Další výpadek na Tchaj-wanu, situace je na hraně, chybí energie hydroelektráren
Už mnoho měsíců jede polovodičový průmysl, který je soustředěn ve východní Asii, na více než 100 % a prakticky bez rezerv. Jakýkoli drobný problém pak znamená citelné dopady na celosvětových trzích, které trpí nedostatkem procesorů, grafických karet, procesorů pro automobily, některých typů pamětí, zkrátka téměř všeho, co se vyrábí z křemíkových waferů. V únoru začal být problematická situace v některých částech Tchaj-wanu. Nepřišel pravidelný tajfun, který ostrov zásobuje vodou a nádrže byly prakticky na dně. TSMC musela do prvních továren začít vodu dovážet cisternami. 19. března vyhořela v Japonsku jedna z továren společnosti Renesas. 14. dubna postihl jednu z továren TSMC výpadek proudu v důsledku překopnutého kabelu. Poškozeno mělo být 30 tisíc waferů. Na konci dubna už situace s vodou dosáhla takové situace že úřady začaly po dva dny v týdnu uzavírat dodávky vody i běžným obyvatelům, aby bylo možné pokrýt alespoň základní potřebu. TSMC musela zvýšit dovozy a začala stavět unikátní čističku, která umožní vodu recyklovat efektivněji, než bylo doposud možné.
- Na Tchaj-wanu již dva dny v týdnu neteče voda, TSMC staví unikátní čističku
- Továrnu TSMC postihl výpadek proudu, poškozeno má být 30 tisíc waferů
Tím ale potíže nekončí - spíš začínají. V důsledku problémů v elektrárně Xingda musela být tato neplánovaně odstavena. Jelikož Tchaj-wan musel pro nedostatek vody dávno odstavit vodní elektrárny, běží energetické zdroje a distribuční síť na hraně, respektive za hranou. Energetická společnost Taipower uvedla, že na polovinu května byla odhadována spotřeba 35 milionů kWh, ovšem reálná dosáhla 37,6 milionů kWh (107,4 %). Po odstavení elektrárny Xingda v kombinaci s kolísáním dodávek ze „zelených“ zdrojů došlo k podpětí v síti, což TSMC podchytila, ale vykryla záložními zdroji. Rovněž UMC hlásila, že problém zaznamenala, ale podařilo se jí situaci přestát bez ztráty kytičky.
Přestože tentokrát ke škodám na waferech nedošlo, ukazují se dopady úzké provázanosti vody a energetiky v kombinaci s nespolehlivostí dodávek některých obnovitelných zdrojů. Tchaj-wan situaci řeší na vládní i místní úrovni a připravují se kroky, které by měly hraniční stav stabilizovat.