RECENZE: ASUS ROG Zephyrus G14 Alan Walker Special Edition
Kapitoly článků
Iniciální test SSD tkví v kopírování cca 540GB dat z externího Samsung SSD 850 Pro 1TB v USB krabičce. Nakopírování dat proběhlo bez potíží, rychlostí přibližně 400 MB/s (místy méně díky malým souborům).
Nově zařazuji další veselý benchmark, který pouštím až když mám na notebooku nakopírovaná iniciální testovací data ve formě benchmarků, programů a velké Steam knihovny. Většina SSD tak bude zaplněna přes 60% své kapacity. V tento moment používám AJA System Test, uživatelé, kteří se pohybují v broadcasting a video světě asi tuší, která bije. Jedná se o podobný testovací nástroj na výkon úložiště, velmi podobný Blackmagic Disk Testu. Nicméně AJA umožňuje navíc konfigurovat velikost testovaných dat a zvolený video kodek.
Testuji tedy tak, že nastavím nejvyšší možné rozlišení video souboru, 5120x2700 5K RED. Kodek nechávám defaultní 10bit YUV a velikost souboru nastavuji na maximální možnou velikost, tedy 64GB. Na částečně zaplněných SSD je vysoká šance, že se značně zmenší SLC cache, pokud je k dispozici. Výsledky uvádím v MB/s, jedná se o zápis testovacího video souboru a jeho následné čtení. AJA System Test ukazuje i výkon ve formě FPS, tedy s jakou snímkovou frekvencí zvládá SSD testovací data zapisovat a číst. Poslední zajímavá informace je malý graf, který lze zvětšit. Ten ukazuje průběh zápisu testovacího souboru, červená čára ukazuje reálnou rychlost testovaného SSD.
Samsung PM991a(písmenko a na konci značí, že SSD podporuje standard šifrování OPAL na hardwarové úrovni) je SSD určené pro OEM partnery a není standardně v obchodech. Víceméně se jedná o upravený Samsung 980 tak, že řadič je společně s NAND integrovaný v jednom pouzdru, SSD tak existuje i v malém M.2 2232 formátu, nicméně ASUS použil 80 mm variantu. Výkon je celkem rozumný na SSD, které nemá DRAM cache.
Nechybí i tradiční AS SSD benchmark, pro nadšence do obrázků přidávám i screenshot.
Výchozí řazení grafů je pak podle rychlosti čtení.