RECENZE: ASUS Zenbook S 16 - dvanáct jader, AI a ceraluminium v tenkém balení
Kapitoly článků
Na závěr je možné ASUS do jisté míry pochválit, Zenbook S 16 je vskutku výkonná žiletka, sám jsem byl příjemně překvapen, že je možné dvanáctijádrový Ryzen AI 9 HX 370 provozovat v 28W režimu dlouhodobě, ale i tak by si zasloužil více.
V napájecí obálce 28W se totiž nemusí naplno projevit iGPU, obzvlášť v herní zátěži, ale notebook na druhou stranu není mířený jako herní.
Bylo by zajímavé, kdyby ASUS vydal trochu jinou variantu tohoto Zenbooku pro business-class segment, tedy nějaký ExpertBook s TrackPointem, RJ45 a klidně "jen" s 2560x1600 matným displejem, to by mohlo být celkem zajímavé.
Mezi další výhody musím zařadit použitelnou portovou výbavu vzhledem k tenkému tělu, máme dva plné USB4 porty, alespoň jeden USB-A port, velké HDMI a PCIe čtečku karet. ASUS mohl klidně osadit jen dva USB4 porty a nechat to být, ale jsem rád, že to neudělali.
Na klávesnici se celkem příjemně píše, jen bych ocenil zapínací tlačítko mimo klávesnici samotnou. Obří touchpad je obří, řekl bych, že skleněná povrchová úprava přežije delší dobu lépe, než plast, hlavně pokud touchpad opravdu někdo používá.
Nejsem si moc jistý, jak velké využití bude mít dotykový displej na neotočném notebooku, ale třeba se nějací uživatelé najdou.
Zároveň si myslím, že by byl i prostor pro levnější variantu notebooku, stačilo by osadit slabší desetijádrový Ryzen AI 9 HX 365, ponechat 32GB RAM a displej zaměnit za nedotykový, klidně jen s 2K rozlišením, ale třeba se něčeho takového časem dočkáme.
Mezi nevýhody musím tradičně zařadit připájenou RAM, pokud nestačí 32GB máme smůlu, pokud se paměti pokazí, tak máme také smůlu. Je škoda, že nedošlo na použití LPCAMM2 modulu, nebo něčeho podobného.
Menší nevýhodou je i pájený WiFi modul, nicméně WiFi 7 bude na nějaké roky stačit bez potíží, leda by se Mediatek ukázal jako velmi problematický.
Bohužel prémiový notebook sráží použité SSD, myslím si, že do notebooku za téměř 60 000 Kč s DPH nepatří levné QLC SSD bez DRAM cache, je to jako koupit si Fiat Coupé 20VT, motor naladit na 400 koní a do podlahy přišroubovat plastovou zahradní židli.
Naštěstí SSD můžeme vyměnit a je dost možné, že prodejní kusy budou obsahovat něco kvalitnějšího, ale co jsem dostal, to jsem dostal a dle toho hodnotím.
Notebook si tak neodnáší ocenění, byť se jedná o celkem povedené prémiové zařízení.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Vysoký výkon procesoru a slušné iGPU + Kvalitní zpracování a kovové šasí + Použitelná portová výbava vzhledem k tenkému tělu (2x USB4, HDMI, USB-A) + Překvapivě dobré zabudované reproduktory |
zápory | - Mizerné QLC SSD - Připájený WiFi modul |
pohlídejte si | ? Pro maximální výkon je třeba zvolit Performance napájecí profil (28W) ? Procesor se díky nízkému napájecímu limitu nemá šanci naplno projevit |
Poděkování
Za zapůjčení notebooku ASUS Zenbook S 16 děkuji společnosti AMD.