Podzimní IDF 2005: Dvoujádrové Xeony a FB-DIMMy
Jak jsme již řekli, Tulsa bude prvním Xeonem MP, který bude používat novou mikroarchitekturu. I ta je připravena na použití L3 cache, které bude mít Tulsa 16 MB. Půjde o sdílenou cache, tedy správně Intel Smart Cache. Jak však sami vidíte na schématu jádra, L2 cache sdílená nebude, každé jádro si ponese svůj vlastní megabajt.
Mezi dalšími technologiemi samozřejmě nemůže chybět virtualizační a pak Pellston, o které z dřívějška víme, že bude umět opravovat datové chyby v cache.
Tulsa bude součástí stávající serverové 64bitové platformy s kódovým jménem Truland, kam dnes zapadají i procesory Twin Castle a Potomac. Mezi nimi a Tulsou bude ještě na NetBurstu stavěný dvoujádrový Paxville (vězte, že Američané slovo „paskvil“ opravdu neznají), který se však nejprve objeví jako Xeon DP, což by se mohlo stát už v říjnu (Pat Gelsinger hovořil cosi o začátku čtvrtého čtvrtletí tohoto roku).
Ještě se trochu vrátíme k serverovým procesorům Xeon DP. O Paxvillu DP jsme již hovořili, ten uzavře éru před rokem uvedené platformy Lindenhurst. Následující platforma Bensley, kam půjdou Xeony s jádry Dempsey a posléze na nové architektuře stavěný Woodcrest, budou mít pod sebou čipset Blackford s podporou FB-DIMM modulů (Fully Buffered DIMM). Blackford čipset bude tedy obsahovat 4kanálový FB-DIMM paměťový řadič, schopný dosáhnout přenosové rychlosti 17 GB/s, což je oproti 6,4 GB/s u stávající platformy docela hezký pokrok. Použití FB-DIMMů pak umožní nastřádat do systému až 64 GB paměti. S tím už se dá pracovat, co říkáte?
Z platformy Bensley byl k vidění kromě Dempseyho a Woodcrestu vzorek desky, osazený 32 GB FB-DIMM pamětí (8 modulů po 4 GB), které na IDF dodala firma Micron. O kus dál se dokonce vyskytovala funkční sestava, osazená dvěma procesory Dempsey a FB-DIMM pamětí, nechyběla ani ukázka systému s Woodcrestem v provozu.