RECENZE: TUXEDO Sirius 16 Gen2 - AMD CPU a dGPU pod jednou střechou s Linuxem
Kapitoly článků
Blender verze 4 vyšel relativně nedávno, přidává mnohá zlepšení pro samotné modeláře, ale také podporu nového hardwaru. To znamená, že opět musím kupu notebooků přetestovat na této verzi.
Zároveň jsem se rozhodl vyhodit některé méně náročné testovací scény, které jsem záhy vyměnil za nějaké náročnější. Tyto testovací scény se jmenují "monster under the bed" a "monk". Obě dvě tyto nové scény mají tendenci brát více jak 10GB paměti.
Nadále zůstávají i scény Sinosauropteryx Prima a Scanlands, první jmenovaná scéna si zkonzumuje něco přes 28GB RAM, takže notebooky, které mají třeba jen 16GB RAM zde extrémně trpí. Scanlands je na CPU taktéž velmi náročná scéna, ale nevezme si tolik operační paměti, takže to bez potíží spočítá i stroj s 16GB RAM.
Výkon v Blenderu je na TUXEDO Sirius 16 Gen2 celkem slušný, procesor se pohybuje v blízkosti dalších osmijádrových procesorů, diskrétní Radeon RX 7600M XT pak poskytuje výkon nižší, než mobilní GeForce RTX 3060, což je trochu starší grafická karta.
Sinosauropteryx Prima
hue
Scanlands
Scanlands je zajímavá scenérie, vcelku náročné, ale ne tolik, jako některé na začátku kapitoly.
Barbershop Interior
Tato scéna je paradoxně tou nejnáročnější v testu, pokud totiž renderujeme s použitím procesoru, Blender si řekne o nějakých 16-17GB RAM, notebooky s 16GB RAM tak mohou dosahovat nižšího výkonu. Postupem času využití paměti klesá.
BMW27
BMW27 je taková klasika, tato scéna je velmi nenáročná a očekávám, že tenhle rok se možná objeví hardware, co oranžové "Báwo" spočítá za dvě sekundy.
Classroom
Učebna je další stálicí, dá zabrat o něco více, než BMW27, ale grafické karty si s renderováním poradí velmi rychle.
Monster under the bed
Tato scéna je relativně náročné a bez problémů spolkne přes 10GB RAM, což pro většinu notebooků není nějaký zásadní problém.
monk
Tato scéna je překvapivě náročná hlavně na výkon procesoru, notebooky se tak pořádně zapotí a ledajaký notebook scénu nezvládne za kratší dobu, než za jednu hodinu.
Pavillion Barcelona
Vilka kdesi ve Španělsku je opět o něco náročnější, ale mnoho paměti nespotřebuje a spočítá se relativně rychle.
Victor
Victor scénu jsem začal používat relativně nedávno, jelikož autor doporučuje mít alespoň 12GB RAM a jedná se tak opět o lehce náročnější scénu. Výkonnější grafické karty zde nemají moc problém, procesory se ale zapotí poměrně znatelně.