Přehrávání videa
Kapitoly článků
Jelikož je grafika Intel GMA950 co se přehrávání videa týče schopná nanejvýš akcelerovat MPEG-2, což umí grafiky už hodně dlouho, bude padat dekódování většiny videí na bedra procesoru, který ostatně MPEG-2 zvládne sám také (a pak se můžeme ptát, zda je lepší to nechat na 8W procesoru, nebo 22W čipsetu – ano, to srovnání není moc fér, protože grafika si pochopitelně nevezme 22W na obyčejné dekódování MPEG-2 streamu). V našich luzích a hájích tak nějak předpokládáme, že uživatelé mají doma podstatně více mkv souborů kódovaných v H.264 než Blu-ray video disků, takže se podíváme, jak by to dopadlo, pokud by si chtěli postavit HTPC na bázi této desky.
Vyzkoušeli jsme tedy dvě videa, jedno v rozlišení 1280×720 (25 snímků/s) a druhé s 1920×1080 bodů (23,98 snímků/s), obě kódovaná v H.264. Coby přehrávač byl použit Media Player Classic Home Cinema, který má spoustu kodeků (tzv. filtrů) v sobě, takže obvykle žádné další kodeky nepotřebuje, ale když chce, umí je využít. My jsme velice rychle zjistili, že sám MPC HC nepřehraje na Atomu plynule ani to 720p video, natož 1080p, takže jsme to zkusili trochu podpořit kodeky od společnosti CyberLink a nainstalovali PowerDVD 8. Úspěch se dostavil, 720p video se dostalo na hranici přehrávatelnosti, nicméně s tím 1080p to každopádně neklaplo.
Následující videoukázka toto přehrávání názorně ukazuje. Je tvořena ve 30 snímcích za sekundu, takže by měla plynulost přehrávání podchytit. Obraz byl do S-Video výstupu desky pouštěn v rozlišení 1024×768 (to aby se nám na tu obrazovku taky něco vešlo), video je samozřejmě zmenšené (a to do 640×480 bodů), doufejme, že se nám podařilo zachovat čitelných co nejvíce potřebných údajů. Dodejme, že pokud je v MPC HC daný filtr zapnut, znamená to, že se používá jeho interní, pokud není, používá se externí, je-li nějaký (v tomto případě CyberLink Decoder, který sice také využívá procesor, ale práce mu jde „od ruky“ o poznání lépe).
Ve druhé části jsme se pak pokusili přehrávat i MPEG-2. Ve standardním rozlišení to jde dokonce i s akcelerací grafikou, i když rozdíl v zátěži nějak zvlášť významný není oproti situaci, kdy se o to stará procesor. 1920×1080 MPEG-2 video už se s akcelerací grafikou nekoná, ale to nevadí, procesor jej zvládá celkem v pohodě, i když ta (ne)plynulost naznačuje, že je to tak na hraně a někdy to prostě sestava jako celek v plynulých 25 snímcích za sekundu nedá tak, aby to nebylo znát.