Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Slovník používaných pojmů

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Ještě ve starém designu jste mohli nalézt tento obšírný a vámi velmi oblíbený text od pana Beránka. Protože však sám autor celý text kompletně přepracoval, rozhodli jsme se ho do nového designu nepřevádět ve staré podobě, ale vydat celý znova. A máte se opravdu na co těšit. Čeká vás 18 kapitol opravdu dokonalého čtení. Panu Beránkovi nezbývá než poděkovat, že nám umožnil tento text na našem serveru zveřejnit a vyslovit obdiv, nad tímto výborným dílkem. Dnes je tu tedy úvodní část s první kapitolou o formátech.

MJPEG - Motion JPG - komprese videa. V podstatě se jedná o souvislý pás JPG obrázků v jednom souboru, které mají stejný stupeň komprese. Na přehrávání takýchto souborů je potřeba buď hardwarový (na videostřižně) nebo softwarový MJPEG codec.

MPEG - komprese videa. Bližší vysvětlení viz kapitola 1.

AVI - soubor, ve kterém je uloženo video. Soubory s touto koncovkou nejčastěji obsahují nějakou videosekvenci (s i bez zvuku). Aby šel soubor přehrát, potřebujete správné dekompresory (codeky) jak pro obraz, tak pro zvuk.

DV - digitální video, v našem případě se jedná o označení zařízení pracujících s videem v digitálním formátu, tzn. digitální videokamery, firewire řadiče a obslužný software. Na zpracování DV videa musíte vlastnit všechny tyto komponenty.

CODEC - COmpressor, DECcompressor - v podstatě program, ktery se stara o kompresi videa. Samozřejmě na úspěšné přehrátí souboru potřebujete ten codec, kterým je daný soubor kompresován. Pokud je volně šiřitelný, pravděpodobně si ho Media player bude umět stáhnout z internetu.

CD - tohle byste měli znát, je to taková malá kulatá placka, na kterou jsou z jedné strany nahrána data (jak, to už nemusíte vědět) a z druhé strany bývá pěkný popisek. Co vás však zajímat musí, je že si na tyto placky můžete vypalovat vlastní videa, a to 30 - 74 minut na jeden kus (podle zvoleného formátu).

DVD - vyšší verze "placky", na jedno DVD se vejde až 6 hodin videa v maximální kvalitě. Na DVD-R si můžete také vypalovat vlastní videa, a to až 3 hodiny v kvalitě nerozpoznatelné od originálu.

MOV - soubor Apple Quick Time. Na jeho přehrátí musíte mít QT nainstalován. Tento formát využívají některé programy pro zápis videa. Maximální délka jednoho souboru je 2 GB.

QT (QuickTime) - definice pro zápis digitálního videa, vyvinutá firmou Apple. Soubory mohou mít stejnou kompresi jako AVI - tzn můžete mít jak MJPEG AVI, tak MJPEG MOV.

Direct Show - definice pro práci se soubory obsahujícími audio a video, podporuje jak filtry, encodery, dekodery, tak videoeditační karty (se správnými ovladači). Limit velikosti AVI souborů je 4 GB. S DS soubory neumí pracovat některé starší programy, jako je Adobe Premiere 5.X). DS codecy jsou registrovány ve Windows pomocí regsrv32, takže zjistit jaké máte je docela problém - ale umí to např. Graphedit z DXmedia tools.

VFW - Video for Windows - nejstarší verze toho předešlého. Soubory nesmí být větší než 2 GB. VFW podporují skoro všechny programy a videoeditační karty. Všechny VFW codecy vidíte ve Windows - multimedia - devices.

OpenDML - nejnovější definice pro práci s videem. Soubory nejsou omezeny délkou, můžete tak mít jeden AVI dlouhý třeba 120 GB. Ale na druhou stranu musíte mít i program, který s takovýmto souborem dokáže pracovat - např. VirtualDub nebo TMPEG.

NLE - Non Linear Video Editing - Nelineární střih videa - vaše video nejdřív nahrajete do počítače, upravíte, a nahrajete zase někam jinam. Opak je lineární střih, kde všechno probíhá v reálném čase, a počítač přidává efekty přímo do běžícího obrazu.

D8 - Sony DIGITAL 8 - definice pro práci s DV videem, vyvynutá firmou Sony. D8 kamery vyrábí opět pouze Sony. Mají tu výhodu, že je lze používat k nahrávání videa z analogového zdroje skrz kameru, která video kompresuje, po firewire přímo do počítače.

MiniDV - digitální kamery ostatních výrobců. V podstatě to samé jako D8. Ale pozor, DV formáty NEJSOU vzájemě kompatibilní.

VHS, SVHS - norma pro zápis videa na kazeta (anologově). Rozlišení VHS je zhruba 240 řádků, u SVHS 450 řádků.

VHS-C - norma pro analogový zápis videosignálu na kazetu. Používá se především u videokamer. S pomocí redukce lze kazetu VHS-C použít i do VHS nebo SVHS videa.

Hi8, Video8 - normy pro analogový zápis videosignálu na kazetu. Používá se především u videokamer a videopřehrávačů.

Laserdisk - v podstatě se jedná o CD velikosti gramofonové desky, na které je nahrán videozáznam v plném PAL rozlišení. Je rozšířen především v USA a Japonsku. Disky existují 30, 45 a 60 minutové, nelze je ale nijak nahrát. Jediný způsob jak laserdisky získat je pořídit přehrávač (cca 20.000 Kč) a disky kupovat (1000-2000 Kč/film).

Petr Beránek

Diskuse ke článku Malý průvodce produkcí digitálního videa

Pátek, 3 Listopad 2006 - 16:13 | Martin Bartoň | vhr: Cituji z našeho textu:Takto vytvořené disky...
Pátek, 3 Listopad 2006 - 09:18 | Anonym | Zajímá mne videoformát kterému se říká...
Pondělí, 12 Září 2005 - 14:22 | Anonym | Nevíte někdo o nějakém freewarovém nástroji na...
Sobota, 7 Květen 2005 - 22:03 | Anonym | Prosim Vas nejde nejak jednoduse zkomprimovat AVI...
Pátek, 11 Březen 2005 - 07:49 | luki | Aknot: A a čím to zaznamenávaš? Ako máš nastavený...
Úterý, 8 Březen 2005 - 20:46 | Anonym | Zdravím všechny,potřeboval bych taky jednu radu....
Úterý, 22 Únor 2005 - 14:46 | Martin Bartoň | Pemys: Sice s ruznejma softama, ale se stejnym...
Pondělí, 21 Únor 2005 - 20:11 | Pemys | Zdravim,mam problem se zvukem pri vytvareni VCD,...
Úterý, 26 Říjen 2004 - 04:37 | abeda abeda | prosim kde sezenu analogovou kartu k nahrani...
Pátek, 22 Říjen 2004 - 11:23 | Anonym | Veľmi dobrý príspevok. Chýba mi diskusia na...

Zobrazit diskusi