Na čem a jak jsme testovali
Testy byly prováděny na následující konfiguraci, která byla zvolena s ohledem na to, že chipsety Intel jsou nejrozšířenější:
- Procesor Pentium 4 2,66 GHz, 533MHz sběrnice
- Základní deska ASUS P4C800 revize 2.00 - chipset i875P s jižním můstkem ICH6R
- Paměti DDR400 o kapacitě 1 GB běžící na efektivních 333 MHz
- Grafická karta Matrox Millenium P650
- Pevný disk WD800JB - UltraATA, 80 GB, 8MB cache
Pevný disk WD800JB byl nainstalován jako hlavní disk počítače (C:) na prvním IDE kanálu jako master. Testované disky byly připojeny jako master na druhém kanálu, nebo do prvního SerialATA konektoru. Pokud test vyžadoval mít na disku partition, tak ta zabírala celý disk a byla naformátována na NTFS s výchozí velikostí bloku. Pro instalaci programů byla použita optická mechanika Pioneer A06, která však během testů byla odpojena.
Aby jste si výsledky testů mohli srovnat s jinými disky, provedl jsem identické testy jako na SpinPointech ještě i na discích:
- Western Digital WD1800JB - 180 GB, 7 200 otáček za minutu, 8MB buffer
- Seagate Barracuda 7200.7 ST310023A - 160 GB, 7 200 otáček za minutu, 8MB buffer
Operační systém Windows XP s integrovaným Service Packem 1 v české verzi byl nainstalován čistě pro potřeby tohoto testu a mimo něj byly do systému doinstalovány následující programy:
- Microsoft .NET Framework 1.0a
- Ovladač pro Matrox Millenium P650 verze 1.06.00.99
- Ovladač Intel Application Accelerator RAID edition 3.5.3 (použit pouze v některých případech, viz dále)
- Test HD Tach 2.70
- Test WinBench 99
- Test PCMark04 1.1.0
- Test SiSoftware Sandra 2004.10.9.89
- Utilita TweakUI 2.10
Po nainstalování těchto aplikací byly z automatického spouštění vyřazeny všechny „rezidentní“ programy, které se automaticky spouštěly při startu Windows a zůstaly pouze nutné věci pro systém. Samotné Windows XP byly nastaveny do klasického uživatelského vzhledu (ala Windows 2000) a byly vypnuty vlastnosti jako oznamování docházejícího místa na disku, automatická optimalizace disku pokud uživatel nic nedělá atp.
Pro UltraATA řadiče jižního můstku ICH6R chipsetu i875P byly použity vždy ovladače dodané s Windows XP SP1, protože Intel Application Accelerator neRAIDovská edice (poslední 2.3) se na tento chipset odmítá instalovat a RAID (nejnovější verze 3.5.3) pracuje pouze se SerialATA porty, i když je nainstalován, tak se pro UltraATA řadiče dál používají standardní ovladače z Windows XP SP1.
V případě ovladačů pro SerialATA bylo možné použít jak standardní ovladače dodané pro Windows XP (což jsou vlastně identické ovladače jako pro UltraATA), tak ovladače z Intel Application Acceleratoru RAID edice. Který je zrovna použit je ovlivněno nastavením BIOSu a to konkrétně zda-li se má používat SerialATA v RAID režimu, či nikoliv. Pokud je RAID režim vypnutý, SerialATA řadič se hlásí jako normální UltraATA řadič se dvěma kanály, v případě jeho zapnutí ho Windows naleznou mezi SCSI a RAID řadiči. Použité ovladače jsou následující (nalevo standardní ovladače z Windows XP pro neRAID režim, napravo ovladač z IAA RAID edice):
Ještě bych rád zdůraznil, že ovladač z Intel Application Acceleratoru RAID edition je možné používat i v případě, kdy máte na SerialATA připojen jen jeden disk bez jakéhokoliv RAIDu.
Protože jsme u nás ještě neměli žádný článek zaměřený čistě na praktickou stránku SerialATA, lehce se mu budu věnovat nyní. SerialATA konektoru jste si mohli všimnout již na předchozí stránce, ale pro jistotu vám ho nabídnu ještě jednou a detailněji:
Úplně napravo je vidět napájecí SerialATA konektor. Ano, SerialATA disky potřebují nový napájecí konektor (sluší se podotknout, že někteří výrobci zatím na své SerialATA disky dávají ještě i klasický napájecí konektor, Samsung bohužel nikoli). Ten se od starého liší na první pohled významně, ale hlavní změnou jsou „vystrčené“ některé konektory více a jiné méně. Je to proto, aby při případném odpojování a zapojování disku za běhu se nejprve spojily země a až poté konektory pod napětím, což snižuje riziko „odpálení“ disku. Mimo této výhody se také s napájecím SerialATA konektorem manipuluje podstatně lépe a také zde už opravdu není možné, aby jej někdo nasadil opačně (u standardního Molex konektoru jsem to již viděl). Pokud si pořídíte disk pouze se SerialATA napájecím konektorem, pak samozřejmě není problém sehnat potřebnou redukci.
Hned vedle napájecího konektoru je vidět užší datový SerialATA konektor, který nahrazuje známé 39pinové široké ATA konektory. I ony mají více vystrčeny země, podobně jako napájecí konektor, ale hlavní praktickou výhodou je zde nahrazení širokého 40, resp. 80žilového kabelu mnohem užším 7žilovým. Manipulace se SerialATA kabelem je také mnohem jednodušší nežli s UltraATA kabelem.