Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Když je v bedně abnormální hic

Dvoujádrový procesor Intel Atom 330
10. října jsme vás navnadili na recenzi základní desky s dvoujádrovým Atomem a dnes nadešel čas, kdy vám ji můžeme představit. Deska Intel D945GCLF2 a obecně desky s procesorem Intel Atom jsou považovány za „totální low-end“, přičemž pokud je přítomen Atom dvoujádrový, je tento low-end nepatrně dražší. V praxi to znamená, že desku seženete za necelých 18 stovek vč. DPH, což je za něco, co má už i procesor, který se navíc tváří jako čtyřjádrový, docela zajímavá cena. Jenže zdání klame…

Kapitoly článků

2.  Specifikace
4.  BIOS, Setup
6.  Testy
8.  Když je v bedně abnormální hic
9.  Spotřeba
10.  Hlučnost
11.  Hodnocení

Protože je platforma Intel Atom nejen levná, ale také energeticky úsporná (i když by to mohlo být značně lepší nebýt toho relativně hladového čipsetu v porovnání s procesorem), zkusili jsme takový zajímavý zátěžová test. Ne, nedávali jsme desku do horkovzdušné trouby, i když by to asi také leccos prozradilo, pouze jsme si tak řekli, jak se bude desce pracovat v takové hodně špatně větrané mini-ITX škatulce. A protože tu samozřejmě žádnou nemáme (já vím, už se tlemíte při pohledu na následující obrázky), tak jsme si zahráli hru „kámen – nůžky – papír“ (akorát že kámen se nedostavil, nůžky nahradil nůž a papír – však to vidíte sami).

V papundeklové krabičce
V papundeklové krabičce - otevřená
V papundeklové krabičce - zadní porty

V takto uzavřené škatulce jsme nastartovali test, který zaměstnal procesor, přičemž jako dlouhodobá nejjednodušší záležitost se ukázalo kódování filmu. Zavřeli jsme tedy krabici a jali se kódovat. Po nějakých 2,5 hodinách se teplota ustálila asi takto:

Zahřátí v papundeklové krabičce při kódování videa

Zajímají nás zejména Core 0Core 4, což je ten shluk několika křivek mezi úrovní 65 a 70 °C vyjadřující všechna čtyři virtuální jádra (Atom má sice jen dvě, ale i tak vrací údaje pro čtyři a dokonce se tyto údaje i trošičku liší), a pak Remote 1, což je červená křivka s teplotou procesoru taktéž evidentně související. Ta se usadila na 80 °C. Hodnota Ambient zřejmě představuje teplotu uvnitř krabice kdesi kolem čipsetu, čemuž by se dalo i věřit (v krabici, jejíž papírová lepenka izoluje teplo docela dobře, opravdu zima nebyla). Remote 2 by mohlo být pravděpodobně čidlo někde na desce, ale mimo hlavní „topenářské komponenty“.

Když se teplota takto ustálila, na chvíli jsme krabici otevřeli a sledovali, co to udělá s teplotou.

Otevření papundeklové krabičky za stálého kódování videa

Nebylo pochyb, že teplota bude klesat, otázkou bylo, kam. Zajímavé je, že obě jádra se s teplotou mírně „rozešla“. Remote 2 evidentně klesala také, naproti tomu s teplotou Ambient to moc nehnulo, proto máme podezření, že jde o cosi souvisejícího s čipsetem, protože tam pořád „fouká vítr“.

Za stálého kódování v otevřené papundeklové krabičce po ustálení

Přibližně po jedné hodině po otevření krabice se teplota ustálila. Ta, co byla v zavřeném stavu na 80 °C, klesla na 55 °C, což už se dalo vydržet, obě jádra asi udržovala zhruba pětistupňový odstup.

Poslední zkouška byla o tom, jak se bude chovat deska v zavřené krabici, když nebude mít co na práci. Předchozí testy tedy byly ukončeny, krabice opět zavřena a počkalo se do rána.

V uzavřené papundeklové krabičce při nečinnosti

Že by klepala kosu, to se zrovna říci nedá.

A jaký je závěr těchto divokých testů? Takový, že je prakticky jedno, jak moc dobře je mini-ITX bednička větraná, D945GCLF poběží bez potíží i v náročnějších podmínkách. Samozřejmě se počítá s tím, že nějakou díru mít mini-ITX skříňka bude, vlastně se dá předpokládat, že v ní bude i nějaký menší zdroj s vlastním větráčkem, takže bezproblémový provoz by tak měl být naprosto v pohodě zajištěn. Do našich podmínek, kdy jsme s náročnějším testem dosáhli až na 82 °C, se pravděpodobně v normálním provozu nedostanete.

Ještě pár zajímavých údajů, které jsme naměřili po bezprostředním otevření krabičky (jak rychle to jen šlo) naším infračerveným teploměrem Voltcraft IR-230 na několika místech během nejtopivějšího testu:

Chladič CPU
Chladič čipsetu
Vnější povrch víka krabice
Teplota na vnější části chlazení paměti
Kapitoly článků
2.  Specifikace
4.  BIOS, Setup
6.  Testy
8.  Když je v bedně abnormální hic
9.  Spotřeba
10.  Hlučnost
11.  Hodnocení

WIFT "WIFT"

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Základní deska Intel D945GCLF2 s dvoujádrovým Atomem

Čtvrtek, 18 Červen 2009 - 10:56 | Moski | Tak už jsem to našel...CTRL+J
Čtvrtek, 18 Červen 2009 - 10:26 | Moski | Neporadil by mi někdo, jakým způsobem lze v Media...
Středa, 6 Květen 2009 - 21:07 | Anonym | Ahoj všem, chtěl bych se zeptat, zda jste někdo...
Úterý, 4 Listopad 2008 - 13:11 | Anonym | Tak jsem tuhle desku koupil na otestování.&...
Pondělí, 27 Říjen 2008 - 00:50 | Artthur | >>Idx: Testy za posledný mesiac:...
Neděle, 26 Říjen 2008 - 20:59 | Anonym | Docela by mne zajimalo tohoto Atomu s VIA Isaiah...
Pátek, 24 Říjen 2008 - 12:58 | Anonym | to ondar007 : tu spotrebu by som pripisal prave...
Pátek, 24 Říjen 2008 - 08:33 | Anonym | Neporadite mi niekto: chcem prehodit klasicke 4,...
Čtvrtek, 23 Říjen 2008 - 16:54 | Anonym | Tak jsem tuhle destičku na testování koupil. A...
Čtvrtek, 23 Říjen 2008 - 14:51 | Anonym | Z praxe: cca 14 dní provozuji PC s deskou...

Zobrazit diskusi