CEO TSMC: Výroba mimo Tchaj-wan, včetně USA, bude za příplatek
Nikoli dražší než současné (to budou všechny, i ty z Tchaj-wanu, protože výroba na každém novějším procesu je složitější a nákladnější), ale i než stejný čip vyrobený na Tchaj-wanu. Připomeňme, že na podstatně vyšší výrobní náklady na půdě USA poukázal již v dubnu 2022 Morris Chang, někdejší šéf společnosti.
Morris Chang, zakladatel TSMC, kterému bude v létě [2022] 91 let, byl vyzpovídán společností Brookings. Promluvil mimo jiné o rozdílech výroby polovodičů na Tchaj-wanu a v USA. Chang patří do generace, která příliš neřeší politickou korektnost a spíše se snaží nazývat věci pravými jmény. Není proto divu, že zřejmě jako první významná osobnost polovodičového průmyslu zformuloval, co je veřejným tajemstvím. Problém vidí především v absenci vhodných pracovních sil a to jak co do schopností, tak do vůle pracovat na třísměnný provoz. Upozornil, že továrna, která neběží nonstop, funguje velmi neefektivně („zbytečné a nákladné plýtvání“) a výsledkem jsou čipy o 50 % dražší, než kdyby byly vyrobené na Tchaj-wanu. Domnívá se, že Spojené státy v polovodičovém průmyslu nedosáhnou soběstačnosti ani konkurenceschopnosti v mezinárodním měřítku. |
Čas dal Changovi za pravdu a to ještě před zahájením výroby. Již ve fázi dokončování a vybavování továren technologiemi TSMC zjistila, že na realizaci těchto prací není v USA dostatek pracovních sil, které by to za daných podmínek zvládly. Společnost proto dovezla tým z Tchaj-wanu, který se měl k americkým pracovním silám přidat a práce urychlit. To však americký tým nepochopil. Domníval se, že ho chce TSMC nahradit vlastními pracovníky, cítil se diskriminován a došlo k vyvolání nepokojů, které dále zdržovaly zdárné uvedení továrny do provozu.
TSMC Fab 21 v Arizoně (TrickHunter, CC-SA-4.0)
Současný CEO TSMC C. C. Wei, který na nejvyšších postech působil již za šéfování Morrise Changa, nejspíš seznal, že je nejvyšší čas začít mluvit na rovinu a oficiálně oznámil, že z důvodu vyšších nákladů na pracovní síly, energie a materiály se zákazníci budou muset na úhradě těchto vyšších nákladů podílet. Jinými slov, že výroba v továrnách mimo Tchaj-wan bude dražší.
Zákazníkům již TSMC tuto skutečnost oznámila a bude zajímavé sledovat, jak se z dlouhodobého hlediska situace vyvine. Připomeňme, že polovodičová výroba se z USA (a Evropy) přesunula do Asie právě proto, že v USA a Evropě byla dražší. Jaký tedy budou mít zákazníci důvod preferovat dražší americké továrny, když už se jednou rozhodli dát přednost levnějším asijským, zatím zůstává nejasné. Závěrem lze snad jen připomenout slova Morrise Changa, který výrobu v USA označil za ekonomický nesmysl s výjimkou situace, kdy by Čína zaútočila na Tchaj-wan.