Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Páté odpovědi

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Po přečtení první desítky dotazů, které jste pro vyšetřovatele připravili, jsme usoudili, že před vlastním odpovídáním na dotazy bude nejprve nutné udělat takový malý obecný úvod, aby odpovědi byly chápány správně. A tento úvod najdete právě v tomto článku. Zítra se již podíváme na vaše konkrétní odpovědi. A pokud jde o dotazy, tak jen připomenu, že ještě dnes máte možnost je pokládat v tomto auditoriu. Než však svůj dotaz napíšete, zkuste se podívat, zda-li ten váš již není položen někým před vámi.

Kapitoly článků

Kdyz provadim SW opravy u zakaznika (odvirovani, ...) a potebuji k tomu reinstalovat cast software, ktery zakaznik JIZ MA nainstalovan. Musi mi zakaznik predat (originalni/prave jednu kopii) instalacniho CD opravovaneho SW nebo mohu pouzit svou vlastni vlastni a) legalni b) ilegalni kopii instalace.
Máte asi dvě možnosti, vyzvat zákazníka, ať vám dá originál nebo nějakou jinou zálohu a použít ji a nebo fakt tu svoji. Rozhodné by bylo, zda pak zákazník může prokázat legalitu software. Vy nemáte povinnost ověřovat, zda ji on má nebo ne.
Pokud si zákazník přinese vlastní OS, mohu mu ho jako prodejce počítače nainstalovat, aniž bych zkoumal legalitu sotware? Stačí na fakturu napsat "Software dodán zákazníkem"?
To je věc zákazníka, co si přinese, on prokazuje legalitu nainstalovaného software, ne vy. A pokud to takto napíšete na fakturu, tak je to v pořádku
Ve firmě kde pracuji došlo k poškození HW klíče k SW v ceně převyšující 250000,- Kč. Jednání s dodavatelem SW o pořízení náhradního HW klíče nevedla k úspěchu. Nakonec nám jeden student provedl Crack. A nyní otázky:

1. Dopouštíme se trestného činu (originální média, zmíněný nefunkční HW klíč, doklad o nabytí i manuály k SW máme k dispozici).

2. Neměl by mít výrobce SW povinnost v případě HW ochrany (nebo i ochrany proti kopírování originálních médií) poskytnout v případě jejich poškození náhradu (za poplatek odpovídající nákladům s tím spojeným), vždyť si vlastně kupujeme licenci k používání a ta je při případném poškození dodaných médií nebo HW ochrany nevyužitelná.
1. Myslím, že pokud byste mi doložili, že jsme s výrobcem marně jednali, tak ne.

2. Asi ano, to s vámi souhlasím. Vím, že Softmail zašle za manipulační poplatek nový software, pokud doložíte, že jste ho legálně nabyl. Ale to se týká, nevím to ale jistě, jen produktu Microsoftu.
Pokud je nějaká firma vyšetřována z podezření, že používá nelegální SW, děje se tak patrně na základě nějakého oznámění kohosi poškozeného. Pokud bude tím , kdo dává podnět např. BSX, která zastupuje firmy A, B, C a při vyšetřování zjistíte, že firma používá nelegálně i software firem D, E, F bude tato firma souzena i za neleg. používání D,E,F ?

Jinými slovy: pokud při vyšetřování policie zjistí, že byla poškozena práva i jiných autorů, bude to stíháno?
Samozřejmě, my přece nemůžeme pak nějaké programy přehlédnout, nezáleží na tom, zda ty zmíněné firmy d,e,f podají či nepodají trestní oznámení. My jednáme ze zákona, dozvíme se o nějaké trestné činnosti, třeba i z novin a jsme povinni konat, nemusí jít vždy o trestní oznámení
Příklad audiověže a videorekordéru byl míněn i tak, že samozřejmě dochází k "nedovolenému a neautorizovanému" nahrávání vysílaných pořadů a filmů... (toto je dodatek k následujícímu dotazu)
Nedochází, program z televize si mohu pro svoji potřebu nahrát. Nesmím ho jen používat na veřejnosti.
Mnoho lidí má audiověž - tedy rádio v kombinaci (např.) s magnetofonem. Mnoho lidí má videorekordér. Zajímalo by mne, jak je v této chvíli řešena ta skutečnost, že by se mělo na tyto lidi rovněž pohlížet jako na "piráty", stejně jako na majitele vypalovacích CD mechanik.

Vždyť zde dochází k neautorizovanému kopírování a nekontrolovatelnému půjčování v daleko větší míře.
Koneckonců by se takhle mělo pokračovat i u kopírovacích strojů, vždyť i knihy, časopisy... jsou rovněž autorským dílem, ne?

Neměli bychom (a teď to záměrně přeženu) požádat v rámci právní čistoty a ochrany autorských práv (bez ohledu na autory samotné) organizace, jako je OSA, RIAA, IFPI..., aby zakročily a prosadily zabavení všech strojů, které umožňují jakékoliv kopírování čehokoliv (i v domácnostech)?
Na první část jsem odpověděl již v tom vašem dodatku. Podle autorského zákona je rozdíl mezi počítačovými programy a třeba tím filmem z televize, každý požívá jiné ochrany. Při kopírování filmů, audia, programů je na to výjimka, která říká, že pro osobní potřebu lze. Ale už nelze pak takové kopie používat veřejně. Pokud byste třeba nahrál videoklipy z MCM a pak s tím dělal diskotéku pro veřejnost, tak by to bylo porušení autorského práva. Nebo kdybyste legálně zkopírovaná hudební CD pouštěl jako diskžokej a vydělával s tím.
Nemyslíte si, že tak masové kopírování, které je například i v audio/video sféře, by bylo diametrálně menší, kdyby ceny lisovaných CD/DVD byly reálnější a přístupnější? Nemyslíte si, že přehnaná ziskuchtivost megavydavatelů je právě příčinou tohoto stavu?
Mám tentýž názor.
Predstavte si legalne zakoupeny (pro jistotu plny - non OEM) operacni system (jedna licence). Smi byt na jednom HDD (resp. pocitaci) nainstalovan najednou 2x? Druha instalace slouzi jako zachrana pro rekonstrukci pokud prvni padne. P.S.: Je jasne, ze obe instalace nemohou bezet zaroven - bootovat jde vzdy pouze do jedne.
Na jednom počítači může být jen jedna kopie, ne dvě. Na zálohu taky existují programy, třeba Norton Ghost a nebo to vypálit, vypalovací programy tuto funkci v sobě mají
Zajímal by mě Váš názor co je podle Vás větší zlo, zda trouba co kopíruje CD za peníze pro lidi co nemají na originální produkt, což jset trestná činnost v řádech tisíců až sta (vyjímám pašeráky z Polska apd.) či taktéž hospodářská trestná činnost tunelování, daňové podvody apd. se kterou se setkáváme bohužel častěji a která se bohužel týká cifer daleko větších a bohužel na to doplácíme většínou my všichni jako daňoví poplatníci. Nemáte špatný pocit z toho že honíte chudáky kteří si trochu přivydělávájí a velké ryby Vám unikají?
Co k tomu dodat, to je snad jasné, ne?
Taktéž by mě zajímalo zda existuje nějaká kontrola pro podniky či dokonce státní instituce... Krom případu Mironet mi asi unikly jiné případy které by byli alespoň medializované jako kterýkoliv domácí palič...
Nevím, já kontroly nedělám, konáme až na základě nějakého podnětu
Nemyslíte si že by si třeba Policie měla nejprve zamést na vlastním prahu co se týče počítačů a jejich softwérového vybavení? :)
Loni v lednu proběhla na všech útvarech kontrola legality software na služebních počítačích. A jinak máte představu, co policie na těch nižších stupních má za výbavu? Asi byste se divil, co tady máme za předpotopní krabice, na kterých jakžtakž běží DOS, M602 a T602, v lepších případech Windows 95 a PC Suite, které je zdarma a na Windows jsou licence. Tam, kde pracuji já, jsme na tom ještě dobře, ale na jiných útvarech běs a hrůza.
Jsem nepodnikajici fyzicka osoba. Obcas si z internetu objednam nejake to palene CD. Tato CD uzivam jen pro svou potrebu a dal je nesirim. Jestlize Policie CR vysetruje meho dodavatele z internetu, a ma slozenkou dolozeno, ze jsem od nej odebral cosi v nejake hodnote, a ja reknu, ze si nepamatuji o co se jedna, muze Policie CR ziskat povoleni k prohlidce meho soukromeho bytu?
Kvůli jednomu CD bychom domovku nedělali, pokud byste si jich takto odebral větší množství a odmítal ho vydat, tak asi ano. A co je větší množství, že? To vám přesně neřeknu, posuzuje se případ od případu.

Otázky jsou přepsány tak, jak jste je poslali. Bez jakýchkoliv oprav. Jen se podívejte, jaký má naše populace písemný projev!

Kapitoly článků

Redakce CDR (Google+)

Redakci CDR.cz tvoří tým mladých žurnalistů, které spojuje společná láska k moderním technologiím. Milují chytré gadgety, vylepšováky a nejnovější zařízení všeho druhu.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Vyšetřovatel odpovídá

Pondělí, 8 Říjen 2007 - 15:43 | WIFT | >> sas: Podle toho, co vím o našich...
Neděle, 23 Září 2007 - 20:49 | Anonym | Dobry den kdyz si stahnu hudbu z internetu pro...
Čtvrtek, 10 Červen 2004 - 14:34 | mm2004 | Na každé stránce dole máš napsáno, že text nebyl...
Středa, 9 Červen 2004 - 11:24 | HonzaD | Myslím, že k tomu není co dodat.Možná by nebylo...

Zobrazit diskusi