Testovací sestava
Kapitoly článků
Na tomto místě se jistě sluší objasnit některé věci. V první řadě vás asi napadne otázka, proč jsme do tak levné sestavy strkali tak „high-endovou“ paměť. Odpověď je jednoduchá: protože je to jedno, jakou tam dáte, stejně poběží maximálně jako DDR2-533. To, co máme, jsou DDR2-1066 moduly, které ovšem na této rychlosti běží se zvýšeným napětím. Na DDR2-533 běží se základním napětím, takže ani nedochází ke zvýšení spotřeby, kterou by jinak tyto paměti měly.
Pokud jde o zdroj, který v sestavě tentokráte záměrně chybí, tak k tomu snad jen tolik, že se k němu v průběhu recenze vrátíme, zkusili jsme totiž dva, jeden starý známý 400W, druhý starší 200W (oba Fortron) a zkoumali jsme, se kterým si sestava jako celek cucne ze zásuvky více energie. Myslím, že už asi víte, který to bude, ale nepředbíhejme.
Pevný disk jsme tentokráte zvolili 80GB 2,5″ SATA Toshiba (můj soukromý z externího USB rámečku, který je jako celek prodáván pod značkou Prestigio). To proto, že jsme hleděli u této relativně nízkoenergetické sestavy na spotřebu energie a zrovna tento disk má mít v klidu odběr pouze 0,9 W a během čtení/zápisu pak 2,2 W, čemuž 3,5″ disky konkurují pořád ještě dost špatně ;-).
Snímek správce zařízení opět ukazuje všem co systém vidí. My jsme i tentokráte zvolili pro tuto ukázku systém Windows Vista x64 (prostě proto, že procesor Atom 64bitové rozšíření má, sice spíše na ozdobu, ale má), stav je samozřejmě po instalaci všech ovladačů, SATA porty nejsou v AHCI režimu, protože to jižní můstek ICH7 neumí. Nenechte se zmást použitým pevným diskem, v rámci svižnosti byl pro některé testy s Windows Vista použit 74GB Raptor, ale moc testů jsme ve Vistě nedělali. Spíše jsme chtěli ukázat, že i tento systém „atomická“ deska utáhne a dokonce běží i Aero. Čistě pro zajímavost se mrkněte i na tento obrázek, kde najdete i ohodnocení Windows Experience Index. Procesor dostal překvapivě hodně, 4,3 bodu, grafika byla po čisté instalaci OS bez ovladačů na 2,0/2,4 (Aero/Gaming), neboť nějaké vlastní ovladače pro ni systém má, po instalaci ovladačů od Intelu se hodnocení zvedlo na 2,2/2,9 (Aero/Gaming) a faktem je, že samotné rozhraní Aero pak skutečně vykazovalo svižnější odezvy.
Abychom nezapomněli – dvoujádrový Atom 330 se skutečně tváří v systému jako čtyři procesory. Disponuje totiž technologií HyperThreading, která se u Intelu poprvé objevila už v Pentiích 4 a nyní se vrací zpět. Další procesory, které ji budou mít, jsou čtyřjádrové Core i7, které se tím pádem budou tvářit jako osm procesorů.