Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

RHEL a deriváty povýšeny na verzi 9.5

Red Hat Enterprise Linux byl vydán ve verzi 9.5. Se svými aktualizovanými deriváty přišel také Oracle, Rocky Linux a AlmaLinux.

Red Hat Enterprise Linux

Společnost Red Hat dne 14. listopadu 2024 uvedla novou verzi svého operačního systému Red Hat Enterprise Linux ve verzi 9.5.

Linuxové jádro bylo aktualizováno na verzi 5.14.0-503.11.1., přičemž ve výčtu zásadních změn Red Hat zmiňuje následující položky:

  • OpenSSL bylo povýšeno na verzi 3.2.2. Nově jsou podporovány Brainpoolovy křivky (RFC 8734) v rámci protokolu TLS 1.3 a komprese certifikátů (RFC 8879).

  • Kryptografické balíčky NSS byly nahrazeny jejich upstreamovým vydáním ve verzi 3.101.

  • Poskytovatel důvěrných certifikátů ca-certificates nově tyto certifikáty zpřístupňuje ve formátu adresářové struktury OpenSSL.

  • Vrstva SELinux byla rozšířena o politiky omezeného spouštění příkazů ze strany agenta QEMU.

  • Crypto-policies nově poskytujíc algoritmy v jazyce Java.

Mimo to byly povýšeny balíčky Podman na verzi 5.0, Apache HTTP Server na verzi 2.4.62, Node.js na verzi 22, či GCC na verzi 14. Novinkou v RHELu 9.5 je pak modul cockpit-files, který umožňuje správu souborů skrze webové administrační rozhraní Cockpit.

Podporovány jsou architektury x86-64, armv8, ppc64le a s390x.

Kompletní seznam změn je k nahlédnutí v oficiálních poznámkách k vydání.

AlmaLinux

První z klonů, který na novou verzi zareagoval byl AlmaLinux, jehož vývojáři vydali verzi 9.5 čtyři dny poté – 18. listopadu.

Jak je patrné z wiki projektu, rozdíly mezi AlmaLinux 9.5 a RHEL 9.5 jsou minimální. Zmíněny jsou následující rozdílnosti:

  • Branding Red Hatu nahrazen za branding AlmaLinux.

  • Byly odstraněny balíčky specifické pro RHEL, jako například subscription-manager, kpatch, či insights-client.

  • Byla přidána podpora pro hardware, který RHEL 9.5 nepodporuje. Podrobný výčet je k nahlédnutí zde.

Rocky Linux

Rocky Linux 9.5 byl následně vydán 19. listopadu. Rozdílů oproti RHELu 9.5 je minimum, za zmínku však stojí dva body, které vývojáři zmiňují v poznámkách k vydání.

Většina obrazů Rocky Linuxu je nově vytvářena skrze KIWI, nástroj z dílny openSUSE. Výjimkou jsou obrazy pro Vagrant a Oracle Cloud Platform, které jsou i nadále sestavovány pomocí imagefactory.

Druhým avizovaným bodem je omezená možnost upgradu – Rocky Linux podporuje upgrade na verzi 9.5 pouze z řady 9. Má-li uživatel zájem o upgrade z řady 8, je doporučena čistá instalace. Rocky Linux tak k problematice přistupuje odlišně, než AlmaLinux, či RHEL, které umožňují upgrade i ze starší edice. V případě AlmaLinuxu tak jde učinit skrze nástroj Elevate, který mimo to umožňuje i přechod mezi jednotlivými deriváty RHELu.

Oracle Linux

Ve shodné datum jako Rocky Linux přispěchala se svým Oracle Linuxem ve verzi 9.5 společnost Oracle. V oficiálním prohlášení je vyzdviženo zejména povýšení OpenJDK z verze 11 na verzi 17, a pak také update frameworku .NET na verzi 9, která mimo jiné poskytuje programovací jazyky C# 13, či F# 9.

Nejzásadnějším rozdílem oproti RHELu je pak přítomnost specifických balíčků vyvinutých společností Oracle pro lepší integraci jejich dalších produktů. Viditelné je v tomto kontextu zejména alternativní jádro nazývané Unbreakable Linux Kernel (UEK), momentálně ve verzi Release 7 Update 3, která staví na upstreamovém kernelu 5.15.0-302.167.6.

Oracle Linux je v aktuální verzi dodáván pouze pro platformy x86-64 – k dispozici RHEL-kompatibilní a UEK kernel – a aarch64 – pouze UEK kernel.

Dalším z existujících, avšak méně známých derivátů RHELu je EuroLinux.  Tento operační systém původem z Polska prozatím upgradován nebyl, přičemž autoři se o plánu vydání nové verze doposud nezmínili. Taktéž na webu DistroWatch, který informuje o nových verzích linuxových distribucí je ticho.

Všechny zmíněné linuxové distribuce slouží primárně jako serverové operační systémy vyznačující se dlouhou podporou ze strany vydavatele. Osmá řada Enterprise Linuxu (EL), což je pojem obecně zastřešující RHEL a jeho deriváty má být dle plánu podporována do konce března 2029, aktuální devátá řada pak do konce března 2032. Využití je tak poměrně jasné - jde o systémy ideální pro nasazení typu "nainstaluj, nakonfiguruj a zapomeň."

Zároveň je však lze použít i jako systém pro běžné počítače. Rocky Linux jde v tomto směru naproti uživatelům a nabízí instalační obrazy s různými grafickými prostředími - konkrétně s Gnome, MATE, Xfce, Cinnamon a KDE.

Problematika nasazení EL v domácím prostředí pro běžné uživatelské potřeby je však v řadách uživatelů Linuxu tématem poněkud kontroverzním, jelikož je rozděluje na dva nesmiřitelné tábory.

Jedni tento nápad zavrhují s tím, že takový systém obsahuje neaktuální, ač po bezpečnostní stránce aktualizované aplikace, kterých je navíc nedostatek, jelikož systém primárně necílí na desktop. Druzí pak toto specifické nasazení obhajují s tím, že se jedná o tzv. rock-solid řešení, které umožňuje bezpečně využívat počítač po velmi dlouho dobu bez jakýchkoliv větších zásáhů, jakým je například upgrade. Menší počet aplikací v repozitářích pak kompenzují pomocí Flatpaku.

K jakému názorovému směru se v tomto kontextu přikláníte vy? Dejte vědět v komentářích pod článkem.

Robert "Norcom" Škvařil

Počítačový entuziasta se zájmem o operační systémy a jejich historii, webové prohlížeče a retrogaming.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku RHEL a deriváty povýšeny na verzi 9.5

Neděle, 24 Listopad 2024 - 07:50 | waleed | Aplikace není potřeba. Stačí prohlížeč internetu...

Zobrazit diskusi