Hodnocení
Přiznám se bez mučení, že doposud jsem s disky firmy Samsung neměl žádné zkušenosti. To jsem během posledního měsíce více než napravil, takže nyní již alespoň tuším, jak si stojí. A musím rovnou říci, že pokud pominu zvláštní rychlosti souvislého čtení z disku a seek, který se v reálu od specifikace poměrně hodně rozcházel a bohužel tím špatným směrem, tak jsem jimi celkem příjemně překvapen. Výkon disků je velmi slušný, rozhodně snese srovnání s ostatními značkami a co vás na těchto discích určitě upoutá, to bude jejich příjemná nehlučnost. V tomto ohledu se směle mohou srovnávat s disky od firmy Seagate, které jsou považovány za jakýsi etalon mezi tichými disky. Samsung sám se tichostí také chlubí, konkrétně pojmenoval jednu technologii jako Silent Seek. A právě pokud jde o seek, tak tady bych si dovolil tvrdit, že je prostě u Samsungu tišší, ale na druhou stranu hlučnost disku, když jsou hlavičky v klidu, mi naopak přijde lepší u Seagate. Pro mne osobně je důležitější, disk neslyšet v klidu a naopak ho lehce slyšet při seeku (vím, že disk pracuje), takže mi v tomto směru více vyhovuje Seagate, ale u vás to může být naopak.
Další jev, který jsem zkoumal, byly SerialATA disky této značky a jejich odlišnost od UltraATA disků. Pokud jde o vlastní provedení, tak se ukázalo, že stejně jako u většiny ostatních výrobců, i Samsung zatím SerialATA disky nabízí pouze jako UltraATA disky s integrovaným můstkem z UltraATA na SerialATA. Nejde tedy o nativní SerialATA disky. Díky použití chipů Marvell a jejich (velmi pravděpodobnému) přetaktování UltraATA sběrnice však tyto disky jsou schopny nabídnout více, než UltraATA disky co do výkonu. Rozdíly se stejným ovladačem jsou však opravdu minimální a kupovat si SerialATA disk od Samsungu kvůli výkonu asi příliš velkého smyslu nemá.
|
Poněkud jinak to vypadá, když se základní deska s Intel chipsetem podporujícím SerialATA přepne do RAID režimu a použijí se tak ovladače z Intel Application Acceleratoru RAID edition. Ty většinou výkonu pomohou a někdy opravdu znatelně. Otázkou však je, co by to udělalo s výkonem, kdyby Intel byl co k čemu a vydal novou verzi Intel Application Acceleratoru neRAID edice, tedy takové, které by šlo použít i se SerialATA chipsety. Myslím si, že by to výkonu UltraATA disků i SerialATA disků v neRAID režimu také znatelně pomohlo. Bohužel, Intel již nyní s IAA podporuje pouze RAID systémy.
V neposlední řadě jsem byl také zvědav, zda-li disky z jedné řady, které mají podle specifikace stejné parametry, jsou stejně výkonné, nebo nikoliv. Je jasné, že disky s 8MB bufferem mají oproti těm s 2MB navrch, ale také celkem jasně se ukázalo, že disky s větší kapacitou dopadají v testech lépe, než jejich menší kolegové. To mimochodem znamená, že běžná praxe testovat jen jeden disk z řady (většinou ten největší), není zcela správná. Buď je nutné otestovat všechny disky z řady, abychom si o jednotlivých discích mohli udělat jasnou představu, nebo musíme srovnávat stejné kapacity od různých výrobců, aby když někdo bude uvažovat o koupi řekněme 160GB disku, tak aby měl srovnání jak skutečně rychlé tyto disky jsou. Z výsledků kupříkladu 250GB disku totiž o výkonu 160GB disku mnoho říci nemůžeme a to i přesto, že patří do stejné řady a mají oba stejné parametry.
Na pravé straně už můžete vidět doporučené koncové ceny disků Samsung včetně DPH u firmy Libra Electronics a.s., které ještě jednou musím poděkovat za zapůjčení celkem jedenácti disků do tohoto testu. Všechny uvedené disky jsou nabízeny s příjemnou tříletou zárukou už v této ceně.