Základní deska Intel D945GCLF2 s dvoujádrovým Atomem
Kapitoly článků
Základní desku jsme dostali zabalenou v klasickém antistatickém obalu s příslušenstvím baleným zvlášť, žádná speciální krabice se nekoná, hledí se hlavně na nízkou cenu. Už krabice, v níž balíček dorazil, působila dojmem, že se tam nemůže pořádně vejít ani vypalovačka, natož základní deska. Intel D945GCLF2 je totiž formátu Mini-ITX a to samozřejmě znamená až legračně malou destičku, kterou však nemusíte umisťovat do dražších mini-ITX boxíků, ale klidně ji můžete dát do klasické počítačové skříně (od µATX až po větší). Ostatně právě takto některé společnosti vytvářejí ty nejlevnější počítače, které jsou schopny sestavit, pokud se hledí na nízkou cenu, klidně můžete počítat ten nejobyčejnější case, standardní 3,5″ disk a nejlevnější zdroj, nepočítá se ani s optimalizací na ticho, zkrátka „totální low-end“ pro ty, kteří chtějí za počítač dát minimum a také od něj ovšem musejí minimum očekávat. Nepočítejte s tím, že si na D945GCLF2 zahrajete nějaké moderní hry nebo přehrajete Blu-ray video disk kódovaný v H264 či VC-1, osobně jsem zařadil desku do seznamu na horkého kandidáta pro primitivní server se zanedbatelnými nároky na výpočty.
V balení se nachází:
- Základní deska Intel D945GCLF2
- Samolepící náčrtek desky s popisem jednotlivých konektorů
- 1× 1× PATA (80žilový), 1× SATA kabel
- Kryt s otvory pro porty (tzv. „I/O shield“)
- CD-ROM s názvem „Intel Express Installer Driver and Bonus Application Software“ pro D945GCLF2 Essential Series obsahující:
- Ovladače pro desku pro Windows (32bit. i 64bit. - x64)
- Adobe Acrobat Reader 5.0
- Windows Installer 3.1
- Dokumentaci
- Diskeeper Home Edition 9.0.538 a 9.0.545
- DivX Installer 6.5 pro Windows
- Intel Integrator Assistant
- Kaspersky Antivirus pro Windows (6.0.2.678) a pro Linux (5.5.24)
- Kingsoft Antivirus
- Norton Internet Security 10.2.0.30
- Skype 3
- Typepad
Chlazení čipsetu
Krátce se zastavíme u chlazení čipsetu, protože se to v tomto případě hodí. Vy asi víte, že zatímco samotný procesor Atom se dá uchladit malým pasivem, čipset (Intel 945GC) nikoli a jeho severní můstek má kromě hliníkového chladiče také větrák. Navíc je žebrování řešeno tak, že kousek toho vzduchu se přižene i na chladič procesoru, takže že by se procesor chladil zcela pasivně, se až tak docela říci nedá, ale to už odbočujeme. Co bychom rádi naznačili, je, že pokud chcete počítač ztišit, budete muset toto chlazení nahradit něčím jiným. Maličký větráček na čipsetu je totiž spolehlivě slyšet. O tom více v sekci, kde se budeme zabývat hlučností, uvidíte také nějaké to video (ne jen výše uvedený animovaný obrázek ;-).