednal s Applem o udělení daňových úlev, jednal s Foxconnem, vyzval i TSMC k postavení nové továrny na půdě USA. K tomu došlo, byť jeden ze šéfů TSMC poznamenal, že důvodem bylo přání zákazníků, nikoli prezidenta. Nutno však dodat, že načasování odpovídající reakci na Trumpovu výzvu by byla až neuvěřitelná náhoda. Továrna v Texasu je nicméně téměř hotová, v polovině roku ji TSMC vybaví a v roce 2024 začne chrlit 5nm čipy.
Později Trumpovy aktivity na poli polovodičového průmyslu utlumil Covid a další kroky v tomto směru nastaly až po po nástupu Joe Bidena. Ten ovšem Trumpův polovodičový elán nenasál z vlastního rozhodnutí, ale až na základě písemného pošťouchnutí od dotčených firem.
Podnětem se stala výzva, kterou podepsala Lisa Su jako CEO AMD, Bob Swan jako CEO Intelu a Steve Mollenkopf jako CEO Qualcommu. K nim se přidaly i další značky - Broadcom, IBM a Nvidia. Společně prezidenta upozornily, že celosvětový podíl Spojených států na polovodičové výrobě spadl pod třetinu toho, kde byl před 30 lety. Pokud nechce jen v tichosti sledovat další úpadek USA a růst Asie, bylo by dobré se situací něco udělat.
Výsledkem byl návrh dotačního balíku o $52 miliardách, který letos v létě přiklepl i americký senát. Netrvalo však dlouho a pěti ze šesti aktérů původní výzvy ztuhl úsměv na rtech. Formulace použité v souvislosti s možností čerpat z tohoto balíku prakticky vylučovaly možnost, že by na ně dosáhl někdo jiný krom Intelu, neboť ten jako jediný ze jmenované šestice provozuje rozsáhlejší továrny na půdě USA. Některé z těchto firem proto vyjádřily frustraci adresovanou americkým úřadům. Poukázaly, že sílící konkurence v polovodičovém průmyslu ze strany Číny se netýká pouze samotné výroby, ale i technologického vývoje a návrhu čipů.
Na to nyní reagoval náměstek ministra obchodu Don Graves, který agentuře Reuters potvrdil, že ministerstvo považuje vývoj a návrhy za nezbytnou součást polovodičového průmyslu a podpoří i je: „Návrh, inovace, výzkum a výrobu nelze oddělovat. Jakmile bude vše schváleno, zaměříme se na investice, abychom se ujistili, že [každá] část ekosystému dostává podporu, jakou potřebuje.“
Reuters, ilustrace: Maestro Ziikos