Prodeje počítačů a telefonů klesají
Předseda společnosti TSMC Mark Liu oznámil, že prodeje osobních počítačů, telefonů, ale i televizorů začínají citelně klesat. TSMC, která pro všechna tato zařízení vyrábí čipy a jejíž zákazníci zadávají rezervace s několikakvartálovým předstihem, tak může objektivně hodnotit nejen situaci, která aktuálně na trhu je, ale i situaci, kterou souhrn všech zákazníků očekává - tedy takovou, která pravděpodobně bude.
Růst prodejů PC bylo možné zaznamenat již v roce 2018, kdy došlo k obrodě ve světě procesorů. Skutečný extrém nastal v následujících letech. Důvodů bylo hned několik. Po obrodě ve světě procesorů se zpestřila také nabídka grafických karet. V návaznosti na ní došlo ke zvýšení zájmu o těžbu kryptoměn. Za třetí důvod pak lze považovat pandemii Covid-19, která z důvodu práce a výuky z domova posílila poptávku po stolních i mobilních počítačích. Poptávku po sestavách (na úkor poptávky po komponentách) posílil i fakt, že z důvodu skupování grafických karet těžaři bylo nejsnazší získat výkonnou grafickou kartu koupí celého PC, v němž byla zamontována.
Tyto vlivy z globálního hlediska odpadají. K tomu se přičítá propad zájmu o telefony, který má však jádro v Číně. Tamní proticovidová opatření v důsledku nakažlivější mutace omikron nabrala na intenzitě, v důsledku čehož více obyvatel pociťuje finanční nejistotu, což vede k poklesu kupní síly. Především ve vztahu ke zbytnému zboží (což z hlediska mnoha uživatelů, kteří upgradují smartphone z důvodu morální zastaralosti, nikoli nedostačujících parametrů, jsou právě tyto telefony).
Liu vyjádřil jisté obavy v tom směru, že snížená poptávka znamenající snížení objemů výroby povede k vyšší jednotkové ceně (náklady na vývoj produktu se rozpočítávají mezi menší počet kusů). Krom samotného zdražování technologií a surovin tak může ceny produktů negativně ovlivnit i snížení objemů výroby.
Zatím není jasné, jak se poptávky bude dále vyvíjet. Pokud bude propad pokračovat, může mít velmi zajímavé následky ve vztahu k polovodičovým výrobcům, kteří v posledních dvou letech nalili enormní částky do extrémního rozšiřování výrobních kapacit. Zatímco po roce 2015 nedocházelo k téměř žádným významným investicím do polovodičových kapacit (vzpomeňme na legendární oznámení Intelu, že investoval $1 miliardu do rozšíření 14nm linek), v posledních dvou letech už se některé značky trumfovaly prohlášeními a plány o úhrnech přesahujících $100 miliard. Nebylo by tudíž překvapivé, pokud bychom se v horizontu tohoto nebo příštího roku setkávali spíše s rušením těchto projektů, respektive jejich částí, které se ještě nezačaly připravovat.