Čína se distancuje od Windows 8, chystá přechod na Linux
Ústřední centrum pro veřejné zakázky Čínské lidové republiky vydalo prohlášení, které zakazuje použití Windows 8 na státních počítačích. Vyjadřuje v něm obavy v souvislosti s budoucími bezpečnostními riziky a tak žádné státní úřady na žádném ze svých počítačů nesmějí tuto verzi používat. Logicky tak ani nebudou takové licence nakoupeny. Nařízení nijak nezasahuje do života běžných spotřebitelů, ti nechť si Windows 8 pořizují jak je libo.
Jde o velmi zajímavé a kontroverzní rozhodnutí. Skutečností totiž je, že zhruba 70 % čínských vládních/úředních počítačů běží na Windows XP, kterým skončila podpora. Novější verze Windows by byla vítaným upgradem. Windows Vista samozřejmě ne, ty Microsoft definitivně odstřihne již za 3 roky, ale osmičky tu s námi jistě budou déle. Zpráva ale nezmiňuje Windows 7, takže je klidně možné, že s nimi vláda problém nemá, případně má s Microsoftem nějakou suprovou licenční dohodu. Tak či onak to celé může znamenat, že se jen Čína nechce dostat v budoucnu do stejné pozice, do jaké ji nyní dostalo ukončení podpory Windows XP.
Každopádně to pro Microsoft znamená ohrožení příjmů. Pokud pomineme „malý“ německý Mnichov, pak před několika týdny ohlásila přechod na Linux téměř 1,3miliardová Indie a nyní dává ruce pryč od nejnovějších Windows i téměř 1,4miliardová Čína. To je více než třetina světové populace, byť samozřejmě obrovská část z této více než dvě a půl miliardy lidí nemá o nějakých Windows ani tušení.
Čína pochopitelně, jako třeba Rusko a další země nebo francouzští četníci, usiluje o vývoj národní linuxové distribuce, která by její problémy s licencemi a ukončováním podpor, vyřešila jednou provždy. Velice dobře má spočítáno, že nalévání peněz do komunitního megaprojektu, jakým linuxové jádro (ale a další prvky) jsou, je dlouhodobě výhodnější než kupování licencí na uzavřený systém. Finančně, z hlediska bezpečnosti, nebo třeba prostě klidného spánku, že máte revidováno 100 % kódu. Vždyť Čína usiluje o soběstačnost a technologickou nezávislost na všech frontách, vyvíjí i vlastní procesorovou architekturu Loongson na bázi MIPS, aby nebyla závislá na západních společnostech.