Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Kvalita videovýstupu

Panasonic DMR-E95H
DVD přehrávače, ale především rekordéry vytlačují analogová VHS pásková videa z trhu. V této recenzi se podíváme na přístroj, který vám nejenže véháesku beze zbytku nahradí, ale pomůže vám i se zvěčněním vašeho stávajícího VHS archívu. Pokusíme se také zjistit, zda může DVD rekordér nahradit i přehrávač a být tak jediným DVD přístrojem v domácnosti. Na CD-R serveru jsme již testovali DVD rekordéry Yakumo Record Master XL a Cyberhome DVR-750, patřící spíše k neznačkovým přístrojům, které navíc nedisponují harddiskem. Rekordér Panasonic DMR-E95H pochází z řady, kterou Panasonic nazývá Diga. Je již vybaven 160GB harddiskem a DVD-R/RAM mechanikou, díky čemuž má velmi dobré možnosti v editaci videa. Dokáže, byť jen dvoukanálově, přehrát i DVD-Audio, nekomprimovaný zvukový formát s vysokým rozlišením. Devadesátpětka není na trhu žádnou novinkou a očekává se, že bude letos nahrazena novými modely, ale uvidíte, že není nikterak zastaralá, nebo snad dokonce kompromisní, a že se může směle postavit proti aktuálním modelům ostatních výrobců.

Kvalita videovýstupu může být pro někoho velmi důležitým, ne-li nejdůležitějším faktorem, zvláště má-li být DVD rekordér jediným DVD komponentem v domácí sestavě. A tak se podívejme, jak Panasonic obstál.

DMR-E95H je vybaven obrazovým převodníkem 52MHz/10bit.

Na čem se testovalo

  • Televizor Sony KV-32CS70, 16:9 100Hz
  • Televizor Sony KV-21CT1, 4:3, 50Hz
  • Videoprojektor Sony VPL-HS20 16:9, LCD, 1386x788, 1400AnsiLumen

Poslechová místnost je částečně zatlumená, její rozměry 4,5 × 4,5 × 2,7m. Původně v ní bylo instalováno plátno Projecta o šíři 220cm, to však ustoupilo novému projektoru Sony VPL-CS20. Projekční plocha je nyní tvořena dokonale rovným povrchem, srovnaným stěrkovou hmotou Nivelin, s částečně světelně pohltivým nátěrem na bázi latexu. Na projekční ploše se od pohledu diváka neodráží světelný zdroj projektoru, což je velmi důležité. Šíře projekční plochy není po odstranění motorického plátna limitujícím faktorem pro objektiv konkrétního projektoru.

S-Video, kompozitní výstup a RGB

DMR-E95H poskytuje přes S-Video a kompozitní video velmi slušný obraz, i když stále odpovídající tomuto způsobu připojení. Pro zhodnocení kvality kompozitního a S-video signálů je lépe použít 50Hz televizor, protože 100Hz televizor již do zobrazení vkládá příliš mnoho vlastního charakteru zpracování obrazu. Mohu odpovědně říci, že PAL i NTSC kodér testovaného přístroje je na velmi slušné úrovni a na malé 21" televizní obrazovce nebude rozdíl oproti RGB propojení příliš patrný.

Komponentní výstup s funkcí Progressive Scan

Komponentní výstupy, nejlépe s progresivním rozkladem, případně ještě lépe HDMI nebo DVI výstupy, bychom ještě nedávno marně hledali i u vyšších kategorií DVD přehrávačů. Dnes se stávají standardem a rekordér se tak může klidně stát centrem domácího kina. Nemusí být jen prostým rekordérem, mašinkou stojící vedle DVD přehrávače.

Panasonic DMR-E95H je vybaven právě progresivním komponentním výstupem, můžeme ho tedy propojit s kvalitním projektorem pro domácí kino. Progresivní zobrazení je možné v 50 i 60 Hz TV normách.

Výrobce ale upozorňuje, že může v případě připojení rekordéru komponentními výstupy k CRT televizoru s podporou Progressive Scan dojít k blikání obrazu a že je vhodnější zvolit prokládaný režim.

Jak to tedy ukazuje? Pohodlně se posaďte , kino začíná za chviličku, do komponentní vstupů ale ještě nebyl dopraven signál

Panasonic DMR-E95H - projekce

Nejdříve jsem se podíval na mou oblíbenou znělku Dolby Digital. Kromě toho, že je hezká a efektní, lze na ní sledovat nectnosti některých progresivních videoprocesorů, kdy se na šikmých hranách rychle se pohybujících objektů projeví posun mezi původně lichými a sudými půlsnímky a objekt je zubatý až hrůza. S potěšením mohu konstatovat, že tohle se u Panasonicu neděje.

Panasonic DMR-E95H - projekce Dolby Digital

Podívejte se jak vypadá rozšířená verze Pána prstenů: Dvě věže. Posouzení máte sice ztíženo tím, že obrázek sám je v JPG kompresi, má nižší rozlišení (770 pixelů na šířku), než dokáže zobrazit použitý projektor Sony VPL-HS20 a hlavně jde o fotografii. Přesto je stále vidět, že obraz vypadá podstatně lépe, než při použití běžných datových projektorů, ke kterým se často připojují DVD přehrávače kompozitním výstupem.

Panasonic DMR-E95H - projekce Pán prstenů

Na rozšířeném vydání Dvou věží si můžeme navíc ověřit jednu vlastnost přehrávačů a rekordérů - jak se vyrovnají s nestandardně vysokými datovými toky, přesahujícími normu pro DVD-Video (9,8 Mbit/sec). Panasonic si s tím poradí na výbornou. Smůlu mají např. majitelé přehrávačů Sony, které v inkriminovaném místě celou sekvenci přeskočí a pokračují o několik minut dále (na tuto závadu 2.disku rozšířeného vydání Dvou věží vás korektní prodejce předem upozorní). Není to samozřejmě chyba přehrávače, ale důsledek nezvládnutého preprocessingu a authoringu konkrétního disku.

Diskuse ke článku Panasonic DMR-E95H (stolní DVD-R/-RAM rekordér s harddiskem)

Pondělí, 9 Leden 2006 - 16:02 | Martin Bartoň | Jacob: Jiná, lepší média jsi zkoušel?
Neděle, 8 Leden 2006 - 14:50 | Jacob Carter | Ahoj, mám dotaz. Vlastním DVD recorder Panasonnic...
Úterý, 22 Listopad 2005 - 22:51 | Anonym | Ahoj, mám DVD rec Panasonic, který nahrává MPG(...
Čtvrtek, 4 Srpen 2005 - 13:06 | Anonym | Zdravim. Mam dotaz a nevim kam se obratit, zkusim...
Čtvrtek, 24 Březen 2005 - 01:01 | Miroslav Werner | K tomuto televizoru nelze podle mne pouzit DVD...
Středa, 23 Březen 2005 - 11:45 | Anonym | Modulátor já potřebuji opravdu jen kvůli staré...
Středa, 23 Březen 2005 - 10:21 | Anonym | No ten modulátor by mi asi chyběl, v...
Středa, 23 Březen 2005 - 01:26 | Miroslav Werner | No, zatim jsem zadny rekorder s modulatorem v...
Neděle, 20 Březen 2005 - 23:32 | Anonym | Mirecek: v textu bylo zmíněno, že tento přístroj...
Pátek, 18 Březen 2005 - 07:11 | Miroslav Werner | Ne nedaji.

Zobrazit diskusi