Pentium D 805 proti procesorovým špičkám
Kapitoly článků
Pentium D 805 - obsah balení
V krabici, ze které na vás Pentium D 805 okénkem vyhlíží, naleznete vedle samotného procesoru především chladič, samolepku s logem „Pentium D inside“ a pár víceméně zbytečných papírů, na kterých jsou kromě popisu instalace též informace o tříleté záruce. Chladič obsahuje již nanesenou teplovodivou pastu, i když nazývat toto pastou je poněkud přehnané, spíše to připomíná plátek modelíny a podobně se s tím také pracuje. Při troše šikovnosti můžete tento materiál použít opakovaně, mně se povedlo více než desetinásobné přesazení chladiče na jiný procesor s tím, že se dá bez nadsázky hovořit o takových dvaceti i více dalších instalacích. Při přesazování chladiče se dá bezmála veškerá do okolí vytlačená pasta snadno posbírat třeba tvrdší vizitkou (což byl můj případ), toutéž pak opět relativně rovnoměrně rozmazat na sedlo chladiče a znovu nasadit na procesor. Prakticky všechny Intel procesory byly našem případě testovány s tímto chladičem a toutéž pastou, a to s několikerým přehazováním. K testování tu totiž bylo celkem pět základních desek, z nichž ostrého testu se nakonec zúčastnily jen dvě. Žádná další teplovodivá pasta (třeba v malé stříkačce) už v balení není, nicméně jak již bylo řečeno vůbec to nevadí, protože při troše šikovnosti můžete chladič přendat z jednoho procesoru na druhý i více než desetkrát, což by mělo bohatě stačit drtivé většině uživatelů (když to stačilo i na naše testy...).
Konkurenční produkty v testu
Konkurence byla tentokráte opravdu bojovně naladěna, protože proti se postavily samé celebrity. Z řady produktů téže firmy jsme vybrali předprodukční vzorek procesoru Pentium Extreme Edition 955 a záměr byl též srovnat jej rovnou i se špičkou od firmy AMD, procesorem Athlon 64 FX-60. Osud tomu však chtěl, že se nám do rukou dostal ještě jeden zajímavý procesor, doslova sběratelský kousek.
|
¹ - V tabulce jsou jádra skutečná / virtuálně zobrazovaná díky přítomnosti technologie HyperThreading u Intel procesorů
Poznali jste, které jádro se nám zatoulalo do testu? Ano, je to původně Xeonový Gallatin v podání Pentia 4 Extreme Edition na 3,4 GHz, jediný procesor pro socket T (LGA775) s L3 cache. Jeho éra sice už skončila (uveden byl v únoru roku 2004), ale dokážu si osobně představit, že díky svým výjimečným parametrům má stále zajímavou sběratelskou hodnotu. L3 cache měly v té době pouze Xeony a právě na jednom z nich s kódovým jménem „Gallatin“ je tento procesor založen. Rychlost sběrnice je 800 MHz a díky přítomnosti technologie HyperThreading se v systému tváří jako dva procesory, což bylo důvodem k tomu, abychom jej též zařadili do testu, když už jsme jej omylem dostali (původně to mělo být také Pentium Extreme Edition 955, ale když je na všech těchto předprodejních testovacích vzorcích napsáno Intel Confidential, tak se pak snadno utne i mistr tesař).