Intel prý uvede 14nm Broadwell-EP Xeon s taktem 5,1 GHz
Procesorem, který nejenže Intel posune nad 5GHz hranici, ale také mu umožní překonat v traktu konkurenčního výrobce AMD, který 5GHz procesor FX-9590 prodává již pár let, je Xeon. Konkrétně má jít o čtyřjádrový (8×HT) Xeon E5-2602 V4 architektury „Broadwell-EP“, tedy 14nm TICK.
Procesor bude pasovati do socketu LGA2011v3 a jeho TDP na hodnotě 165 W celkem jasně naznačuje - i s ohledem na nižší počet jader - že tato pracovní frekvence je výrazně nad optimální hladinou poměru frekvence/spotřeba pro tuto první generaci 14nm výroby u Intelu. Další výbava zahrnuje 10 MB L3 cache a samozřejmě DDR4 řadič.
Ač to v tuto chvíli nemůžeme brát za potvrzené, tak lze předpokládat, že 5,1GHz takt je hodnota Turbo, nikoli základní frekvence. Nabízí se možnost myšlenkového srovnání s AMD, která má 8jádrový (ano) 4,7/5,0GHz procesor s TDP 220 W vyráběný 32nm procesem (AMD FX-9590 jsme testovali), zatímco Intel tedy nabídne 4 jádra a X,Y/5,1 GHz s TDP 165 W a 14nm výrobou.
Jak by pravil Zdeněček (co mu vržou botičky), možnosti jsou dvě: Tak první říká, že efektivita FinFET procesu v dosahování vysokých taktů, resp. optimálnosti poměru rychlost/spotřeba, je podivně nižší než u 32nm SOI procesu AMD/GlobalFoundries. Ale nechme se překvapit, jak na tom bude reálná spotřeba vůči uváděné hodnotě TDP, v tom také nepanuje mezi AMD a Intelem shoda.
Ta druhá je taková, že tenhle procesor je výmysl, nesmysl, aprílový žertík, překlep, mystifikace či něco podobného. Je totiž přinejmenším už z principu vývoje posledních generací výrobních procesů u Intelu podivné, že by najednou, po všech těch 32nm a 22nm procesorech najednou použil FinFET technologii na takto vysoký takt. Overclockeři samozřejmě dokazují, že 5GHz+ je v možnostech Intelova FinFETu, nicméně to je trochu jiný obor než CPU pro servery s garantovanými parametry a funkčností.