Grafy přenosových rychlostí
Přenosovou rychlost při čtení z disku nejlépe dokumentují obrázky z WinBenchu 99 a jsou vlastně obdobou obrázků z CD/DVD Speedu, které jistě dobře znáte z našich recenzí optických mechanik.
SP0411N (40 GB, 2MB cache, UltraATA)
Křivka je přesně taková, jakou u disku očekáváme, disk je rozdělen do 21 zón a sekvenční čtení začíná něco lehce přes 55 MB/s a končí lehce přes 30 MB/s.
SP0612N (60 GB, 2MB cache, UltraATA)
Tato křivka je velmi zvláštní. Zprvu jsem si myslel, že jde o vadný kus, když jsem ale podobné anomálie sledoval i u dalších disků Samsungu a přesvědčil se o tom, že tyto netradiční křivky vyšly i v recenzích jinde po světě, byl jsem nucen přijmout jako fakt, že jde o vlastnost a nikoliv o chybu. Všimněte si, že kdyby zde nebyly ty propady dolů, pak by rychlost čtení začínala přes 52 MB/s a končila by přes 32 MB/s. Na začátku by disk měl o něco pomalejší rychlost než SP0411N a na konci o něco rychlejší. Obojí se dá dobře logicky zdůvodnit tím, že tento disk nevyužívá kapacitu ploten na maximum. Nižší rychlost na začátku je asi způsobena nižší hustotou stop a vyšší rychlost na koci naopak tím, že zjevně část disku úplně u středu není u tohoto modelu používána.
SP0802N (80 GB, 2MB cache, UltraATA)
Podobně jako u SP0612N i tento disk má netradiční křivku, ale na druhou stranu nejsou propady až tak obrovské. Také si povšimněte, že přenosové rychlosti na začátku začínají téměř u 64 MB/s a končí nad 34 MB/s, což je oproti oběma výše zmíněným skok kupředu.
SP0812N (80 GB, 8MB cache, UltraATA)
Člověk by oproti SP0802N nečekal žádnou změnu, protože cache se při sekvenčním čtení příliš neuplatňuje, ale jak můžete vidět, rozdíl je značný. Křivka je téměř ideální.
SP0812C (80 GB, 8MB cache, SerialATA)
Další překvapení. Oproti SP0812N by se tento disk měl lišit pouze rozhraním, ale jak je vidět, odlišností bude více. Tento graf je vlastně něco mezi SP0802N a SP0812N.