Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Co je uvnitř

Panasonic DMR-E95H
DVD přehrávače, ale především rekordéry vytlačují analogová VHS pásková videa z trhu. V této recenzi se podíváme na přístroj, který vám nejenže véháesku beze zbytku nahradí, ale pomůže vám i se zvěčněním vašeho stávajícího VHS archívu. Pokusíme se také zjistit, zda může DVD rekordér nahradit i přehrávač a být tak jediným DVD přístrojem v domácnosti. Na CD-R serveru jsme již testovali DVD rekordéry Yakumo Record Master XL a Cyberhome DVR-750, patřící spíše k neznačkovým přístrojům, které navíc nedisponují harddiskem. Rekordér Panasonic DMR-E95H pochází z řady, kterou Panasonic nazývá Diga. Je již vybaven 160GB harddiskem a DVD-R/RAM mechanikou, díky čemuž má velmi dobré možnosti v editaci videa. Dokáže, byť jen dvoukanálově, přehrát i DVD-Audio, nekomprimovaný zvukový formát s vysokým rozlišením. Devadesátpětka není na trhu žádnou novinkou a očekává se, že bude letos nahrazena novými modely, ale uvidíte, že není nikterak zastaralá, nebo snad dokonce kompromisní, a že se může směle postavit proti aktuálním modelům ostatních výrobců.

DVD-RAM mechanika

Jak můžete vidět nejen na obrázku samotné mechaniky, ale i na způsobu vkládání disků v cartridgi i „nahých“ disků, rekordér není osazen nějakou standardní mechanikou pro PC, přestože základ bude mít pravděpodobně v modelu LF-M621. Dosavadní PC mechaniky Panasonicu akceptující cartridge (a jejich OEM - např. Plextor PX-605A) jsou vybaveny poněkud odlišným způsobem vkládání média, které se může líbit počítačově založeným uživatelům, ale může odradit domácí spotřebitele. Médium se do mechaniky vkládá lépe, ale daní za takovou konstrukci traye je nemožnost vertikální montáže mechaniky. Ta stejně v tomto případě nepřichází v úvahu. Dost možná by stálo Panasonicu za úvahu vybavit takovým trayem i PC mechaniky, namísto trendu vývoje modelů bez možnosti vložit médium v cartridgi.

Mechanika rekordéru podle výpočtu z přenosových rychlostí zvládá 4× rychlostní zápis na DVD-R a 3× rychlostní zápis na DVD-RAM (na média dvourychlostní jede 2×).

Panasonic DMR-E95H - prázdná plotnaPanasonic DMR-E95H - plotna s DVDPanasonic DMR-E95H - plotna s DVD-RAM

Harddisk

V HDD/DVD rekordérech a set-top-boxech s HDD je třeba použít disky s velmi nízkým hlukem a vibracemi. Bylo by sice hezké mít pod televizorem velkokapacitní RAIDové pole s obrovskou kapacitou na ukládání filmů a s rychlým přístupem k nim, ale takové řešení by nejspíše zcela přehlušilo tišší scény a tím by značně snížilo zážitek ze sledování a poslechu. Je proto nutné jít cestou kompromisu mezi následujícími pěti parametry - hlučností, kapacitou a rychlostí disku, nízkou spotřebou a stabilním přísunem dat (bez výpadku způsobeného vyprázdněným bufferem). Někteří výrobci harddisků nabízejí speciální modelové řady pro A/V přístroje, u nichž se vhodným způsobem podařilo tyto atributy skloubit. Společným jmenovatelem bude tedy velký buffer a nižší otáčky disků, než je běžné pro disky ve výkonných PC. Nezanedbatelné není ani hledisko spotřeby - takový harddisk by se měl v ideálním případě nechat bez problémů napájet z konvenčního, nikoliv ze spínaného, zdroje, aby se předešlo rušení analogových cest. Momentální hraniční kapacity harddisku řeší někteří výrobci rekordérů instalací dvou diskových jednotek

Nejčastěji se do A/V aplikací nasazují disky Maxtor. U Maxtorů se řada s nízkou hlučností a nízkým energetickým odběrem nazývá „QuickView“ a takový disk můžete najít např. v HDD/DVD rekordéru Pioneer DVR-920H, jehož recenze bude uveřejněna v nejbližších dnech.

Panasonic DMR-E95H - pevný disk

Panasonic na rozdíl od dřívějších modelů s Maxtory použil v E95 harddisk značky Samsung. Model SV1604N. Patří do obdobné řady jako Maxtorův QuickView, nazvané SpinPoint V, která se vyznačuje nízkým hlukem motoru (použita jsou fluidní ložiska) a také tichým vystavováním hlaviček „SilentSeek“. Použitím vhodné konstrukce šasi se minimalizuje vnější hluk disku a přenos vibrací dále do skříně A/V přístroje, tuto vlastnost nazývá Samsung „NoiseGuard“. Mé všetečné prstíky (na obrázku) vám odhalují, jak je standardní IDE konektor převeden na užší kšandu a spodem postupuje dále k „řadiči“. Ve smontovaném stavu je ještě přes harddisk našroubován tuhý kovový koš, který dále snižuje vibrace. Mechanická konstrukce Panasonicu je velmi poctivá.

Disk se otáčí rychlostí 5400 ot./min, má formátovanou kapacitu 160GB a je vybaven rozhraním ATA/133. A jak říká o SpinPointech V přímo Samsung, ani nevíte o tom, že tam je.

Tuner

Rekordér je vybaven stereofonním analogovým tunerem pro příjem v TV normě PAL. Tuner je konstruován pro příjem stereofonního a dvojjazyčného zvuku 5.5/5.74MHz. Při prodeji v zemích s nosnou 6.5MHz, tedy i v České republice, se doosazuje směšovačem 5.5-5.74/6.5-6.258 MHz (na obrázku, pro zajímavost si všimněte, kde se tuner vyrábí).

Panasonic DMR-E95H - směšovač Made in Slovakia

Řešení se směšovačem může za určitých okolností přenášet brum do přijímaného zvuku. Toto se týká příjmu na nevhodně provedených kabelových televizních rozvodech. K rušení může docházet i tehdy, nachází-li se v obraze velká bílá plocha nebo ostře ohraničené scrollující titulky. Přístroj jsem z tohoto hlediska testoval na jednom nejmenovaném kabelovém rozvodu na sídlišti v Praze 4 Krči. Směšovač, případně tuner, se ukázal být natolik jakostní, že se zde daný problém neprojevil; přitom byly tyto problémy velmi často zaznamenány u jiných podobně upravených přístrojů na tomto kabelovém rozvodu. Neznamená to ovšem, že bude vše v pořádku právě na vaší kabelovce. Při pohledu na plošňáček se nemohu ubránit dojmu, že jde o výrobek firmy TES, jejichž směšovače jsou dobrým standardem. Tuner sám o sobě poskytuje velmi dobrou selektivitu i citlivost, nemá problém s naladěním a zasynchronizováním slabých stanic a stanic, které jsou v těsném kanálovém sousedství se stanicí jinou.

Čtečka karet

Kombinovaná (SD + PMCIA) čtečka karet umožňuje prohlížet fotografie ve formátu TIFF a JPEG. Obrázky lze kopírovat na DVD a HDD, označit je pro tisk apod. PCMCIA slot by měl podporovat všechny možné redukce a řadiče pro tuto sběrnici, nebyl problém s fungováním např. microdrive, samozřejmě na redukci PCMCIA typu II. Na obrázcích můžete vidět čtečku zepředu (na předním panelu rekordéru) a zevnitř - plošné spoje kombinovaných slotů.

Panasonic DMR-E95H - čtečka karet zepředuPanasonic DMR-E95H - čtečka karet zevnitř

Diskuse ke článku Panasonic DMR-E95H (stolní DVD-R/-RAM rekordér s harddiskem)

Pondělí, 9 Leden 2006 - 16:02 | Martin Bartoň | Jacob: Jiná, lepší média jsi zkoušel?
Neděle, 8 Leden 2006 - 14:50 | Jacob Carter | Ahoj, mám dotaz. Vlastním DVD recorder Panasonnic...
Úterý, 22 Listopad 2005 - 22:51 | Anonym | Ahoj, mám DVD rec Panasonic, který nahrává MPG(...
Čtvrtek, 4 Srpen 2005 - 13:06 | Anonym | Zdravim. Mam dotaz a nevim kam se obratit, zkusim...
Čtvrtek, 24 Březen 2005 - 01:01 | Miroslav Werner | K tomuto televizoru nelze podle mne pouzit DVD...
Středa, 23 Březen 2005 - 11:45 | Anonym | Modulátor já potřebuji opravdu jen kvůli staré...
Středa, 23 Březen 2005 - 10:21 | Anonym | No ten modulátor by mi asi chyběl, v...
Středa, 23 Březen 2005 - 01:26 | Miroslav Werner | No, zatim jsem zadny rekorder s modulatorem v...
Neděle, 20 Březen 2005 - 23:32 | Anonym | Mirecek: v textu bylo zmíněno, že tento přístroj...
Pátek, 18 Březen 2005 - 07:11 | Miroslav Werner | Ne nedaji.

Zobrazit diskusi