Kvalita MPEG2 enkodéru
Kapitoly článků
Při hodnocení kvality převodu analogového signálu na MPEG2 pro vytvoření DVD jsem použil nejkvalitnějšího dostupného zdroje analogového RGB signálu - SCART/RGB výstupu ze satelitního přijímače Dreambox 7000, přijímajícího signál ČT1 z paketu Czech Link. Tento paket se obecně vyznačuje vysokou kvalitou, danou primárně digitalizací České televize a také vysokým datovým tokem vysílaného streamu, daleko vyšším než u běžných DVD.
Stejně jako v případě fotografie projekce progresivního signálu z DVD (kapitola o progresivním výstupu dále v textu) je sejmutý ve formátu JPEG a je tedy oproti skutečnosti zkreslen kompresními fragmenty. I tak lze i tak lze vytušit, že tu máme co do činění s vydařeným kouskem hardwaru. Záznam byl proveden v XP režimu (60 minut na 4.7GB DVD). Světlé scény hodnotím 1 mínus (už jsem viděl lepší, ale u dvakrát dražšího rekordéru).
Tmavé scény jsou velkým oříškem pro každý ztrátový kompresní algoritmus a prubířským kamenem pro rozlišení převodníku. Často i u profesionálně authoringovaných DVD se z tmavých scén stávají pouze fleky, které nemají s dějem filmu mnoho společného. Panasonic však umí tyto věci zvládnout. Jak již bylo uvedeno výše v případě světlých scén - obrázek je JPG a nelze tedy podle něj tedy absolutně hodnotit co s tmavou scénou enkodér provedl, ale i tak můžete vidět, že výsledek je více než dobrý. Známkuji za "1", protože všechno co jsem dosud v DVD rekordérech viděl, považuji subjektivně za horší.
DVD rekordér můžeme použít, jak už bylo řečeno v úvodu, kromě náhrady dosluhujícího VHS rekordéru i k odzálohování cenných analogových archivů. Rekordér zvládne záznam v NTSC na kompozitním a S-Video vstupu. Využil jsem toho pro odzálohování vzácného (alespoň pro mne) laserdisku "Enya-Moon Shadows. Screenshot přikládám, pro šťouraly - ano, má to 480 řádků.