Pro investory Nintenda je Switch zklamáním
Když ve středu 19. října 2016 zveřejnilo Nintendo první tweet o nové konzoli, reagovala na to cena akcií společnosti strmým růstem. Od půl desáté dopoledne se během několika hodin vyšplhala o 4,6 %, což finanční analytici okamžitě překládali na hodnotu společnosti zvýšenou o více než miliardu amerických dolarů. Netrvalo ale dlouho z pozitivní emoce se proměnily v negativní; dokonce v ještě větší míře.
Následné odhalení mobilní herní konzole jako takové způsobilo během pátku rychlý pád o 6,5 %, který dále pokračoval, až dosáhl ~10 %. Analýzy to vysvětlují dvěma různými, ale v podstatě blízkými důvody. První by měl být, že Nintendo skutečně uvedlo konzoli jako takovou. V době, kdy se společnosti v tomto směru příliš nedařilo a naopak většinu příjmů získalo z „vedlejších“ projektů (12 miliard dolarů, z toho většina z projektu Pokemon Go společnosti Pokemon Company - z níž Nintendo vlastní 32 % - a Niantic), prý investoři nevidí financování další konzole pozitivně. Toto zdůvodnění zní částečně logicky, ale jeden zádrhel má: Pokud by investorům vadila konzole jako taková, dalo by se očekávat, že cena akcií spadne již při prvním ohlášení produktu (kdy šla naopak nahoru).
Druhý důvod k tomu prvnímu přidává poměrně podstatný přívlastek: investorům vadí mobilní konzole. V době, kdy naprostá většina cílové skupiny vlastní chytrý telefon nebo tablet, na kterém může mobilní hry provozovat, neberou investoři výrobu mobilní herní konzole, která de facto není ke zpřístupnění obsahu potřeba, jako dobrý krok. V tomto ohledu dává smysl i pád akcií až po bližším představení konceptu zařízení jakožto mobilní konzole, kterou lze (také) zadokovat.
Některé analýzy zmiňují i absenci zpětné kompatibility. Uživatelé Wii a Wii U tudíž nebudou motivovaní ke koupi, jejich oblíbené hry si na staré konzoli nespustí - očekává se od nich, že si sbírku / knihovnu her vybudují znovu, od nuly. Zpětná kompatibilita ale není jedinou změnou oproti předchozím generacím, potvrzena je i absence sekundární obrazovky a dobře to nevypadá ani s dalšími oblíbenými prvky předchozích generací.