Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Malý průvodce produkcí digitálního videa

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Ještě ve starém designu jste mohli nalézt tento obšírný a vámi velmi oblíbený text od pana Beránka. Protože však sám autor celý text kompletně přepracoval, rozhodli jsme se ho do nového designu nepřevádět ve staré podobě, ale vydat celý znova. A máte se opravdu na co těšit. Čeká vás 18 kapitol opravdu dokonalého čtení. Panu Beránkovi nezbývá než poděkovat, že nám umožnil tento text na našem serveru zveřejnit a vyslovit obdiv, nad tímto výborným dílkem. Dnes je tu tedy úvodní část s první kapitolou o formátech.

Tento dokument by měl obsahovat průvodce a soubor pokynů, poznatků a rad, týkajících se domácí produkce digitálního videa s využitím běžně dostupných technologí, jako je počítač, vypalovačka, stolní videopřehrávače a videorekordéry. Současně je popsán postup práce a použití většiny potřebného softwaru, a to jak komerčních produktů, tak volně dostupných programů. Všechny níže popsané programy typu freeware nebo trial si můžete "stáhnout" ze mnou uvedených internetových adres. Popsány budou jen ty programy a produkty, které vzhledem ke své ceně a způsobu využití připadají v úvahu pro amatéry a poloprofesionály. Tento článek je také jakýmsi soupisem toho, co všechno lze "nacpat" na obyčejné 74 minutové CD. V podstatě se jedná o rozmezí od 74 minut ve VHS kvalitě (tyhle kazety máte doma, takže je znáte. Kvalitu samozřejmě porovnávám s originální nepoužívanou kazetou.) až ke 20 - 30 minutám v DVD kvalitě (kdo zná kvalitu kvalitně namasterovaných DVD disků, ví o čem e řeč). Samostatnou kapitolou je výroba DVD disků. Ale při troše šikovnosti a s dobými znalostmi není problémem ani výroba titulu, který může směle konkurovat filmovým DVD diskům. DVD disky se samozřejmě musí pálit na DVD-R média pomocí speci°ální vypalovačky, nicméně nemalá investice do této technologie bude odměněna exceletní kvalitou obrazu výsledného disku. Takové kvality můžete docílit i v domácích podmínkách a s méně náročnými prostředky. Po přečtení tohoto článku uvidíte sami, že výroba kvalitních disků není výsadou filmových studií a nahrávacích společností a ani že to není nějaká "magie", kterou ovládá jen pár jedinců. Pokud se nebojíte experimentovat, máte dostatek času a potřebné vybavení spolu s materiálem, který byste si přáli mít na něčem modernějším a trvanlivějším než videokazety, nic vám nebrání ve vstupu do světa digitálního videa a odhalování tajů jeho produkce.

Definice digitálního videa

Je to jakákoliv obrazová informace (i se zvukovým doprovodem), zaznamenaná digitálně na libovolném nosiči, v našem případě CD nebo DVD disku, která umožňuje bezztrátové kopírování a projekci. To je umožněno pouze zařízeními, které používají bezdotykovou metodu čtení nebo zápisu - což jsou harddisky, CD a DVD mechaniky (čtecí a zapisovací). Digitální video si představte jako filmový pás jednotlivých políček filmu, zaznamenaných (s kompresí nebo bez), do souboru(ů). Základní podmínkou je, že tato data lze na stejném zařízení také přehrát, a to v neomezené podobě. Výsledný produkt (CD nebo DVD), jakožto i meziprodukty (soubory na harddisku počítače), obsahují obraz (statický (pozadí v menu), pohyblivý (video)), zvuk (komentář, hudbu), titulky a doprovodnou strukturu navigačních menu.

Jako obecný standard je uznávána komprese MPEG-1 a MPEG-2. Disky s jinou kompresí mají velmi omezenou možnost využití (např. MPEG-4 lze přehrát pouze na počítačích, a jako zdroj musíte mít opravdu kvalitní obraz (neprokládaný), ať už z důvodů kompatibility nebo zpracování materiálu. V našem případě se tedy jedná pouze o CD a DVD disky, obsahující obraz s MPEG-1 a MPEG-2 kompresí, a zvuk kompresovaný pomocí MPEG-1 (nejčastěji layer 2).

Těchto 19 kapitol tvoří ucelený soubor návodů, postřehů a rad, jak z videokazet (a jiných zdrojů) vytvářet bezchybně fungující MPG videa, a to v téměř profesionální kvalitě - vše ale závisí na vašich schopnostech, trpělivosti a touze se něco naučit. V sekci Odkazy najdete i cizí stránky, kde se můžete podívat i na cizí tvorbu, a kde se můžete i inspirovat.

Petr Beránek

Diskuse ke článku Malý průvodce produkcí digitálního videa

Pátek, 3 Listopad 2006 - 16:13 | Martin Bartoň | vhr: Cituji z našeho textu:Takto vytvořené disky...
Pátek, 3 Listopad 2006 - 09:18 | Anonym | Zajímá mne videoformát kterému se říká...
Pondělí, 12 Září 2005 - 14:22 | Anonym | Nevíte někdo o nějakém freewarovém nástroji na...
Sobota, 7 Květen 2005 - 22:03 | Anonym | Prosim Vas nejde nejak jednoduse zkomprimovat AVI...
Pátek, 11 Březen 2005 - 07:49 | luki | Aknot: A a čím to zaznamenávaš? Ako máš nastavený...
Úterý, 8 Březen 2005 - 20:46 | Anonym | Zdravím všechny,potřeboval bych taky jednu radu....
Úterý, 22 Únor 2005 - 14:46 | Martin Bartoň | Pemys: Sice s ruznejma softama, ale se stejnym...
Pondělí, 21 Únor 2005 - 20:11 | Pemys | Zdravim,mam problem se zvukem pri vytvareni VCD,...
Úterý, 26 Říjen 2004 - 04:37 | abeda abeda | prosim kde sezenu analogovou kartu k nahrani...
Pátek, 22 Říjen 2004 - 11:23 | Anonym | Veľmi dobrý príspevok. Chýba mi diskusia na...

Zobrazit diskusi