Přehrávání , záznam a editace záznamu
Kapitoly článků
95ka je jeden z nových modelů, které již netrpí obrovskou nectností jako např. DMR-HS2ky, kdy při kopírování jednotlivých titulů nebo playlistů z harddisku na DVD-R docházelo podle přednastaveného záznamového režimu ke změně datového toku a tudíž k dalšímu převzorkování záznamu. Podle kvality, nebo spíše nekvality při tomto převodu, si troufám říct, že k tomu docházelo přes analogovou cestu a zpětnou digitalizaci. Tento režim je samozřejmě u nových rekordérů stále k dispozici, například pokud chcete beze zbytku využít místo na DVD-R v režimu FR (Flexible Recording). Pokud ale chcete bezeztrátově kopírovat zeditované programy na harddisku, nastavte položku „DVD-R rec for highspeed mode“ na „ON“ a je to.
Další zajímavou funkcí je možnost zkopírovat DVD Video disk na harddisk a zpět. Předchozí věta v sobě zdánlivě skrývá obrovský potenciál, ale jsou tu mnohá omezení. Nebude např. zkopírován disk ani s digitální CSS/CPPM ochranou, ani s Macrovisionem a takových disků je drtivá většina. Navíc nedojde ke kompletní kopii disku, tituly za sebe budou řazeny podle struktury DVD a výsledný záznam na harddisku bude stejný jako jakýkoliv jiný, pořízený např. z tuneru.
Přehrávání DVD
Testovaný rekordér přehrál všechna média DVD-R i -RW, dokonce i +R a +RW, i když to není v návodu výslovně uvedeno, a to i nezávisle na nastaveném bookType. Problém způsobily pouze dvouvrstvá plusková média. Na testování jsem měl k dispozici Verbatim DVD+R DL, booktype +R DL a Platinum (Ritek) +R DL s booktype DVD-ROM. Médium Verbatim rekordér vůbec nenačetl a Riteka přehrával s obrovskými obtížemi, nepodařilo se mi ani dosáhnout místa s layer-breakem, abych vyzkoušel jeho přechod. V žádném případě to ale nelze považovat za chybu, výrobce použití takových médií nedeklaruje. Přehrávání jednovrstvých DVD+R, také oficiálně nepodporovaných, lze tedy považovat spíše za bonusovou vlastnost. Počkejme si, až budou dostupná média DVD-R DL, pak se mohou mnohé přístroje, které plusová Dlka nenačtou, ještě blýsknout v mnohem lepším světle.
O kvalitě přehrávky obrazu a zvuku DVD se dočtete v této recenzi v samostatných kapitolách věnovaných zvuku a obrazu.
Záznam na harddisk
Na zabudovaný 160GB harddisk lze pořídit až 284 hodin záznamu, ovšem v nepoužitelném režimu EP. Tento datový tok má význam pouze pro záznam pořadu s informativním charakterem (např. večerní zprávy, které nám utečou z důvodu celodenního testování DVD rekordérů :), který po sledování vymažeme.
Záznam na harddisk je nejlepším způsobem, jak z nahraného pořadu odstranit přesahy začátků a konců a reklamy z prostředka pořadu. Zeditovaný záznam lze připravit do playlistů, rozdělit ho na kapitoly a u tohoto nového modelu rekordéru i bezeztrátově zkopírovat na DVD-R ve formátu DVD-Video.
Záznam na DVD-R a DVD-RAM
Na rekordéru lze pořídit záznam z videovstupu nebo tuneru přímo na DVD média, nebo lze připravený playlist z harddisku na DVD překopírovat. Přímý start zápisu na DVD není virtuálně nijak opožděn. A/V signál se totiž stejně dostane nejprve do vyrovnávací paměti MPEG2 enkodéru, takže DVD má čas nastartovat zápis a nepřijdete tedy o těch několik málo okamžiků na začátku záznamu, jako např. u VHS rekordéru.
Záznam na DVD-R je možný pouze ve formátu DVD-Video, formát Video Recording je možný pouze na DVD-RAM. Na DVD-R médiu nelze provedený záznam editovat, s výjimkou úplného výmazu jedné session. To ovšem nevadí vzhledem k tomu, že je rekordér vybaven harddiskem, na kterém je editace záznamu daleko snažší než na DVD médiích -R/-RW/+RW, a to i s podporou režimu Video Recording. Záznam na DVD-RAM lze naopak editovat stejně dobře jako na HDD, tento formát poskytuje totožný komfort.
DVD-R disky potřebují před použitím v DVD playerech uzavřít (finalizovat). Před tím, než disk se disk uzavře, je možné ho pojmenovat a zvolit grafický vzhled menu výsledného DVD-Video disku.
V menu „Disc management“ se nalézá položka „Disc name“. Pojmenování disku, případně titulu, je dost zdlouhavá záležitost, ale jinak to na rekordéru nejde.
Grafické menu disku lze vybrat z následujících návrhů. Na osmi naklikávacích políčkách se na finálním disku objeví náhled z konkrétního titulu:
Finalizace disku je samozřejmě možná i bez pojmenování disků a jednotlivých titulů, v menu výsledného disku bude ovšem nepěkně prázdné ouško se jménem disku a tituly budou pojmenovány časem, kdy byly pořízeny a názvem vstupu, případně stanice, odkud byly pořízeny.
Finalizace disku trvá přibližně dvě minuty.
Takto tedy vypadá menu uzavřeného disku, s grafikou kterou jsem vybral: