Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Šesté odpovědi

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Po přečtení první desítky dotazů, které jste pro vyšetřovatele připravili, jsme usoudili, že před vlastním odpovídáním na dotazy bude nejprve nutné udělat takový malý obecný úvod, aby odpovědi byly chápány správně. A tento úvod najdete právě v tomto článku. Zítra se již podíváme na vaše konkrétní odpovědi. A pokud jde o dotazy, tak jen připomenu, že ještě dnes máte možnost je pokládat v tomto auditoriu. Než však svůj dotaz napíšete, zkuste se podívat, zda-li ten váš již není položen někým před vámi.

Kapitoly článků

Ted jsem si precetl ve Vasi odpovedi, ze na jednom pocitaci smi byt jen jedna kopie programu. To dava samozrejme smysl a je to jasne. Ovsem jak je to v pripade, kdy mate napr. jako zalohu Primarni hardisk v ramecku s jednou licenci a mate jeste jeden hardisk se stejnou instalaci SW (licence by byla jen jedna). Oba dva HDD by byly funkcni, ale NIKDY nemohou behat zaroven, vzdy by byl jeden HDD mimo pocitac, tedy nefukcni. Byla by tato situace legalni? nebo co se v tomto pripade bere jako pojem pocitac? Dekuji
Já myslím, že by to šlo. Záložní disk, proč ne?
Zdravim,

pred lety jsem delal spravce site,stalo se,ze pocitac s nainstalovanym softem,bohuzel i licencemi schovanymi vevnitr skrine pc nekdo ukradl. Zalohu disku jsem mel na sitovem servru,takze nebyl problem na novem pc
rozebehnout puvodni instalaci.Staci v tomto pripade protokol policie + eventuelne faktura za soft? nebo je treba znovu zakoupit programy nove? Dekuji J.
Stačila by ta faktura a kdyby ani ta nebyla, protokol od policie, třeba usnesení o odložení věci proti neznámému pachateli nebo nějaké jiné rozhodnutí, ze kterého by vyplývalo, že Vám byly licence odcizeny
Jak dlouho je promlceci doba trestnych cinu zminovanych v odpovedich ? Respektive jestlize jsem vypaloval a prodaval nelegalne ziskany SW (pouze hry) po jistou dobu, nez jsem dostal "rozum", a od te doby (nekolik let) se jiz podobnym aktivitam vyhybam, hrozi mi pripadne trestni stihani ?
Promlčecí doba je stanovena takto : 20 let, pokud jde o trestný čin, na který trestní záona dovoluje použít vyjímečný trest, tzn. trest odnětí svobody nad 15 let až do 25 let nebo doživotí,12 let, pokud horní hranice trestní sazby odnětí svobody činí nejméně 10 let, 5 let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně tři roky a tři léta u ostatních trestných činů. Takže za trestný čin pro porušení autorského zákona je sazba v prvním odstavci do dvou let, promlčecí doba tedy činí tři roky. U druhého odstavce, kde je značný rozsah nebo prospěch, je trestní sazba ve výši 5 let, promlčecí doba je tedy 5 let.
Ked nastane situacia ze policia pride s povolenim k prehliadke firemnych priestorov a zabavi vo firme X pocitacov na ktorych nenajde ziadny ilegalny software a ani znamky inej trestnej cinnosti za ktore by mohla danu firmu trestne stihat - je potom mozne ziadat nahradu za usly zisk ?
Pocitam s tym ze pocitace su zabavene cca 1 mesiac a viac co napriklad moze zacinajucu firmu dost poskodit alebo dokonca ekonomicky polozit a ked pocitame s moznostou ze falosne udanie mohli podat konkurencne spolocnosti v danom odvetvi.
Pokud policie neporuší zákon, tak to sice můžete zkusit, ale myslím, že to nikam nepovede. Může se to stát, že se prostě nic nenajde. To aby pak policie měla strach něco činit. Samozřejmě byste mohl žalovat toho, kdo trestní oznámení podal, tam byste možná uspěl.
Jak je to s prohlídkami na internátech a vysokoškolských kolejích,
bere se to jako akademická půda nebo na udání je možné zakročit i tam?
Na těchto místech se obecně otočí nejvíce warezu, i když většinu
studenti stahují jenom proto, aby zjistili, že za ty nehorázný prachy
je to kraviny a smažou to.
V § 4 zákona o vysokých školách jsou uvedeny akademické svobody a akademická práva. Není tam ani náznak toho, že by se tam prohlídka jiných prostor nemohla dělat, k trestné činnosti může dojít přece všude a pokud by to bylo nutné, prohlídka by se udělala i tam.
Jak je to s CD pálenými v rámci těchto internádů a
kolejí? Kdo je na tom z pravniho hlediska hůř, ten co to pro dalšího
studenta vypálí nebo ten co to potom "vynáší" z internůtu/kolejí a
distribuuje mezi "nestudenty" ???
Oba stejně, oba zacházejí se softwarem neoprávněně
Možná se už na to někdo ptal, ale rád by jsem věděl, jestli mne může policie nutit, abych v případě např. zabavení PC s diskem chráněným heslem, toto heslo sdělil, nebo je to čistě na jejich umu, jestli se k datům dokáží dostat a popř. je tedy i prozkoumat.
Pokud budete obviněný, nikdo vás nutit nemůže, obviněný má právo i mlčet a neříct vůbec nic. Pokud byste byl jako svědek, mohu vás k výpovědi nutit hrozbou uložení pořádkové pokuty až do výše 50.000,-Kč. Mohl byste odmítnout jen tehdy, pokud byste si svou výpovědí mohl způsobit sobě nebo osobám blízkým (příbuzní, kamarádi tam nepatří) trestní stíhání. Pokud by takový důvod byl, bylo by to na umu znalců, zda to heslo zjistí nebo ne.
Měl bych jeden dotaz z praxe. Jedna společnost nakupovala software různými způsoby-jednotlivé licence, MUL multilicence, křížový upgrade. Tato společnost skončila v konkursu a správce je povinnen zpeněžit veškerý majetek-a majetkem je v tomto případě i tento zakoupený software. Správce konkursní podstaty nemá veškeré potřebné údaje a evidence majetku úpadce byla vedena chybně (chybně dle licenčních podmínek, ale v souladu se zákonem o účetnictví)např. je evidován určitý program a následně i jeho upgrade jako samostatné položky, obdobně potom třeba AmiPro a Microsft Word ačkoli Word byl kupován jako konkurenční upgrade z AmiPro. Nyní správce tento soubor software někomu prodá-samozřejmě za výrazně nižší cenu- a kupec jej v dobré víře používá-má doklady o koupi, většinu software lze dle licenční smlouvy převést. Správce prodal v souladu se soupisem majetku jemu předaného úpadcem, kupující od správce koupil přesně vymezený soubor software (i když třeba s chybami). Kdo potom nese odpovědnost pokud dojde k případným komplikacím, případně lze se této odpovědnosti v kupní smlouvě nějakým způsobem zříci?
Myslím, že v tomto případu by stačil doklad o koupi software od správce a pokud by to bylo nutné, tak výpověď toho správce. Pokud by to bylo tak, jak to vyplývá z dotazu, neviděl bych problém.
--------------------------------------------------------------------------------

Citace:

Co v případě, že hlavní EXE aplikace (třeba Winword.exe) je na disku 2x (např. nefunkční záloha starého disku)? Hrozí mi problém, nebo stačí, že mám na PC 1 licenci legální?

Nechápu, proč by měl být nějaký hlavní exe soubor ještě někde jinde. Pokud by tam byl jako nějaká záloha toho, co běží, sice mě nenapadá jaký by pro to byl důvod, tak by to snad nevadilo.

--------------------------------------------------------------------------------

Důvodem, a musím se přiznat, že mě nenapadlo uvažovat v tomto případě o nelegálnosti, může být někde zaběhlá osvědčená praxe, ža po nainstalování PC se celé adresáře WIN, PROGRAM FILES atd. zkopírují do druhé, před uživateli utajené partition na stejném disku. Pak v okamžiku, kdy OS spadne a PC nefunguje, stačí z této partition zkopírovat hotovou instalaci a zbytek dne si točit mlýnek.

Řešením v dané situaci není ani vyměnit OS za takový, který neumožňuje zásahy uživatelů (už je nakoupen jiný a jedná se o hodně stanic) ani vyměnit uživatele (už si navykli).
Jasně, to ano, ale dotaz nezněl jako záloha celého adresáře Win, ale na jeden zapomenutý soubor.
--------------------------------------------------------------------------------

Citace:

Je problém používání pirátského licenčního klíče nebo instalace z vypáleného CD, pokud má firma zároveň platnou licenci na software. Jakým způsobem jsem ho zprovoznil by mělo být Policii jedno. Je to tak?

Pokud má firma platnou licenci, nevidím důvod pro používání pirátských klíčů, vy ano? Instalace z páleného CD nevadí, už jsem psal, že mohu mít záložní kopii originálu.

--------------------------------------------------------------------------------

Důvodem může být to, že když člověk instaluje po páté, desáté na stejný počítač stejný OS a pořád to nejde třeba díky plug 'n'play, tak místo toho, aby pokaždé musel zadávat šílený dvacetimístný nezapamatovatelný CD KEY, použije pirátskou instalaci, která klíč nevyžaduje. Pak, když to začne chodit, je z toho tak překvapený a šťastný, že se mu už nechce postoupit martýrium další instalace z legálního zdroje (ono by to zase nejspíše zase přestalo chodit).

Prosím, hlavně neodpovídejte, že tento problém neexistuje, protože vše vždy nainstalujete na první pokus.
Asi se bavíme každý o něčem jiném. Já jako vyšetřovatel nebudu zkoumat, jestli máte problémy s hardware nebo ne. Budu zkoumat, jestli danému počtu programů odpovídá počet licencí. Jak to do počítače dostanete, to je mi celkem jedno.
Ahoj,

zajimalo by me to, jak je to v pripade, ze policie ma povoleni udelat domovni prohlidku, ale treba v jednom pokoji jsou proste jenom me veci(a taky tam bydlim jen ja a je to proste muj pokoj, treba bydlim u rodicu). Muze potom policie vlezt do meho pokoje, PC?

Kdyz si tedy kupuji pravo na uzivani programu, tak jak me muze nekdo obvinovat z nejakeho piratstvi, kdyz mam najake vypalene programy v regalu, ale v PC nainstalovany nejsou?

Jake je vyrovani skod v pripade, ze mi policie odveze PC s legalne nanistalenymi programy a necha si ho nejakou doby na prozkoumani? (jsem student a PC potrebuji ke studii, policie mi znemoznuje studium, vznika mi pro me nevycislitelna ujma)
Domovní prohlídka se vydává na byt a ne na pokoj. Snad jedině v případě, že by se jednalo o soudně rozdělený byt, kdy každou část obývá někdo jiný, např. rozvedení manželé. Pokud by šlo o byt rodičů, prohlídka by se dělala v celém bytu. Schválně, jak bys přesvědčila policii, žes rodiče vyhodila, pokud by ti do pokoje chtěli dát něco, co pochází z trestné činnosti?:-) Na tvůj druhý dotaz asi není jednoznačný výklad. Co se rozumí užíváním, jen to, že program běží v počítači a nebo, že máš haldu nelegálně získaných programů, které by se ti do počítače nevešly a tak je máš v tom regálu. Jisté by bylo, žes je získala nelegálně, myslím, že by ani v počítači běžet nemusely. Ale je to můj názor.A proč bychom ti odváželi počítač, kde by byly jen legální programy? Pokud bys to zdokladovala, ani bychom počítač nevzali a nebo jen na dobu, než bys legalitu prokázala.

Otázky jsou přepsány tak, jak jste je poslali. Bez jakýchkoliv oprav. Jen se podívejte, jaký má naše populace písemný projev!

Kapitoly článků

Redakce CDR (Google+)

Redakci CDR.cz tvoří tým mladých žurnalistů, které spojuje společná láska k moderním technologiím. Milují chytré gadgety, vylepšováky a nejnovější zařízení všeho druhu.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Vyšetřovatel odpovídá

Pondělí, 8 Říjen 2007 - 15:43 | WIFT | >> sas: Podle toho, co vím o našich...
Neděle, 23 Září 2007 - 20:49 | Anonym | Dobry den kdyz si stahnu hudbu z internetu pro...
Čtvrtek, 10 Červen 2004 - 14:34 | mm2004 | Na každé stránce dole máš napsáno, že text nebyl...
Středa, 9 Červen 2004 - 11:24 | HonzaD | Myslím, že k tomu není co dodat.Možná by nebylo...

Zobrazit diskusi