Intel stále nemá vyřešené dodávky procesorů, výrobci počítačů využijí Ryzen 4000
Podle informací od výrobců, které sehnala redakce webu DigiTimes, problematická dostupnost procesorů Intelu trvá. Je to do jisté míry zvláštní, neboť přinejmenším v některých zemích poptávka po procesorech Intel klesá (což by mělo dostupnosti prospět), desktopový Comet Lake, který zvýší počet jader a tím nároky na linky, je zpožděn a OEM segment pozvolna zvyšuje podíl procesorů AMD. To vše by mělo snižovat tlak na dodávky Intelu, který by neměl mít problém poptávku pokrýt, ale z nějakého důvodu se tak neděje.
Tentokrát nebudeme rozebírat, co za tím může stát, ale podíváme se, jaké to bude mít dopady. Nic nenaznačuje, že by se v roce 2020 měla situace z pohledu Intelu zlepšit a výrobci počítačů již počítají s historicky rekordním počtem projektů (návrhů notebooků a sestav) vybavených příští generací procesorů AMD - Ryzen 4000 (tj. Zen 3 pro desktop, Zen 2 pro notebooky).
Mezi námi děvčaty, podle našich zdrojů stále existují známé značky, které přes poklesy prodeje stále na procesory AMD dlabou a plánují v tom pokračovat. Jmenovat tentokrát nebudeme, pouze popřejeme hodně úspěchů do roku 2020.
DigiTimes v této souvislosti zmiňuje i situaci s NAND Flash. Očekává se, že jejich cena půjde (v některých ohledech již jde) nahoru. Nezdá se, že by se situace mohla zlepšit, neboť nová generace herních konzolí počítá s nasazením SSD, v důsledku čehož v polovině roku poptávka po NAND Flash strmě stoupne, což z principu nemůže mít pozitivní dopad na ceny. Obecně se v letošním roce počítá i s růstem cen DRAM pamětí - opět budou mít svůj vliv i nové konzole, které budou vybavené nezanedbatelnou kapacitou GDDR pamětí.
Zůstává tedy otázka, zda v segmentu osobních počítačů převáží spíše zvýšení poptávky podpořené novou generací výkonnějších procesorů a grafických karet, nebo převáží spíše útlum v důsledku vyšších cen pamětí - RAM / DDR4, GDDR6 a SSD.