Fedora 29 přináší modulární systém distribuce softwarových balíčků
I když si autoři pohrávali s myšlenkou ještě týden počkat a oslavit novou verzí patnáctileté výročí od uvedení Fedora Core 1, nakonec se rozhodli nedělat zbytečná gesta a vydat devětadvacátý release ve chvíli, kdy byl prostě a jednoduše hotov. Pojďme se podívat, co je nového.
Asi nejdůležitější novinkou je Fedora Modularity, repozitář, který (zjednoduše řečeno) umožňuje aktualizovat nezávisle na sobě různé softwarové balíčky. Zatímco dosud platilo (a i nadále platí), že v rámci jednoho release Fedory je standardně dostupná pouze jedna major verze každého balíčku, bude nově možné vybrat si alternativní streamy, z nichž daný balík instalovat. V každém streamu je software distribuován v modulech, v jejichž rámci si nese vše potřebné pro své fungování a dané streamy se budou lišit zejména tím, zda budou novinky doručovat rychleji (devel, latest, ...), než je cyklus vydávání Fedory, nebo naopak budou déle držet stabilní stav (LTS).
Fedora 29 dále nasadila čerstvě vydaný kernel 4.19, který má long-term podporu, zatím zůstává u kernelu 4.18 a podobně jako v Ubuntu 18.10 i zde jako hlavní desktop přichází nové GNOME 3.30.1, které by mělo být rychlejší a lépe pracovat s hardwarovými zdroji počítače. Na architekturách AArch64 a ARMv7/v8 je je vylepšena podpora ZRAM pro swap, což přináší měřitelné zrychlení na deskách s procesory těchto architektur a hlavně zvyšuje životnost microSD karet, které nebudou likvidovány častým swapem. Pro vývojáře jsou nachystány například Binutils 2.31, glibc 2.28, Golang 1.11, Python 3.7, Ruby on Rails 5.2, Perl 5.28 či MySQL 8.
Fedora je projekt s velmi širokým záběrem. Vychází tak ve třech základních verzích: Workstation, Server a Atomic (neměnný systém bez balíčků pro provoz aplikací nasazených v kontejnerech). K tomu se přidávají Fedora Spins (systémy s různými desktopy - KDE, Xfce, LXQT, MATE, Cinnamon, LXDE, SOAS) a Fedora Labs (systémy sestavené pro specifické účely - Astronomy, Design suite, Scientific, Jam, ...). Některé z těchto variant navíc vycházejí i pro jiné architektury než je klasické mainstreamové x86/x64 - Fedora podporuje ARM, AArch64, PPC64 (ve fázi likvidace), PPC64LE, S390X. Nově se k tomu všemu přidává neměnný systém pro workstation, nazvaný Fedora Silverblue, který je aktualizován atomicky a je ve všech svých instalacích stejný.
Je skoro až těžké si v tom nevybrat. Pokud jste si vybrali, vše potřebné najdete na oficiálních stránkách a to včetně návodu na aktualizaci z předchozí verze bez reinstalace, u niž již mohu z vlastní zkušenosti potvrdit bezproblémovou funkčnost.