Herní výkon Meteor Lake v Linuxu je lepší, přesto Ryzen 7 7840U nepřekonal
Po zveřejnění výsledků procesorového výkonu Core Ultra 7 155H alias Meteor Lake přistoupil Phoronix k testu grafické části. Stejně jako v případě recenzi procesorového výkonu zveřejnil shrnující graf výkonu, ve kterém integrované GPU Meteor Lake vychází o 10 % lépe než integrované GPU APU Phoenix (Ryzen 7 7840U). Problémem tohoto grafu je, že míchá výsledky 3DMarku, Unigine Heaven a dalších podobných syntetických testů s výsledky herními:
Souhrn všech grafických testů včetně syntetických benchmarků (Phoronix)
Krom obligátní skutečnosti, že 3DMark a jemu podobné nereprezentují výkon žádné konkrétní hry, je potřeba připomenout, že Meteor Lake obsahuje grafické jádro architektury Arc Alchemist, do jejíchž ovladačů Intel zahrnul implicitně aktivní optimalizace specifické pro 3DMark, což autor testu (společnost UL) považuje za nepřípustné a výsledky hodnotí jako neplatné.
Pokud vyhodnotíme pouze herní testy (těch je pouze pět), dosahuje integrovaná grafika Meteor Lake (Core Ultra 7 155H) 99 % výkonu integrované grafiky Phoenix (Ryzen 7 7840U). Za pozornost stojí, že všech pět herních testů proběhlo v nastavení, ve kterém všechny hry běžely v rozmezí cca 200 až 400 FPS, což není úplně obvyklé nastavení, které by využívala většina uživatelů-hráčů na integrované grafice (nemluvě o tom, že hru, která běží na 300 FPS, běžela i integrovaných GPU starších generací na >100 FPS, tedy zcela dostatečně, a pro uživatele tedy není důvodem k upgradu). Z hlediska testování pak jde o nastavení, které spíše než výkon integrované grafiky testuje propustnost pamětí.
Tím se vracíme k tématu pamětí a skutečnosti, že většina sestav putující na recenze byla osazena velmi rychlými pamětmi LPDDR5X-7467, zatímco do prodeje šly pouze kusy s 6400 nebo i 5600.
Na jednu stranu tedy lze uznat, že se výkon integrované grafiky mezigeneračně posunul, na stranu druhou tuto skutečnost nelze hodnotit bez kontextu, kterým je přinejlepším dotažení o generaci staršího produktu. Ani to by nebyl takový problém. Zásadní problém je jinde. I kdybychom zavřeli oči nad rozpory s pamětmi, i kdybychom zavřeli oči nad testováním výkonu při volbě her a nastavení, ve kterém tyto hry běžely na vysokých FPS i na pět let starých integrovaných grafikách, zůstává problém, nad kterým přimhouří oko málokterý zákazník. Tím je cena.
Nejlevnější skladem dostupný notebook s Ryzen 7 7840HS a s Core Ultra 7 155H (Zbozi.cz)
Podle vyhledávače Zbozi.cz stojí nejlevnější dostupný notebook s Core Ultra 7 155H 40 tisíc Kč, zatímco nejlevnější dostupný notebook s Ryzen 7 7840HS vychází na 25,6 tisíce Kč. Obojí s 32 GB LPDDR5X-6400. Vyzdvihovat dotažení konkurenční integrované grafiky minulé generace při více než 14tisícovém příplatku však postrádá smysl. Za příplatek 14,4 tisíce si uživatel může vybírat mezi herními notebooky s několikanásobně vyšším herním výkonem.