RECENZE: Intel Core i5-12400F a ASUS ROG STRIX B660-G GAMING WIFI
Kapitoly článků
Co říci na závěr? Celkově jsou Intel Alder Lake procesory schopnější, než předchůdci ve formě Rocket Lake. Mají modernější výbavu ve formě DDR5 RAM, podpora PCIe páté generace, více jader, vyšší výkon a také úsporná malá jádra, která jsou někdy spíše na škodu, než k užitku. Řekl bych, že mnoho uživatelů by ocenilo spíše více větších jader, než malá, ale to je na jinou debatu.
Dnes testovaný procesor má totiž pouze šest velkých jader, takže se nekoná případný trolling malých jader a Windowsího CPU plánovače. Musím říci, že jsem byl z tohoto procesoru příjemně překvapen. Šestijádro za rozumnou cenu, s nízkou spotřebou, dobrým výkonem a podporou DDR5/PCIe 5.0? To není vůbec špatné. Navíc procesor můžeme osadit i do základních desek s DDR4 paměťmi, ale počítejte se snížením výkonu. Jelikož se jedná o model s přídomkem F, nemusíme se trápit s iGPU a "kvalitními" ovladači od Intelu.
Zajímavé je, že procesor lze přetaktovat, užil jsem si s tím dost zábavy a dovedu si představit, že bych takový systém provozoval, byť bych na BCLK finálně trochu ubral, v testu jsem se snažil vymáčknout stabilně co nejvyšší výkon a byl jsem značně na hraně možností procesoru a chlazení. Zajímavé může být i více konzervativní přetaktování, třeba s BCLK 115 MHz, to nám navýší frekvenci všech jader z 4GHz na 4,6GHz a jedno jádro může boostovat až na 5060 MHz. Předpokládám, že bych systém takto mohl provozovat s nižším napětím, spotřebou a chlazení by také bylo snadnější, pořád však s pozitivním dopadem na výkon.
Papírově se procesor prodává za méně, než konkurenční AMD Ryzen 5 5600 a oba procesory mají podobný výkon a provozní vlastnosti bez přetaktování. Intel má výhodu v podpoře DDR5 RAM, PCIe 5.0 a vyšším výkonu. Dá se navíc očekávat, že na LGA1700 platformu přijdou ještě nějaké další procesory. AMD Ryzen 5 5600 je typicky o něco levnější, má k dispozici levnější desky a DDR4 paměti. V aktuální situaci má asi smysl počkat, co vydá AMD příští měsíc, ale je možné, že ze začátku nebudou k dispozici žádné dostupnější procesory.
Procesor Intel Core i5-12400F si tak odnáší ocenění GREAT VALUE.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Velmi dobrý výkon i bez přetaktování + Rozumná cena + Podporuje PCI Express 5.0 + Paměťový řadič podporuje DDR5 a DDR4 RAM + Na některých deskách lze zajímavě přetaktovat za pomoci BCLK + Přiložený box chladič na 65W CPU stačí |
zápory | - Vyšší cena desek a DDR5 RAM - Aktuálně na trhu nejsou žádná PCIe 5.0 zařízení - Vysoká spotřeba po přetaktování |
pohlídejte si | |
Nyní ještě k desce ASUS ROG STRIX B660-G GAMING WIFI. Nejsem si totiž zcela jistý, jak desku zařadit. Samotný ASUS desku má v rámci své ROG série a nejedná se tak o levný model pro masy, cenově se blíží některým deskám s AMD X570 čipsetem a má jistá omezení díky Intel B660 čipsetu. Na desce tak poněkud vtipně najdeme několik variant PCIe slotů, máme PCIe 5.0 z procesoru, 4.0 z CPU i čipsetu a také PCIe 3.0 z čipsetu. Desku nejspíše prodražuje právě podpora PCIe 5.0, DDR5 podpora a stávající situace ve světě.
Cena ale není nějak šílená, pořád se jedná o velmi dobře vybavenou microATX základní desku a možnost taktovat procesor přes BCLK značně potěší. Pokud najdu čas, vyzkouším, zda je toto přetaktování funkční i s nějakým novým BIOSem.
Deska fungovala jak má, nenarazil jsem na žádné podivné chyby, pouze nějakou nestabilitu při manuálním taktování. Je hezké, že i "Béčková" deska zvládne stabilně provozovat DDR5 paměti s propustností 6000 MT/s. Potěšilo mně, že v případě nestability a opakovaných restartů jsem nikdy nemusel zcela resetovat nastavení desky a o nastavení přetaktování jsem nikdy nepřišel. Takže jsem mohl vesele ladit bez nějaké větší frustrace, což není běžné. Deska má i čtyři diagnostické LEDky, což se hodí v případě odhalování problémů, nějaký POST displej by byl ještě lepší, ale to je výsada dražších desek.
Nějakou dobu jsem uvažoval, jaké ocenění desce udělit, jelikož výbava je velmi slušná a vše fungovalo jak má. Bonusové body má u mně ASUS za BCLK přetaktování, ale tato možnost zde dost možná nebude navždy a Intel B660 čipset přináší jistá omezení. Navíc aktuálně na trhu nejsou k dispozici žádná PCIe 5.0 zařízení, takže nelze otestovat, zda PCIe 5.0 chodí jak má. Deska si tak odnáší bronzové ocenění.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Dobrá portová výbava + Podpora DDR5 RAM (včetně rychlých 6000 MT/s pamětí) + Dva M.2 Gen4 sloty s chladiči + Podpora PCIe 5.0 - pouze jeden x16 slot + Rozumná napájecí kaskáda + Možnost BCLK přetaktování procesoru (BIOS 0406) + 2,5 GbE a WiFi 6 |
zápory | - Vyšší cena - B660 platforma nepodporuje přetaktování |
pohlídejte si | |
Poděkování
Za zapůjčení produktů ASUS ROG STRIX B660-G GAMING WIFI, Intel Core i5-12400F, ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME, ASUS ROG STRIX X399-E GAMING, ASUS TUF B450-PRO GAMING, ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO, ASUS ROG RYUJIN II 360, Intel Core i9-12900K, TeamGroup T-FORCE 2x16GB DDR5-6000 RAM děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení produktů Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME a GIGABYTE Z390 AORUS PRO děkuji společnosti Gigabyte.