Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Přehráváme CD a DVD

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Ještě ve starém designu jste mohli nalézt tento obšírný a vámi velmi oblíbený text od pana Beránka. Protože však sám autor celý text kompletně přepracoval, rozhodli jsme se ho do nového designu nepřevádět ve staré podobě, ale vydat celý znova. A máte se opravdu na co těšit. Čeká vás 18 kapitol opravdu dokonalého čtení. Panu Beránkovi nezbývá než poděkovat, že nám umožnil tento text na našem serveru zveřejnit a vyslovit obdiv, nad tímto výborným dílkem. Dnes je tu tedy úvodní část s první kapitolou o formátech.

Předem upozorňuji, že projekce na jakékoliv televizní obrazovce je lepší než na monitoru počítače. To je dáno především rozlišením obrazu (uzpůsobeného pro TV) a projekcí obrazu, který se skládá z půlsnímků. Takový obraz (DVD, MiniDVD, SVCD) vůbec nelze na monitoru (který pracuje v neprokládaném režimu, a ještě navíc na úplně jiné frekvenci) vůbec korektně přehrát - jakýkoliv pohyb bude vždy rozmazaný, v extrémních případech uvidíte i jednotlivé půlsnímky.

Přehrávání na TV obrazovce

Toto je nejkvalitnější způsob projekce, ať už pro VCD, SVCD nebo DVD. Potřebujete buďto stolní DVD (SVCD, VCD) přehrávač nebo MPEG-2 dekodovací kartu do počítače.

Stolní přehrávač

Toto může být např. Sony Playstation s MPEG1 dekodérem nebo stolní DVD přehrávač. Dekodéry pro MPEG1 (VCD) mají kompozitní výstup pro obraz a stereo výstup pro zvuk, není je proto problémem připojit k jakékoliv TV nebo videu. DVD přehrávač, pokud obsahuje Macrovision ochranu, MUSÍTE připojit přímo k televizní obrazovce, ale ani tak nebude obraz zcela perfektní. Mnohem lepšího výsledku dosáhnete s přístrojem, který Macrovision ochranu vůbec nemá (Macrovision totiž i při přímém propojení viditelně ruší obraz). Preferované zapojení DVD přehrávače je RGB kabelem (je to vlastně SCART s RGB propojením, tzn každá obrazová složka je vedena zvlášť - RGB má stejný výstup jako SCART, ale musíte ho u DVD přehrávače aktivovat) přímo do RGB vstupu na TV. Pokud vaše TV neumí RGB, stačí kompozitní výstup (cinch, SCART) nebo SVHS OUT. Pokud si chcete přehrávat disky vlastní výroby, bude vám stačit stereo zvuk, což bude ve většině případů buď věž nebo reproduktory v televizi. Pro projekci komerčních DVD disků se vyplatí pořídit externí AC3 dekodér pro Dolby Pro Logic a k tomu soustavu reproduktorů (5+1, 5 reproduktorů a subwoofer).

Po vložení disku se nejprve zobrazí menu (pokud je), nebo se spustí obraz. Přístroj se ovládá pomocí tlačítek na dálkovém ovládání. Stolní VCD přehrávač nedokáže přehrát korektně XVCD - to vyžaduje větší otáčky než má single speed mechanika. Obraz na takovém přístroji pak běží zhruba poloviční rychlostí než by měl.

Většina DVD přehrávačů přehrává 16:9 obraz tak, že změní jeho rozlišení a dodá k němu černé pruhy, přičemž výsledek dodává na obrazovku. Jelikož ale již původní obraz je v plném rozlišení, má to za následek citelnou degradaci kvality. Ideální je přesvědčit přehrávač o tom, že máte 16:9 TV (to ho donutí pustit obraz na celou obrazovku, i když deformovaně) a 16:9 režim nastavit přímo na TV (ta ho na rozdíl od DVD přehrávače nevytvoří změnou rozlišení, ale opravdu změnou poměrů stran, takže viditelná část obrazu je TV signál v plném rozlišení a černé pruhy jsou pouze částí stínítka bez signálu). Výsledný obraz bude působit mnohem kvalitněji a ostřeji, na hranách se nebudou vytvářet "zubaté" čáry.

HW MPEG dekódovací karta

Toto je v podstatě stejné řešení jako předchozí, jen celý DVD přehrávač je umístěn na PCI kartu v počítači. Taková karta obsahuje kompozitní výstup (cinch), SVHS výstup a výstup pro připojení speciálního kabelu, kterým se propojí ještě grafická karta a monitor. Takto budete moci sledovat výstup z MPEG-2 dekodéru i na monitoru. Lepším řešením je jeden z výše jmenovaných výstupů připojit k TV (onen výstup pro monitor lze po úpravě použít jako RGB výstup). Zvuk můžete poslouchat buď skrz zvukovou kartu (stereo) audio out na kartě (také stereo), nebo na digitální výstup karty připojit AC3 zesilovač, ke kterému připojíte 6 reproduktorů (samozřejmě 5 a subwoofer). Kvalita obrazu z HW dekodéru bude přibližně stejná jako z některého levnějšího stolního přehrávače (který ale na rozdíl od karty není rušen zbytkem počítače).

TV-OUT na grafické kartě

Pokud máte grafickou kartu s televizním výstupem, můžete to skusit na TV také. Stačí připojit TV na výstup karty, aktivovat výstup, zapnout libovolný softwarový přehrávač a obraz roztáhnout přez celou obrazovku. Ale pokud obraz obsahuje půlsnímky, pravděpodobně bude obraz rozmazaný stejně jako na monitoru.

Nejlepší dojem z projekce budete mít ze vzdálenosti cca 3-5 metrů od televize (70cm úhlopříčka), a reproduktory rozestavené okolo. Jak by se měl zapojit DVD přehrávač, vidíte na přiloženém obrázku.

Domácí kino - rozmístění reproduktorů

Přehrávání na monitoru počítače

Opticky nejkvalitnější je přehrávání v módu 1:1 (zoom na 100%), ve kterém se rozlišení obrazu rovná rozlišení monitoru. Nevýhodou je, že obraz vidíte v malém okénku. Při zvětšení na celou obrazovku se již musí provádět softwarově zvětšení obrazu, proto obraz již nepůsobí tak ostře a kvalitně (ve srovnání s TV).

VCD a XVCD

Tyto disky přehrajete jakýmkoliv MPEG-1 přehrávačem, např. Windows Media playerem. Většina softwarových přehrávačů obsahuje filtry pro zahlazování obrazu a jiná vylepšení při přehrávání. Nejkvalitnějším dojmem působí obraz na 17" monitoru, který sledujete ze vzdálenosti kolem 2-3 metrů. Z větší blízkosti je již patrné nižší rozlišení obrazu (případně nedokonalosti komprese). Jelikož VCD i XVCD obsahují stereo zvuk, je nutné s tím počítat při umístění reproduktorů.

SVCD, MiniDVD, DVD

Na tyto disky je potřeba softwarový DVD přehrávač (a na DVD i DVD mechanika). Tyto programy většinou obsahují filtry, které se pokoušejí při přehrávání upravit obraz tak, aby nebyly patrné půlsnímky, což má za následek při prudkém pohybu značnou neostrost obrazu. V žádném případě se nepokoušejte přehrávat MPEG-2 soubory Media playerem - tento program je (bez MPEG-2 filtrů) nepřehraje, a i když je k dispozici má, neumí nastavit poměr stran obrazu - použije vždy stejný poměr, v jakém je horizontální a vertikální rozlišení obrazu. Ideálními programy jsou např. Power DVD, Matrox DVD player, Win DVD a další.

Petr Beránek

Diskuse ke článku Malý průvodce produkcí digitálního videa

Pátek, 3 Listopad 2006 - 16:13 | Martin Bartoň | vhr: Cituji z našeho textu:Takto vytvořené disky...
Pátek, 3 Listopad 2006 - 09:18 | Anonym | Zajímá mne videoformát kterému se říká...
Pondělí, 12 Září 2005 - 14:22 | Anonym | Nevíte někdo o nějakém freewarovém nástroji na...
Sobota, 7 Květen 2005 - 22:03 | Anonym | Prosim Vas nejde nejak jednoduse zkomprimovat AVI...
Pátek, 11 Březen 2005 - 07:49 | luki | Aknot: A a čím to zaznamenávaš? Ako máš nastavený...
Úterý, 8 Březen 2005 - 20:46 | Anonym | Zdravím všechny,potřeboval bych taky jednu radu....
Úterý, 22 Únor 2005 - 14:46 | Martin Bartoň | Pemys: Sice s ruznejma softama, ale se stejnym...
Pondělí, 21 Únor 2005 - 20:11 | Pemys | Zdravim,mam problem se zvukem pri vytvareni VCD,...
Úterý, 26 Říjen 2004 - 04:37 | abeda abeda | prosim kde sezenu analogovou kartu k nahrani...
Pátek, 22 Říjen 2004 - 11:23 | Anonym | Veľmi dobrý príspevok. Chýba mi diskusia na...

Zobrazit diskusi