RECENZE: ASUS ROG Zephyrus G14 Alan Walker Special Edition
Kapitoly článků
Na závěr musím říci především to, že testovaný notebook je speciální edice, je mi jasné, že se to některým čtenářům líbit nebude, ale speciální edice různých produktů se objevují neustále a typicky nejsou zaměřené na nějakou výhodnost. Speciální edice testovaného Zephyrusu G14 je velmi subjektivní z hlediska líbivosti, rozhodně se nejedná o výhodný produkt, ale pokud jste fanoušky Alana Walkera a líbí se Vám extra příslušenství, proč ne?
Za mne patří do sekce "proč ne" věci jako připájených 8GB RAM(vůbec by bylo lepší mít dva SODIMM sloty, ale tento model je téměř totožný s předchozím Zephyrusem G14, jen má modernější CPU a GPU) a slabší RTX 3050 Ti vzhledem k ceně notebooku. Osobně nemám problém s existencí GeForce RTX 3050 Ti jakožto dostupnějšího dGPU, ale fakt, že má 4GB VRAM a v podstatě nahrazuje GeForce GTX 1660 Ti Mobile s 6GB VRAM je lehce úsměvný. Víceméně dostáváme méně VRAM za více peněz, což není optimální.
Dále je škoda, že stejně jako na starším Zephyrusu G14 i zde nenajdeme RJ45 ethernet a čtečku SD karet, jedná se celkem o drobnosti, ale někomu to může vadit. Absence webkamery mně osobně vůbec nevadí, ale jsem si vědom, že je to opět do jisté míry subjektivní, protože jsou uživatelé co webkameru chtějí. Na druhou stranu lze cca za 1000 Kč pořídit značně kvalitnější USB webkameru od Logitechu, nebo třeba ASUS ROG Eye, aby to bylo tématické. Pokud bych byl v nějakém rozhodovacím procesu na nějaký refresh tohoto modelu, určitě bych byl masivně pro přidat RJ45 port.
Stejně jako předchozí model, i tento novější kus nabízí skvělou výdrž baterie, napájecí profil při provozou na baterie je velice rozumný, LCD se zpomalí na 60Hz a RTX 3050 Ti se nijak nepoužívá. Baterie má rozumnou kapacitu 76Wh a z notebooku jsem vymáčknul téměř 11 hodin, což je skvělé. Portová výbava je také celkem OK až na onen chybějící RJ45 ethernet, máme zde i plnohodnotné porty a přes USB-C můžeme i dokovat, jelikož podporuje 100W PD, DisplayPort a 10Gb/s USB. Nejvyššího výkonu dosáhneme jen se 180W napájecím adaptérem, takže na to pozor.
Celkový výkon je velmi dobrý, nicméně místy to sráží slabší RTX 3050 Ti a je možné, že i pájená RAM, údajně mají některé kusy připájenou RAM ve formě jednoho 1Rx16 modulu, nebo to může být trochu lepší 1Rx8, nicméně na možnost osazení 2x32GB dual rank modulů můžete rovnou zapomenout. Procesor má naopak velmi dobrý výkon, lehce mne pobavilo, že se ASUS rozhodl navýšit dlouhodobý napájecí limit na 45 Wattů a neponechal 35 Wattů dlouhodobě, ale je to něco co můžeme v ASUS Armoury Crate upravit a notebook pak bude krásně tichý.
Jelikož je dnešní kus velmi speciální, neodnese si tak žádné ocenění, jelikož je cenově nevýhodný vzhledem k hardwaru a má navíc částečně pájenou RAM.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Velmi dobrý výkon CPU + Skvělá výdrž baterie + Slušný 120Hz QHD IPS panel + Možnost konfigurovat vlastní křivky otáček ventilátorů + Možnost dokovat/nabíjet přes USB-C + Vysoký výkon v kompaktním provedení + Dedikované audio klávesy a stavové LEDky |
zápory | - Vysoká cena vzhledem k HW (16GB RAM a 3050 Ti) - RAM je částečně připájená (max 48GB RAM) - Nemá MUX čip - Nemá RJ45 a čtečku SD karet |
pohlídejte si | ? Nemá webkameru (osobně to vnímám jako pozitivum) ? Běžné G14 jsou značně cenově výhodnější ? Lze osadit pouze jeden PCIe NVMe M.2 2280 disk |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků a počítačů ASUS ROG Zephyrus G14 AW SE, ASUS ExpertBook B5 B5302FEA Flip, ASUS ROG Strix G15 Advantage, ASUS ROG Zephyrus S17 GX703H, ASUS ROG Flow X13 + ROG XG Mobile RTX 3080, ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q, ASUS ProArt StudioBook W590G6T, ASUS ZenBook Duo 14 UX482, ASUS ZenBook Flip S UX371E, ASUS ROG STRIX SCAR 17, ASUS Mini PC PN50, ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IU, ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV, ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IU a ASUS TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T Bonfire Black děkuji společnosti ASUS.