Test WD Black2: duální 120GB SSD + 1TB HDD pro notebooky
Kapitoly článků
Instalace Windows 8.1:
Na 640GB HDD se z DVD disku v mechanice notebooku nainstalují Windows 8.1 za 14 minut a 54 sekund. Na WD Black, kde instalace probíhá na SSD část, totéž trvá 13 minut 18 sekund. Proces tak proběhne za 89 % času, zrychlení zde tedy je. Navíc prvních zhruba 11 až 12 minut procesu je shodných, jelikož brzdou v tomto procesu je pomalá optická mechanika. Rozdíl je až po 12. minutě, kdy se provádí poinstalační konfigurace a první spuštění Windows 8.1, kde to HDD trvá tedy zhruba 2 minuty a 54 sekund, zatímco Black2 to stihne za 1 minutu a 18 sekund. V tomto případě to WD Black2 stihne za 45 % času.
Pokud tedy budete instalovat operační systém z nějakého dodávaného CD/DVD, či budete instalovat hru z DVD či kopírovat filmy, pak rozdíl v rychlosti není prakticky žádný: optická mechanika kopíruje data pomaleji, než je zapisuje jak Black2, tak běžný 5400otáčkový disk.
První spuštění Windows 8.1, vypínání systému:
Na 5400otáčkovém disku je znát o několik řádů pomalejší „seekování“. Od zapnutí notebooku do přihlášení do systému tak uběhne 23 sekund, zatímco při použití disku WD Black2 tento proces trvá pouze 16 sekund. 70 % času.
Vypnutí Windows s diskem Black2 zrychluje z 21 sekund na 11 sekund. 52 % času.
Instalace LibreOffice 4.2.4.2:
Vzorová instalace probíhala ze zhruba 250MB instalačního souboru uloženého na daném disku. Ten je nejprve rozbalen na tento stejný disk a poté z něj nainstalován (tedy „nakopírován“) do složky „Program Files“, jsou provedeny asociace přípon souborů, vložení zástupců do Start nabídky a další věci.
S 5400otáčkovým diskem Samsung trval tento proces 2 minuty a 11 sekundu, s WB Black2 byl hotov za 1 minutu a 38 sekund. Tedy za 75 % času.
Načítání her: Skyrim
Skyrim jsem testoval tak, že veškerá data byla na SSD části WD Black2. Tedy jak pochopitelně Windows 8.1, tak Steam s instalací Skyrimu.
S 5400otáčkovým diskem trvalo načtení pozice hry v pokročilejší části hraní 26 sekund. Na WD Black2 se totéž stihlo za 15 sekund, tedy za 58 % času. Také přechody mezi lokacemi jsou adekvátně rychlejší s WD Black2.
Kopírování mezi SSD a HDD částí
Všechna ta syntetická měření jsou sice hezká, ale v reálu bude docházet i na kopírování mezi oběma částmi disku Black2.
Vězte tedy, že z SSD na HDD část dostanete data při jednoduchém sekvenčním přenosu rychlostí až 111 MB/s. samozřejmě dost záleží na tom, jak konkrétně budete mít fragmentovanou HDD část, já to zapisoval na čistou, prázdnou.
Stejně rychle běží i kopírování z HDD na SSD část. Je teoreticky možné, že v notebooku s 6,0Gbit/s SATA řadičem by to mohlo běžet i o malý fousíček rychleji. Víme, že HDD část disku Black2 umí zhruba 120 MB/s, SSD část je rychlejší. Oněch 111 MB/s patrně znamená přenos z jedné části přes řadič „ven“ a poté „zpátky“ přes řadič na druhou část. Celkově je to tedy vlastně 111 MB/s + 111 MB/s + nějaká ta režie SATA přenosů.
Hodnocení výkonu z praktického používání
WD Black2 v řekněme 2 roky starém levném notebooku přináší jednoznačně viditelný razantní nárůst výkonu. Neprojevuje se ani tak v úlohách, kde pomalý pevný disk nepředstavuje brzdu (přehrávání hudby/videa, prohlížení fotek, surfování na internetu), jako spíše v náročnějších věcech typu hraní her, kde se načítá spousta dat. Zejména ale jeho výkon, tedy výkon SSD části, oceníte při startu Windows. Dnes jsme si ukázali měření pouze pro čerstvá Windows, ale typicky jsou dnes Windows provozovány tak, že při jejich spuštění se současně načítají další věci jako Skype, ICQ, antivirový program, různé nástroje od zařízení (tiskárny atd.) a celková doba startu Windows tak často sahá až k jedné minutě. Tento proces WD Black2 znatelně urychluje, jelikož Windows a všechny aplikace jsou uloženy na jeho SSD části. A ač je pravdou, že SSD část nedosahuje papírových výkonů samostatných SSD, dojem ze zrychlení notebooku je s běžnými rychlými SSD plně srovnatelný.