Kvalita zápisu na DVD-R média
Kapitoly článků
Devadesátpětka zapisuje, jak už bylo řečeno, na média DVD-R a DVD-RAM. V následujících grafech se můžete podívat na výsledky měření z programu KProbe 2.4.2. Testovací zápis byl pořízen na média DVD-R Memorex 8× (CMC_MAG_AE1) a DVD-R Verbatim 4x (Tayio Yuden TYG01).
Měření bylo provedeno v mechanice Sony DW-D22A (DRU-710A ) s firmwarem BYS2. Výsledky měření jsou platné pouze ve vztahu k tomuto modelu a kusu mechaniky, tomuto firmwaru a konkrétním použitým médiím.
Zkusil jsem také zapsat další návazné session na tomto i jiných rekordérech Panasonic, abych vyzkoušel jednak zda navázání session ovlivní výskyt PI/PIF, a také zda je zápis kompatibilní mezi jednotlivými modely. Podařilo se mi úspěšně zapsat session na tomto rekordéru, posléze ji přejmenovat na modelu DMR-HS2 a následně celý disk finalizovat na DMR-E50. Místa návaznosti jednotlivých sessionů nejsou z grafu patrná, což jistě stojí za zmínku. Pokud vás zajímá, jak tento proces vypadá na médiu, podívejte se na screenshot z programu Nero Burning ROM, z funkce Extras/Save Tracks.
DVD-R Memorex 8× (CMC_MAG_AE1), zapsané 4×, čtené 1× a 4×
Zápis na médium byl proveden v jedné session bez přerušení v XP režimu. První graf KProbe ukazuje výsledek čtení na 4× násobné rychlosti. Podruhé jsem test provedl čtením základní, 1× násobnou rychlostí, protože jsem nebyl zcela spokojen s výsledkem 4× rychlostního čtení. Vzhledem k tomu, že je rekordér určen pro záznam DVD-Video formátu, bude beztak médium touto rychlostí čteno ve většině DVD přehrávačů. Výsledek se ale bohužel pro obě rychlosti čtení neliší.
Médium je plně čitelné, bez chyb, docela v normě, ale průběh a úroveň PI/PIF příliš nepotěší. Vzhledem k výsledkům zápisu na média Tayio Yuden však můžeme výskyt PI/PIF přičíst vlastnostem média, nikoliv mechaniky, která zapisuje i na levná neznačková média velmi spolehlivě.
Jak se vyhodnocuje kvalita disku?
Podle specifikací ECMA 267 (DVD-ROM), 337 (DVD+R/RW) a 338 (DVD-R/RW) je disk vyhovující, má-li v osmi po sobě jdoucích ECC blocích dohromady počet PI chyb maximálně 280 a v jednom ECC bloku počet chyb PIF maximálně 4.
Čtečky DVD jsou však rozdílně citlivé na počty chyb PI i PIF. Pokud přesahuje počet chyb PI 300, začínají již některé zlobit, ale jiné třeba i při 900 chybách čtou dobře.
Hodnoty 280 a 4 pro PIE/PIF chyby však platí pro rychlost čtení 1×. Pokud testujeme vyšší rychlostí, je možné, že specifikacím ECMA by vyhovovaly i disky, kterým tyto chybové počty i přesahují povolenou hranici.
Zajímají-li vás další podrobnosti o měření a o tom co KProbe ukazuje, prostudujte si náš speciální článek.
DVD-R Verbatim 4× (TYG01), zapsané i čtené 4×
Tomuto zápisu nelze nic vytknout, média TYG01 lze doporučit i pro tento rekordér, chcete-li se dočkat kvalitního zápisu vašich oblíbených pořadů. Pro zvláště ceněné záznamy bych doporučoval použít například tato média, byť jsou o něco dražší. Některé záznamy, jako např. první narozeniny dítěte či vánoční svátky, bychom měli mít uchovány na médiích, která bude možno bez chyb přečíst i za několik let (Pozn. Martin: Kvalita zápisu je naprosto excelentní, náhodné špičky PIF chyby není třeba si vůbec všímat. V normě jsou ale i předchozí DVD-R Memorex.).