Poslední generace plasmových TV Panasonic - Ekologie
Kapitoly článků
Ekologie
Jak je na tom výroba? Kolují taktéž letité zvěsti o různých zdraví škodlivých látkách v plasmách. Opět musíme uvést na pravou míru. Zaprvé tu máme RoHS směrnici, která je v EU jen prvním krokem k redukci používání škodlivých substancí. Zadruhé pak Panasonic dodává, že jako první na světě ze svých plazmových televizorů odstranil olovo a dokonce i prudce jedovatou rtuť. Ročně tak ušetří přírodu o více jak 350 000 kg olova.
Samotná technologie výroby plazmových obrazovek je pak dle slov firmy energeticky méně náročná při nižší produkci odpadů a probíhá na jednom místě (ano, je to v Plzni, přátelé), čímž se usnadňuje zvyšování a kontrola ekologických standardů. Plazmové panely používané v Evropě jsou vyráběny v jedné z nejmodernějších továren s jednou z nejnižších produkcí CO2 a druhotného odpadu na světě.
Dalším ekologickým krokem bylo v Panasonicu v roce 2007 nahrazení ropných derivátů používaných při výrobě reproduktorů nejrychleji rostoucí dřevinou světa, bambusem. Bambus kromě nižší ekologické zátěže přináší i pozitivum v podobě lepších akustických vlastností. Připomeňme, že bambusové šasi mají vybrané notebooky Asus.
Posledním zlepšením v oblasti spotřeby je loni představená technologie NeoPDP. Televizory jí vybavené se objevily na posledních dvou výstavách CES, na videu pak můžete vidět i zorné úhly a tloušťku takové pořádné plasmy.
NeoPDP je technologie zvyšující jas monitoru při zachování spotřeby. Pro dosažení stejného jasu oproti dosavadním modelům si vezme až o polovinu méně energie, takže v měsících/letech nadcházejících se máme na co těšit. Základem jsou nové luminiscenční substance, změny v designu obrazových buněk a nová řídící technologie, která snižuje ztráty energie v panelu. NeoPDP bude hrát klíčovou roli v tvorbě tenčích a větších plasem, ta, kterou vidíte na videu je o třetinu tenčí, než by byla bez NeoPDP.
Závěr
Technologie plasmových displejů zdaleka není na ústupu, jak by si mnozí mohli myslet. Stejně tak její prodej v EU nezastaví omezení spotřeby prosazená „evropskými zelenými“. Ano, vývoj je samozřejmě stále náročnější a tak nám odpadají hráči, ale Panasonic vedle LCD televizorů s IPS Alpha panely nadále vyrábí a vyrábět bude plasmové televize, které vznikají v České republice. Než se tedy budete rozhodovat o tom, jaká bude vaše příští (HD)TV, zajděte si do nějaké prodejny, kde vám vedle sebe předvedou plasmu a LCD. Možná názor změníte, možná ne, ale rozhodně už nebudete plasmu předem zavrhovat na základě fám, které mají své kořeny v době dávno minulé.