Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Potřebný software a hardware

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Ještě ve starém designu jste mohli nalézt tento obšírný a vámi velmi oblíbený text od pana Beránka. Protože však sám autor celý text kompletně přepracoval, rozhodli jsme se ho do nového designu nepřevádět ve staré podobě, ale vydat celý znova. A máte se opravdu na co těšit. Čeká vás 18 kapitol opravdu dokonalého čtení. Panu Beránkovi nezbývá než poděkovat, že nám umožnil tento text na našem serveru zveřejnit a vyslovit obdiv, nad tímto výborným dílkem. Dnes je tu tedy úvodní část s první kapitolou o formátech.

Co vlastně všechno potřebujete k vaší digitální produkci? V první řadě je to počítač (čím rychlejší, tím lepší, ale Pentium III nebo K7 na 500 MHz s 64 (lépe 128) MB paměti by mělo stačit) s CD mechanikou a vypalovačkou, harddisky s dostatečnou kapacitou (10 GB na cca. 45 minut videa s MJPEG kompresí) a pokud možno 7200 otáček/s, karta na zpracování videa s hardwarovým kodekem (musí umět nahrávat minimálně v rozlišení 352x288 a normě PAL) nebo firewire řadič (pokud máte DV kameru), dostatek médií (na experimenty se hodí CDRW), trocha šikovnosti, chuť vyzkoušet něco nového a dostatek času. A pochopitelně musíte mít nějaký materiál na zpracování (na VHS, SVHS, VHSC, Hi8, Mini DV nebo Digital8 kazetách).

Experimentátoři mohou použít i některou levnou kartu s TV tunerem, ale výsledek nebude zdaleka dosahovat kvality dražších DV karet nebo analogových střižen s HW kompresí. Mezi karty bez HW komprese patří všechny karty s Brooktree chipsetem (BT848, BT878) nebo nechvalně proslulé ATI ALL IN Wonder. Pokud použijete některou z těchto karet, bude nahrané video zabírat cca 4x - 8x více místa při srovnatelné kvalitě obrazu (oproti MJPEGu nebo DV)

Na přehrávání VCD vám stačí i 486 nebo Playstation s MPEG-1 dekodérem, ale na Mini DVD nebo SVCD (MPEG-2) je potřeba alespoň Celeron 300 MHz nebo lepší (případně kompatibilní stolní DVD přehrávač). Také se vyplatí pořídit do počítače hardwarovou dekódovací kartu pro MPEG (Sigma Design, Creative Labs), získáte tak kromě plynulejšího přehrávání navíc i možnost výstupu na TV (video, projektor...), což se hodí hlavně při vytváření vlastních MPG souborů pro kontrolu funkčnosti.

Analogové karty na zachytávání videa (anglicky video capture cards nebo také NLE (Non Linear video Editing)) prodávají u nás zejména firmy Exac, Gio, Syntex a Visual Connection. Tyto firmy jsou distributory jednotlivých značek karet v naší republice, a ostatní firmy (Autocont) je nakupují od nich, mají proto mírně vyšší ceny. Pro amatéry budou z cenového hlediska zajímavé karty Studio DC10+ (Pinnacle) nebo Fast AV master (Fast multimedia), pokud máte digitální videokameru (a chcete nahrávat video do počítače digitálně) pak Studio DV (Pinnacle), Pyro DV (ADS Technologies) nebo Canopus EZDV (Canopus Multimedia). Pokud nepotřebujete analogovou kartu s hardwarovou kompresí videa (stačí vám softwarová komprese nebo chcete nahrávat bez komprese), postačí vám v nouzi některá levnější karta s TV tunerem (Aver Media TV Phone, Miro PCTV) nebo přímo grafická karta s TV vstupem (ATI All in Wonder), ale logicky bude mít výsledný produkt nižší kvalitu (rozmazaný obraz, nízký kontrast). Pokud si chcete levně dopřát zpracování DV materálu, pořiďte si samostatný firewire řadič (např. Soyo SY-1394 nebo WD), ve spojení s freewarovým DVcapem se jedná o vynikající řešení.

Ze softwarového vybavení budete pravděpodobně potřebovat tyto programy:

a) program na zachytávání videa na disk (Vidcap32, Video capture) - bývá většinou obsažen v softwarovém balíku u vaší videoeditační karty nebo DVcap pro firewire řadič. Pokud vlastníte DV střižnu, je nahrávací software také součástí dodávky.

b) program na střih videa (Ulead Media Studio, Main Actor, Adobe Premiere - jednodušší verze (LE) bývají obsaženy v ceně karet). Pro profesionálnější práci doporučuji Adobe Premiere nebo Edit DV (pracuje přímo s DV kamerou)

Poněkud zjednodušeně může zastat funkci těchto programů výborný freewarový VirtualDub. Umí jak kompresovat video, tak ho nahrávat na disk (obchází i 2 GB limit Windows tak, že automaticky vytvoří několik menších souborů)

c) Mpeg enkodér (MPEG-1 i MPEG-2) - například freewarový TMPGEnc, BBMPEG nebo komerční LSX mpeg encoder (je také součástí Ulead Media Studia 6.0).

d) program na vypalování a mastering, zde doporučuji Easy CD creator 4.0 (umí VCD), EnReach I-Author (SVCD a VCD), Nero 5.0 (VCD, XVCD a SVCD) nebo Sonic DVDit! (Mini DVD, DVD). Zde zatím žádná volně šiřitelná varianta neexistuje, takže si budete muset vybraný program koupit.

e) softwarový nebo hardwarový přehrávač MPEG-1 a MPEG-2 - např Power DVD nebo WinDVD 2000 (máte-li HW MPEG-2 dekodér, tak Hollywood+ nebo Cinemaster). Lze použít i váš stolní VCD nebo DVD přehrávač. Zjistěte si ale dopředu, zda dotyčný přehrávač opracdu podporuje vámi vytvořený typ disku.

Pokud chcete vyrábět (nebo dokonce vydávat) vlastní disky, je dobré použít takový formát, ve kterém vytvořené disky půjdou přehrát i na stolních DVD přehrávačích (u VCD je to skoro 100%). Na zkoušení a experimentování s rozlišením, datovými toky a médii je dobré vlastnit přehrávačů co nejvíce (majitelé a zaměstnanci prodejen s elektronikou mají zjevnou výhodu)

PS. odkazy na všechny zde zmiňované programy (a mnohé další) najdete v poslední kapitole

Stavíme videostřižnu - pár rad do začátku

  • Instalujte vždy nejnovější verze OS - Windows 98 SE, Windows Millenium, Windows 2000. Starší verze nepracují většinou korektně (to platí hlavně o DV).
  • Snažte se nastavit videostřižnu tak, aby nesdílela IRQ s jiným zařízením - to může zabránit i funkci karty. Nejlepším řešením je umístit kartu do některého z prostředních PCI slotů (krajní většinou sdílí IRQ s AGP nebo ISA sběrnicí)
  • Ovladače pro videostřižnu instalujte vždy jako první, a to v nejvyšší možné verzi. Ostatní programy si většinou odetekují přítomnost karty, a až podle toho nainstalují různé součásti a pluginy.
  • Neinstalujte operační systém na disk, na který budete nahrávat video. Tento disk(y) by měl zůstat pokud možno prázdný, a se zapnutým DMA režimem (zaškrtnutá položka DMA v nastavení u harddisku) a vypnutou CACHE. Účelem těchto opatření je zajištění maximální možné (nepřetržité) rychlosti zápisu na disk. Pokud zapojíte dva disky do diskového pole (Windows 2000, PCI řadiče Promise), povede se vám tuto rychlost téměř zdvojnásobit.
  • pozor na některé grafické karty - neumějí korektně pracovat s overlay signálem (míchání TV obrazu s obrazem na monitoru). Projevuje se to buďto chybným nebo zcela nefunkčním zobrazením TV signálu na monitoru. Jedná se především o karty s chipy Nvidia (TNT, TNT2, GeForce). Zaručena je funkce s kartami od Matroxu, S3 a Ati. Pokud nebudete mít na monitoru obraz z videoeditační karty, jedná se pravděpodobně o problém grafické karty, ne videostřižny.

Petr Beránek

Diskuse ke článku Malý průvodce produkcí digitálního videa

Pátek, 3 Listopad 2006 - 16:13 | Martin Bartoň | vhr: Cituji z našeho textu:Takto vytvořené disky...
Pátek, 3 Listopad 2006 - 09:18 | Anonym | Zajímá mne videoformát kterému se říká...
Pondělí, 12 Září 2005 - 14:22 | Anonym | Nevíte někdo o nějakém freewarovém nástroji na...
Sobota, 7 Květen 2005 - 22:03 | Anonym | Prosim Vas nejde nejak jednoduse zkomprimovat AVI...
Pátek, 11 Březen 2005 - 07:49 | luki | Aknot: A a čím to zaznamenávaš? Ako máš nastavený...
Úterý, 8 Březen 2005 - 20:46 | Anonym | Zdravím všechny,potřeboval bych taky jednu radu....
Úterý, 22 Únor 2005 - 14:46 | Martin Bartoň | Pemys: Sice s ruznejma softama, ale se stejnym...
Pondělí, 21 Únor 2005 - 20:11 | Pemys | Zdravim,mam problem se zvukem pri vytvareni VCD,...
Úterý, 26 Říjen 2004 - 04:37 | abeda abeda | prosim kde sezenu analogovou kartu k nahrani...
Pátek, 22 Říjen 2004 - 11:23 | Anonym | Veľmi dobrý príspevok. Chýba mi diskusia na...

Zobrazit diskusi